Ford Mustang Mach-E

Той не просто е част от линията Мустанг, с 4 врати, възможност за мотори на двете оси и изцяло електрически. Той е Мустанг – бърз, мощен, като го видиш, го поискваш.

Официалното представяне на модела е през ноември 2019г. – в едни отминали времена на автомобилни изложения, точно преди изложението в Лос Анжелос и точно до дизайн студиото на Тесла в Хоторн („Съвпадение!“ – казва с усмивка Бил Форд). Но всъщност изглежда, че Форд искат да направят наистина желана електрическа кола – да продават мечта, така както правят Тесла.

И тук започва приказката 😊 – имало едно време една електрическа кола от една голяма компания: Форд Фокус. Тя била функционална, но не предизвиквала истински интерес, създали я само за да отговори на регулаторните изисквания. Резултатът бил, че за около 10 години от голямата компания продали само около 10 000 бройки. През 2017г. обаче в компанията настъпва промяна – появил се нов изпълнителен директор, който най-общо попитал: „Защо да не направим кола, която хората да искат да купят?“

И така, през следващите две години от Форд започнали да говорят за бъдещия модел – „вдъхновен е от Мустанг, а пробегът ще е цели 300 мили (483км)“. Трябвало да стане истински Мустанг със съответния дизайн и задвижване. Накрая се спрели и на име – Mach-E.

Резултатът? – SUV със стандартно задвижване от задната ос, с възможност за втори мотор и пълно задвижване, два пакета батерии (75,7кВч или 98,8кВч), максимална мощност 459к.с., ускорение под 4 секунди и максимална скорост от 200км/ч при спортната версия.

Как ви звучи? Сега и по-конкретно.

Пробег

Пробегът според ЕРА е между 210 и 300 мили в зависимост от батериите и моторите. Всеки модел има и възможност за бързо зареждане. От Форд казват, че ще имат най-голямата верига за бързо зареждане, по-голяма от тази на Тесла със 12 000 зарядни станции и общо 35 000 места за зареждане в Щатите и някои части от Канада.

Стандартно всеки Мак-И идва с мобилно зарядно, което може да зареди до 80 процента от капацитета на батерията за една нощ при 240 волта. Зарядна станция на Форд може да бъде поръчана онлайн и инсталирана от сертифициран електротехник. Станцията би осигурила 32 мили на час, за да се зареди батерията през нощта. Стандартното зарядно осигурява 22 мили на час.

От Форд казват, че с по-големия пакет батерии и задно задвижване пробегът би бил 300 мили (483км). Ако задвижването е с два мотора, тоест за двете оси, пробегът е изчислен на 210 мили (338км). Има разлика между различните модели и оборудването им, така че е трудно да се каже как ще се представи колата.

Интериор

Батерията е разположена под колата, което позволява максимално пространство за петте места, както и за товар. За разлика от външния вид интериорът има малко общо с оригиналния Мустанг – има голям вертикално поставен екран (15,5 инча или 39см), който се управлява чрез докосване. Може да регулирате осветлението в салона, да си проверите пощата през Интернет точката в колата. Има подгряване на предните седалки и на волана, стъклен покрив. Предният багажник е направен от пластмаса и има канал, така че може лесно да бъде измит.

Задният багажник може да се увеличи двойно, тъй като седалките се сгъват.

Подробности в сайта на Ford: https://www.ford.com/suvs/mach-e/2021/

Операционната система е SYNC 4 на Форд и ще получава подобрения по въздуха. Може да съхранява персонализирани профили на 3 шофьори и един гост – в момента, в който ви „разпознае“, ще нагласи седалките, огледалата, осветлението, радиото спрямо вашите предпочитания.

Внимавайте! – може да ви разпознае по телефона и да отключи колата, без да се налага да изваждате ключ или телефон. А ако случайно ви е паднала батерията, има вариант с въвеждане на код през екрана, след което може да заредите телефона, без да се налага да търсите кабели за това – има безжично зареждане:

Обявените варианти на модела са 5:

  • Select: цена 44 995 долара
  • Premium: цена 51 700 долара
  • California Route 1: цена 53 500 долара
  • GT: цена 61 600 долара
  • First Edition: цена 61 000 долара

Базовият модел Select има стандартно задно задвижване, може да му се добави мотор и за предната ос, има по-малка батерия (осигурява пробег от 230 мили или 370км) и 18-инчови колела.

Моделът Premium има 19-инчови колела и версия със стандартен пробег (230 мили) или удължен пробег (300 мили).

California Route 1 има по-голяма батерия (с пробег, който се очаква да стигне 300 мили според ЕРА), но предлага само задно задвижване. Ускорението при този модел ще е между 5,5 и 6,5 секунди.

GT e с 20-инчови колела и ускорение под 4 секунди. Моторите са с най-голяма мощност – 342 кВ или 459к.с. Пробегът е 250 мили (402км).

Другите модели имат мощност от 190 до 248кВ (между 255 и 332 к.с.) в зависимост от броя мотори. Всички спецификации са прогнозни.

Ford отварят лист за резервации по време на представянето, което се излъчва на живо, с депозит от 500 долара. Петият модел, който предлагат, е специална версия първо издание. Твърдят, че се е разпродал за 10 дни, макар че компанията не казва колко са планираните за производство бройки.

Във връзка с пандемията от Форд са казали, че е имало промяна в поръчките и откази в началото на март. После нещата са тръгнали, както преди. Не са уточнили дали отново всичко е разпродадено, но смятат всичко да върви по план, въпреки че „ситуацията е динамична“. Очаква се в края на май да кажат окончателни дати, на които резервациите ще се превърнат в поръчки, а доставките ще започнат в края на 2020г.

Първото издание и Премиум версията ще са първите произведени. Планът е да започнат продажби през 2020г. в САЩ. Select и Route 1 ще се появят в началото на 2021г., а GT се очаква да се появи през пролетта на 2021г.

От Форд не са казали колко е очакваното производство, но според анализатори продажбите може да са между 30 000 и 60 000 бройки. Смята се, че голяма част от ранното производство може да отиде за Европейския съюз, предвид новите, по-строги правила за въглеродните емисии. За да избегнат глоби, производителите трябва да продават повече коли с нулеви емисии. В Америка вероятно първите бройки ще са в Калифорния – отново заради законовите мерки там. Интересно, че родният щат на Форд Мичиган не е от тези, които предлагат добри условия за покупка на електромобили. Дали новият Мустанг ще промени нещо при купувачите? Приказката продължава!

А ако случайно имате Форд или друга кола, която се нуждае от резервни части, проверете дали ги има първо на уебсайта Avtochastionline24.bg.

https://www.youtube.com/watch?v=8TMmyxsO0Uw

Пандемия

Само за няколко седмици светът се промени – пандемията от коронавирус е от събитията, за които ще говорим с „преди“ и „след“ нея. Отраженията са глобални както самата пандемия – от по-чист въздух, защото хората си стоят у дома и заводите не работят до цялостна икономическа промяна, която няма как да не се отрази и на електромобилната индустрия като част от автомобилната индустрия. Знаете, че заводи на огромни производители минаха в променен режим на работа или дори спряха производство. Автомобилни изложения с планирани представяния на нови коли бяха отменени.

Карта на замърсяването на въздуха в Европа

Главният изпълнителен директор на Фолксваген Diess казва в края на март, че затварянето на заводите струва на компанията загуби от 2 милиарда евро за всяка седмица без производство.

Коментарите бяха, че това е колкото би струвало построяването на нова фабрика, и то в големи мащаби като например Гигафабрика на Тесла.

А как са продажбите в това несигурно време? Несигурни – хората спазват ограничения, много остават без работа, така че покупката на нещо толкова скъпо като кола остава на заден план. Това се вижда ясно по продажбите – спаднали са драстично спрямо миналата година по това време. Да погледнем към Китай – страната с най-голям пазар за електромобили, но и с най-много болни и най-рано взети мерки срещу пандемията. Не е учудващо, че през февруари данните, цитирани от Ройтерс, са за спад на продажбите на всички видове превозни средства със 79% спрямо същия месец 2019г.

Добрата новина е, че през март вече се забелязва подобрение. Ако пак погледнем към Китай, и то данните за гиганта BYD, през март продажбите на електромобили са се повишили от катастрофалните 2 739 бройки през февруари на 12 256 през март, което пак е много по-малко от 30 075, колкото са били продадените през март 2019г. Да, разбира се, трябва да отчетем и други фактори освен пандемията – китайското правителство реши да отмени редица мерки, насърчаващи покупката на електромобили в средата на миналата година, което се отрази на продажбите в сектора. От Ройтерс твърдят, че правителството смята да върне част от мерките. Освен това имаме и спад на цената на петрола, което кара хората да преосмислят желанието за електромобил.

Според EV-Volumes повечето страни отчитат спад на продажбите на всички коли във връзка с коронавируса. Но ако погледнем данните по-детайлно, се вижда, че при електромобилите има повишение на продажбите в някои страни:

  • САЩ: продажбите на електромобили са с 6% повече спрямо миналата година за март (за целия пазар на коли има спад с 38%)
  • Белгия: +39% за електромобили (-45% за пазара на коли като цяло)
  • Холандия: +7% (-23%)
  • Швейцария: +11 % (-39 %)
  • Швеция: +70 % (-9 %)

В други страни имаме срив в целия автомобилен сектор, включително електрическия:

  • Канада: -39 % (-47 %)
  • Испания: -36 % (-39 %)
  • Норвегия: -26 % (-30 %)

Пълните данни за света и Европа ще бъдат достъпни по-нататък, но е ясно, че има влияние.

Големите производители, които трябваше да представят свои електрически модели в следващите 12 месеца, отлагат това за следващите години. Форд представи Mustang Mach E през ноември 2019, но се смята, че моделът ще е достъпен едва в първата половина на 2021г. ID.3 на Фоксваген, за който компанията говори от няколко години, също се очаква да забави появата си, макар че от компанията твърдят, че нещата вървят по план и продажбите ще започнат през лятото. GM промотират готовността си да предложат електрически модели, но по прогнози това ще се случи едва в края на 2021г. Анализатори прогнозират спад на продажбите на електромобили с 43% за 2020г. Това обаче може да има и добри страни за крайния потребител – Дженерал Моторс предлагат отстъпка от 10 000 долара за Шевролет Болт.

А на вас как ви се отразява пандемията? Да забелязвате увеличен глад – за електромобили имам предвид?

Тесла Модел Y

На 40-минутно събитие в Калифорния, излъчвано на живо в 20 часа вечерта на 14 март (или 5 сутринта по наше време, днес) Мъск представя най-новия Модел Y на компанията:

Представянето започва с връщане към историята на компанията – „преди 11 години имахме една произведена кола (Тесла Роудстър), а само след дванайсет месеца ще сме произвели 1 милион“. Връща се и към времето, когато електрическите коли „изглеждаха тъпо“. Тук определено има промяна в индустрията, макар че според анализатор на пазара, ако „Тесла иска да е водеща марка, ще трябва да се научи да продава коли на (всички) хора, а не само на млади мъже в Калифорния.“ (Caldwell)

Към Модел Y има големи очаквания – и в случая не говоря за потребителите. 🙂 Мъск смята, че продажбите му могат да надминат продажбите на другите три модела (S, X, 3) взети заедно. Смята се, че в момента SUV са едни от най-търсените коли в САЩ – пазарният дял за SUV, кросоувъри, ванове и пикапи за януари е 69%, сравнен с 48,5% от преди 10 години. Подобно е положението в Канада, Европа и при най-големия пазар за електромобили: Китай. За Кигай има слухове, че Тесла ще произвеждат във фабриката в Шанхай, която строят в момента. Пак според Caldwell това означава, че “Тесла ще научи точно какво означава да e в пряка конкуренция с германските автомобилни производители.”

Мъск казва за Модел Y, че „има функционалността на SUV, но ще се кара като спортна кола“. И наистина ускорението при една от версиите на Модел Y от 0 до 60мили/ч е 3,5 секунди. В същото време от Тесла смятат, че моделът „ще бъде най-сигурният SUV в света до сега“.

Модел Y има 4 версии. През есента на 2020 година се очаква да се появят 3 от тях (данните са за американския пазар):

  • с ускорение за 3,5 секунди, 280 мили (450км) пробег и максимална скорост 150мили/ч (241км/ч) за 60 000$,
  • версия с два мотора, задвижване 4×4, ускорение за 4,8 секунди, 280 мили (450км) пробег и максимална скорост от 135мили/ч (217км/ч) за 51 000$
  • версия с удължен пробег от 300 мили (482км), ускорение за 5,5 секунди и максимална скорост от 130мили/ч (209км/ч) за 47 000$.

Четвъртата версия е с най-ниска цена и се очаква да се появи през пролетта на 2021г. – пробегът е 230 мили (370км), ускорението е за 5,9 секунди, максималната скорост е 120мили/ч (193км/ч), а цената: 39 000$.

Малко за интериора – има стъклен покрив, възможност за 2 допълнителни седалки (срещу 3000$), голямо пространство за багаж. Всяка от седалките на втория ред може да се сгъва поотделно и да ви даде още пространство. Има 15-инчов монитор, възможност за подобрения по Интернет, както и оборудване за автономно шофиране (когато законодателството го позволи).

Още днес може да си запазите версия на сайта срещу 2000 евро. 🙂

Модел Y на Тесла

Тесла ще представят дългоочаквания си модел Y на едно завършено SEXY (от първите букви на моделите на колите) събитие, което е обявено за 14 март, 20 часа – това е 5 часа утре сутринта по наше време. Разбира се, може да се включите и да следите на живо.

Какви са очакванията? В края на януари Мъск е казал, че моделът е базиран на Модел 3, по-конкретно: 75% от частите им ще са общи. Първоначално е имало идея за изцяло нова платформа, с „крила“ за врати, но са решили да заложат на производството. Целта е да започнат производство до септември 2020 година, да достигнат до 2000 броя на седмица и изобщо от Тесла смятат, че това ще бъде „производствена революция“ в автомобилостроенето. Слуховете са, че ще това ще се случи в Гигафабриката в Невада, но няма официално потвърждение.

В Twitter Мъск е писал, че цената ще е по-висока спрямо Модел 3 с 10% (тоест между 38 500$ и 63 800$ за различните варианти). Размерите също се очаква да са с 10% по-големи спрямо Модел 3.

А вашите очаквания какви са?

Патентите на Тесла

Патентите на Тесла – приказка за знанията и човечеството или просто PR?

На 31 януари 2019 Мъск напомня, че патентите на Тесла са свободни за ползване.

Още през 2014г. Мъск обяви, че освобождава патентите на компанията. Разказва, че при първата си компания смята за важно да пази патентите си. Но с времето разбира, че това е просто „лотариен билет“ за евентуален съдебен процес.

Когато е основал Тесла, са патентовали откритията си – все пак е трябвало да се вместят в една много конкурентна индустрия, а големите автомобилни компании имали (и имат) огромни производствени и маркетинг възможности. Но с времето установяват: „не бихме могли да грешим повече“. Големите компании или изобщо не произвеждали електромобили, или ако произвеждали, те били само нищожен процент (1%) от производството им. В същото време в световен мащаб се произвеждат милиони коли, които оставят своя въглероден отпечатък всяка година. И се увеличават. За да се промени това и да станат повече електромобилите като цяло, Мъск отваря патентите на компанията. И то в индустрия, в която това не се прави. Не се работи така! Има прецеденти – например Волво са освободили патента си за 3-точковия колан, за да има по-малко наранявания при катастрофи. Но в тази индустрия като цяло действат други правила, които Мъск явно смята да промени.

За хора, които работят с отворени патенти и знаят как действа това и какви са предимствата да имаш огромна активна група от хора, които мислят, откриват и поправят грешки, а не само своя собствен екип (със съответните му ограничения), идеята не е толкова крайна. Напротив, те знаят позитивите от това да се работи заедно.

Има и друга гледна точка – както знаете, Мъск е насочен и към проучване на Космоса, най-общо казано.

Когато гледаш на Земята като на една малка част от едно огромно цяло, когато възприемаш човечеството като група хора, които се движат заедно на своя голям кораб и на всичкото отгоре виждаш реални проявления на това, че корабът май върви към разрушение, би се опитал да промениш нещо, нали? И ако това включва освобождаване на патенти, сигурно би го направил и ти? Или не? 😊 Наскоро попаднах на детски конкурс за есе на космически теми – наистина те кара да погледнеш на света по различен начин.

Мъск казва, че няма как Тесла да произведат толкова много коли, че да се промени рязко отражението върху започналата климатична промяна. Напомнянето му сега за отварянето на патентите може би е заради бедствията в Америка – свидетелство, че промени има. Загиват хора, климатът се променя по катастрофален начин, и то с неясна скорост.

А вие? Какво правите, за да промените въглеродния отпечатък от вас? 😊

Nexus на Бел – таксито на бъдещето, поръчвано през Юбер

Случвало ли ви се е да искате да прескочите целия трафик, за да стигнете навреме? Е, явно не сте единствени – има хора, които не просто мислят, а и вече активно работят за използване на вертикалното пространство. В момента има 19 компании, които разработват планове за това, между тях са Боинг и Еърбъс. Решение за машина с вертикално излитане и кацане (VTOL – vertical take off and landing) беше представено тази година на изложението CES в Лас Вегас. Дългоочакваният прототип Nexus, обявен като въздушното такси на Бел, дебютира пред силно заинтригуваната аудитория и се превърна в една от звездите на шоуто.

Миналата година на CES са представили възможен интериор. Машината е съвместен проект на Бел и Юбер, след като през 2016г. Юбер са обявили планове за разработване на мрежа от въздушни таксита.

Бел не са без опит в тази насока – още от втората световна война произвеждат хеликоптери. Съвместно с Боинг са произвели V-22 Osprey. И казват, че са приложили много от натрупания опит при производството на Nexus. Заложили са основно на сигурността – има 6 прибиращи се перки, като дори една от тях да спре работа, останалите могат да осъществят безопасно приземяване. Разбира се, за да се използва по този нов начин въздушното пространство, ще трябва нов регламент в тази насока. Плановете на компанията са през 2023г. да започнат пробни полети и скоро след това да се стигне до реално използване. Според Cleantechnica цената, към която се стремят на миля, е 50 цента. Звучи добре.

Сега да ви разкажа за самата машина – пробегът е 150 мили, максималната скорост е 150 мили в час. Задвижването е хибридно електрическо. Юбер искат да е изцяло електрическо и казват, че прототипът е първата стъпка. Мястото на пилота е отпред.

Възможно е, когато батериите (и законодателството :)) се развият повече, да предложат и безпилотен вариант. Има място за 4 пътници.

Идеята е наемането да е лесно като наемането на такси. И къде ще каца, след като го наемете? Спокойно, помислили са – на най-близката висока сграда. Качвате се там с асансьора, „таксито“ идва и вие стигате до дестинацията си. Или поне до най-близката висока сграда до дестинацията. 🙂

„Прескочили“ сте целия трафик! Както казва Мич Снайдър, президент и изпълнителен директор на Бел: „тъй като пространството на нивото на земята става ограничено, трябва да разрешим транспортните предизвикателства във вертикална посока – и там се появява визията на Бел за мобилност по поръчка“.

Ето тук може да видите малко повече.

Темата за летящите коли не е нова. Естествено, те винаги предизвикват голям интерес. Според анализатори идващата вълна от такива машини ще е с автономно управление. Имало е огромен интерес на изложението във Вегас. А на вас как ви звучи?

VW ID

Първата кола от серията ID на Фолксваген се очаква да се появи още през 2019г. От компанията са обявили, че тя ще е много близо като пропорции и дизайн до прототипа, представен на Парижкото изложение през 2016г. А той е с размери, много близки до най-продаваната им кола Голф хечбек:

От април са започнали тестове на първите предпродуктови прототипи по пътищата. През ноември 2019г. се очаква да произведат първите бройки. Herbert Diess от VW казва, че цената ще бъде “сравнима с дизелов модел”. По-конкретен е бил Thomas Sedran, който отговаря за корпоративната стратегия на компанията. На автомобилен форум в Германия той посочва цена, която е от 7000 до 8 000 долара по-ниска от тази на Тесла Модел 3.

Колата ще използва системата на VW Module Electric Drive Kit – модулна система за всички ID електрически коли на компанията, която позволява различни варианти в зависимост от модела. Може да задвижва 2 или 4 колела, с различни конфигурации батерии и мотори. В случая електрически мотор с мощност от 168к.с., ще е разположен в задната част. Пробегът е обявен между 249мили (около 400км) и 373мили (около 600км).

VW са обявили, че ще започнат да представят и автономни характеристики за избрани модели от 2025г. До тогава компанията има планове да продава по 1 милион електромобила годишно.

Исландия

Исландия е една от страните с бързо приемане на електромобилите. И това не е, защото климатът ѝ е най-подходящият за експерименти с батерии, пробег и зареждане навън. 🙂 Малко статистика: през 2014г. по пътищата в Исландия са се движили 90 електромобила. В момента са 6 000. Както казва Jón Björn Skúlason от исландската компания New Energy, която координира национални инициативи между правителството, индустрията и проучващи институции: “В началото хората бяха скептични, но сега виждат електромобили на пътя и разбират, че те са тук, за да останат”.

Този растеж в броя на електромобилите се дължи на активна правителствена политика. Нищо изненадващо, нали? Имат стимули: не плащат такса при покупка на електромобил, не плащат годишен данък, не плащат ДДС (24% в Исландия), могат да паркират безплатно до 2 часа в центъра на Рейкявик и дори имат облекчения при зареждане. Това поставя страната на второ място в света по дял на продажби на електромобили (11,7% пазарен дял за 2017г.) след Норвегия, където близо всяка трета продажба на кола е на електромобил.

Освен тези стимули обаче, в Исландия имат и подходящата нагласа: 80% от енергията при тях е от собствени възобновяеми източници (хидро и геотермална енергия). Искат да преминат на 100% собствена енергия, за да са независими от външни доставчици.

Естествено, работят и по осигуряване на зареждане, което при техните условия е пълно с предизвикателства. ABB е изградила 20 бързи зарядни станции (може да презаредите за 15-30 минути) по линия на най-голямата магистрала в страната Route 1. Тя е с дължина над 1300км и обикаля целия остров. Температурите падат до под -30 градуса, има много сол, морска мъгла, влага и – да не забравяме – бури. От АВВ казват обаче, че успяват да разрешат 60% от възникналите грешки, без да се налага ходене на място чрез отдалеченото си мониториране на зарядните. Така компанията може и да насочва в реално време потребителите си към работещи станции. Със сигурност опитът, натрупан при тези условия, ще е полезен и за други места. А наличието на подходяща инфраструктурата е едно от условията за по-лесно приемане на електромобилите.

За да си представите как е в Исландия, ето едно видео, от което направо повява хлад: 🙂




Според ВсичкоТок ние сме почти като Исландия: имаме 16 DC (бързи) зарядни и 84 AC зарядни станции. Звучи оптимистично, нали?

Audi с големи инвестиции в електромобилността

На годишната си среща миналата сряда Audi са обявили плановете си за инвестиция на стойност 40 милиарда евро в електрифициране, автономно шофиране и дигитализация.

По-конкретно смятат да представят над 20 електрифицирани модела до 2025г. “За да може всеки трети купувач да избере е-модел, трябва да има електрифициран вариант на всеки модел до тогава”.  Плановете са през 2025г. да имат продажби от 800 000 броя изцяло електрически или хибридни модели.

Като първа стъпка на 30 август предстои официалното представяне на новия електрически e-tron SUV.

Обявен е с пробег от 300 мили (483км), а зареждането му се очаква да е сред най-бързите на пазара. До 2020г. се очакват общо 4 изцяло електрически модела, а през 2021г. планират да представят и автономен модел на базата на прототипа Audi Aicon.

Според CleanTechnica този бърз напредък не е достатъчно бърз – до тогава Тесла ще са представили модела си Y, ще са изградили фабрики на няколко места (очаква се още една в САЩ, а също в Китай и в Европа). По прогнози може да стигнат до продажба на 2 милиона електромобила на година още през 2024г.

А вие какво мислите?

Пивоварите минават на водородно задвижване

Nikola Motor Company са обявили, че имат поръчка от 800 камиона за Anheuser-Busch.

Сделката е за 720 милиона долара, като включва изграждането на инфраструктура за зареждане на камионите на 28 места по основни маршрути на компанията.

Защо ви го разказвам? Защото става въпрос за електрически камиони, задвижвани от водородни клетки, осигуряващи пробег между 500 и 1200 мили. В километри това са внушителните от 805 до 1931км. С поставените на подходящи места станции може да презаредите за по-малко от 20 минути.

Очаква се първите тестови камиони за Anheuser-Busch да бъдат доставени в края на 2019г., а през 2020г. да бъде доставена цялата поръчка. Компанията е декларирала желанието си да премине към “задвижване от възстановяеми източници” до 2025г.

Според изпълнителния директор на Никола Trevor Milton “водородно-електрическата технология е бъдещето на доставките”. Обявяват планове да изградят мрежа от 700 зарядни в САЩ и Канада до 2028г., съвместно с партньори като Anheuser-Busch.