Monthly Archives: May 2017

Летящи коли за хвърчащи хора

Летящи коли? Не, не като част от филм за бъдещето или прототипи с неясни дати на производство. Вече ги има. Вече се говори за индустрия, която работи в тази насока. Първата продадена летяща кола се очаква още през 2018г. (макар че първоначално се е очаквала през 2014г.)

https://www.youtube.com/watch?v=GfMNtCPChxo

Представяте ли си? И дори е с два варианта на цени, като вторият е по-икономичен, но и малко по-далечен като време на производство. Производител е холандската компания Pal-V, която приема поръчки. Оставяте невъзвръщаем депозит от 25 000 или 10 000 евро (в зависимост от избрания вариант), отивате на курс за пилоти и оставате в очакване кога ще си получите колата от бъдещето.

Сега по-конкретно: Liberty е кола, която може да се движи с максимална скорост от 160км/ч. Ако решите да я ползвате за летене, предвидете 10 минути за преобразяването ѝ в летящо превозно средство, което се движи с максимална скорост от 180км/ч, както и писта от 180м (за по-голяма безопасност дори 280м) за излитане. Звучи доста забавно, нали? Особено, ако можете да отделите 500 000 евро за първите 90 произведени бройки (Pioneer) или 300 000 евро за следващия модел (Sport). Производителите казват: “летете към вилата или работата си над планини, реки, езера и задръствания”.

Колата има мотор с мощност 100к.с. и е бензинова, обявяват пробег от 1315км на сайта си. Самолетът има мощност от 200к.с., работи като автожир (роторът му служи за стабилизатор, а задвижването е от пропелер), може да измине максимум 500км във въздуха. От компанията казват, че отговаря на съществуващата регламентация и като кола, и като летящо превозно средство.

Разбира се, това е просто илюстрация на развитието на съвременната техника, като ние се интересуваме от варианти с електрическо задвижване. През април 2017г. на изложението Top Marques в Монако е представен комерсиален модел летяща кола на AeroMobil.

Това е базирана в Словакия компания, която планира да започне производство на модела до 2020г. Първоначално предвидените бройки са 500, на изложението са започнали да приемат резервации. Очакваната цена е между 1,2 и 1,5 милиона евро (на този фон другата изглежда като бюджетен вариант 😉 ). На пътя колата е хибрид – генератор задвижва 2 електромотора, разположени отпред, с обща мощност 110к.с. Във въздуха същият генератор e двигател (двулитров четирицилиндров боксерен турбо ДВГ) за витлото и има мощност от 300к.с. Максималната скорост на пътя е 160км/ч, а във въздуха – 360км/ч. Има нужда от писта за излитане с дължина от 397 до 595м. Можете да изминете 750км по въздух, по земя – 700км. А ако 10 минути за преобразяването на модела на PAL-V ви се струват много, този модел минава в летателен режим за по-малко от 3 минути. 🙂 Изпълнителният директор на AeroMobil казва, че искат моделът да стане част от споделена услуга в бъдеще. Засега са сертифицирани за Европа, но очакват това да стане и за САЩ, след което искат да предложат модела и в Китай. И отново ще трябва да минете курс за пилоти.

Нали ви казах, че индустрията тръгва в тази насока? Е, ето още доказателства: на изложението в Женева през март Airbus представя прототипа си Pop.up – с нулеви емисии, изцяло електрически, съставен от 3 отделни части:

  • въздушен модул, електрически задвижван от 8 противоположно движещи се ротори (квадрокоптер);
  • пътническа капсула от въглеродни нишки;
  • задвижван от батерия земен модул.

Когато избирате вариант за пътуването си, въвеждате в мобилно приложение къде искате да стигнете. Системата предлага спрямо условията на пътя, разстоянието, предпочитанията ви. Във вариант кола това е самоуправляващ се електромобил.

Ако има много задръствания, капсулата се отделя от земния модул и става самопилотиращо се градско въздушно превозно средство (с други думи дрон). Когато пътниците достигнат крайната си дестинация, всички модули на Pop.up автономно се връщат на определена зарядна станция за следващи пътници. Тоест това е насочено към “широката публика“ – градски транспорт на бъдещето? Изпълнителният директор на Italdesign, която разработва прототипа съвместно с Airbus казва, че Pop.up може лесно да стане интегрална част от градовете. Засега той минава кратки разстояния във въздуха – 60 мили.

В момента работят по два варианта, които да ни покажат през следващите 2 години. И двата са електрически VTOL (vertical take off and landing) – вертикално издигащи се и кацащи машини. Vahana е за един пътник, а CityAirbus е за повече хора. Airbus трърди, че всичко това е осъществимо в реалността, като капсулите дори могат да се свързват във “влакова композиция” и да минават през hyperloop тръби.

Не е ясно какво е бъдещето на такива прототипи, но е ясно, че за да има промяна ще са нужни освен работа от страна автомобилната и самолетната индустрия и сътрудничество с местните управляващи за регламентиране, както и за изграждане на съответна инфраструктура – за това говори Mathias Thompsen, мениджър в Airbus. Законодателството е писано през 50-те и 60-те години, не са предвидени такива варианти – вече говорим за регламентация на автономни самолети, освен автономни коли.

Интересно, че в Дубай смятат да ползват дронове за превоз на пътници още тази година, а Uber искат да предложат услуга с летяща кола в рамките на 10 години. Както казват от Wired, това ще помогне на “заможни и смели” хора да преодолеят задръстванията.

Според Astalosch от Italdesign “до 10 години земният транспорт ще премине на следващото ниво. Ще бъде споделен, свързан, автономен, мултимодален и ще използва третото измерение”.

Дори имаме и български опит по въпроса. Инж. Иван Кръстев е изобретил и патентовал летяща кола, която е в два варианта – хибриден и изцяло електрически. Тя не е самоуправляваща се, така че за всеки случай минете един курс за пилоти. 🙂

“Стратегия 2025” на Ауди

Карате ли Ауди? А искате ли? А какво ще кажете за електрическо Ауди? Не ви дразня просто така 🙂 – възможно е в близко бъдеще да можете да карате Ауди или Тесла, или друга подобна кола, без да я притежавате. Това е част от разбиването на стереотипите в автомобилната индустрия и транспорта като цяло, за което се говори напоследък. Знаете, че Тесла искат да развиват споделянето на коли и това да намали цената на луксозните им коли. От Ауди също са казали, че искат да развиват такива услуги. Това е част от тяхната “Стратегия 2025г.” Така че освен купуване и лизингови схеми, ще имат и схеми за платен превоз и за споделяне на коли, предлагани от дилъри, а не от собственици на коли (за разлика от други такива схеми). При предлагането на повече такива услуги от автомобилни компании “успехът ще се измерва в изминати километри”, а не в продадени коли – обяснява Dr Dietmar Voggenreiter, член на борда на Ауди. Това е част от нова политика на компанията майка Фолксваген.

Както писахме, Ауди планира да предложи 3 изцяло електрически коли до 2020г. “Логично”, както казва един приятел – след скандала с вредните емисии на Фолксваген и целта на Европейската комисия замърсяването от въглеродни емисии през 2021г. да бъде 95г/км. Фолксваген искат дори да са водещи в производството на електромобили и до 2025г. да произвеждат по 1 милион годишно.

Първата изцяло електрическа кола на Ауди се очаква да започне производство още през 2018г. Представена е като прототип на автомобилното шоу във Франкфурт през 2015г. като Audi E-tron Quattro. Засега са казали, че смятат да я нарекат просто Е-трон, защото това е много важна серия за компанията. Идва от електрификация и се отнася за всички електрически и хибридни коли. Според Стадлър от Ауди в следващите 10-15 години 20-30% от колите ще бъдат електромобили.

Прототипът има 2 мотора – за предните и за задните колела, с обща мощност 503к.с. Стига 100км/ч за 4,6сек и има максимална скорост от 210км/ч. Батерията е с капацитет от 95кВч и дава пробег от 500км. Хареса ми как шефът на отдела за развитие на Ауди Ulrich Hackenberg говори за Тесла: “Тесла подготвиха пазара.” В тази връзка от Топ Гиър определят Е-трон като Тесла Модел Х, но с нормални врати (това ще е плюс за колата предвид оплакванията от вратите). Има и видео огледала:

През март 2017г. са потвърдили, че започват производство от догодина. Пробегът ще бъде 310 мили. Може да зареди 250 мили за половин час на бързите зарядни с мощност от 350кВ, които Порше изгражда по магистралите в Европа. Очаква се да има 250 такива зарядни до края на 2018г., когато колата ще бъде в продажба. Плановете са през 2019г. мрежата да се увеличи с още 400 зарядни. Според проучвания на компанията обаче първите купувачи ще зареждат колите си вкъщи през нощта.

Какво става с Тесла? Накратко.

Тесла представи на 3 май финансовите си резултати (PDF файл) от първото тримесечие на годината. Показват рекордно производство, доставки и платени данъци – “производството на коли се е увеличило с 64% за първата четвърт на годината спрямо същия период на миналата година”.

Мъск потвърждава, че няма причина за закъснение на производството на Модел 3. Така че първите бройки се очакват през юли. Колата е разработена така, че да се произвежда лесно и в някакъв момент през 2017г. производството ще достигне 5000 бройки седмично, а през 2018г. – 10 000 бройки седмично.

Плановете на компанията са следващото поколение производствена линия – “машината която произвежда машини”, да стане дори по-добра от най-добрите разработени до момента такива линии.

Мъск казва, че резервациите за Модел 3 стават все повече с всяка изминала седмица: “Никаква реклама. Нищо за пробно каране. Въпреки това се увеличават всяка седмица.”

Очаква се Модел Y да започне производство през 2020г. (или края 2019г.) и акронимът на Тесла от буквите на моделите му да бъде завършен:

Финансовата цел на компанията, предлагайки още един модел, е да стигне 1 милион броя продадени коли през 2020г.

Всички очакват и камионите на Тесла. Според Мъск навлизането на електрическото задвижване във всички сегменти на индустрията е неизбежно. Не уточнява кога се очаква да се появят техните камиони, но казва, че при производството им могат да се използват много части от Модел 3, което ще намали цената им. През април 2017г. Мъск е казал в Twitter, че първият им камион се очаква да бъде представен през септември.

Тесла смятат да удвоят броя на свръхбързите си зарядни станции тази година. Имат отбелязана една и в България на картата за бъдещите си планове.

Планират да добавят и 100 центъра за обслужване на клиенти по света. Локациите не са уточнени. Според вас ще има ли в България? 🙂 Не ми се вярва.

Очакванията са продуктите им за генериране и съхранение на енергия да имат увеличаваща се печалба тази година. През втората четвърт на годината ще започнат производство на соларните си керемиди във Фримонт, а после ще преместят производството в Гигафабрика 2, в Бъфало. Чудя се кога ще ги предлагат някъде по-наблизо.

Как ви се струва, дали е прав автомобилният анализатор Adam Jonas, като казва: променя“Виждаме Тесла да разбива представите ни за транспортирането, а не просто за автомобилната индустрия”? Jonas говори за огромната промяна, която започва с Тесла при производителите на коли. Все повече от тях започват производство на електромобили и говорят за споделяне на коли. Jonas казва, че Тесла са натиснали “копчето на лудостта” (в добрия смисъл), когато през 2015г. разработват Модел Х и започват построяването на Гигафабриката. Продължава с обяснението, че това е виждано и преди в бизнеса – революциите, предизвикани от Томас Едисон и електричеството, Хенри Форд и поточната линия. Анализаторът говори за Мъск като за човек от тази величина, който е “капиталист/учен/разказвач на приказки”.

Audi e-tron Sportback

Ауди представи прототипа си Audi e-tron Sportback на автомобилното изложение в Шанхай през април 2017г. Това е втората от трите изцяло електрически коли, които компанията предвижда да произвежда до 2020г. Първата се очаква още догодина – прототипът ѝ е представен през 2015г. на изложението във Франкфурт като E-tron Quattro и се очаква производствената кола да е с много близки параметри до него. Е-трон е марката, която компанията ще използва за електрическите си коли (включително хибриди), а плановете са до 2025г. четвърт от производството на Ауди да е на коли с батерии. Това е част от стратегията на компанията след скандала във Фолксваген с вредните емисии.

Audi e-tron Sportback стига 100км/ч за 4,5сек. Задвижването е за четирите колела, като при обикновен режим на каране (D) се използва само моторът за предните колела, който ви дава мощност от 429к.с., а при режим S се включват и двата задни мотора, които да дадат максималната мощност от 496к.с. От компанията казват, че колата е много бърза и реагира веднага, така че да ви даде спортно преживяване на пътя. Има батерия с капацитет 95кВч, която ви осигурява пробег от 500км (310 мили – точно колкото и очакваната през 2018г. E-tron Quattro) и може да се зареди на 80% за половин час. Планират да предложат и индуктивно зареждане, което да е със същите възможности като зареждането с кабел, като целта е колата да може да се паркира сама на мястото за зареждане. Stadler от Ауди казва: “ще направим тази кола продуктът, който трябва да имате през следващото десетилетие”.

Интересно е осветлението на колата – както отвън, така и вътре. Cesar Muntada, който отговаря за дизайна на светлините и колелата, казва: “Ауди е светлина, Ауди е марката на светлината. Искахме да покажем темата за дигитализацията ясно чрез Е-трон.” В резултат – логото на колата свети. Отпред в бяло, а отзад има няколко различни режима от бяло до тъмно червено в зависимост от това дали колата е на светофар, в движение, използва спирачки или се движи назад.

https://www.youtube.com/watch?v=XvWZGug28g0

Отпред има около 500 индивидуално дигитално контролирани LED светлини, които дават различни възможности. Например, няма да светите в очите на насрещния шофьор. При завиване има и светещи стрелки по земята, които показват посоката ви на движение. Това е разработено, за да се увеличи сигурността. Muntada казва: “…всеки е забил поглед надолу (в телефон или друго устройство), тук може да разберете в последната секунда”, че нещо става. Ако натиснете рязко спирачките, такива мигащи червени стрелки се появяват около цялата кола по земята.

Вътре? – 4 места. Разбира се, екрани за управление с докосване. Изборът на режим на каране е от централна конзола, като съвсем наблизо си имате екран, от който да контролирате климатика. Имате още екрани на предните и задните врати, които ви показват данни от задните камери.

Интересно е използването на електролуминисцентна боя в интериора. Има я по седалките и по някои панели на вратите. Дава мека светлина, трябва ѝ съвсем малко зареждане и няма нужда от кабели, крушки или LED.

Ауди неслучайно представя този прототип в Китай – планират да представят 5 Е-трон (електрически и хибридни) модела за китайския пазар през следващите 5 години.

Казах ли ви кога започват производство на Audi e-tron Sportback? – през 2019г. Бързат. През 2021г. европейските изисквания към автомобилните производители за замърсяването от СО2 вече ще е 95г/км, така че инвестират сега, за да не плащат глоби в бъдеще.