Monthly Archives: March 2017

Volta

Волта е електрическо колело на базираната в Калифорния фирма “Pure Cicles”.

От компанията обявяват, че Волта може да измине до 40 мили (64км) с едно зареждане и има максимална скорост от 32км/ч. Моторът е монтиран при задното колело и има 4 режима на каране – получавате толкова “помощ” в карането, колкото решите. Светлините са интегрирани и се включват автоматично при здрачаване. Има дисплей, който показва нивото на батерията и скоростта. Времето за зареждане е 2 часа, батерията е литиево-йонна, идва със стандартно зарядно за контакт. И изглежда като съвсем обикновено колело – можете да изненадате приятелите си със скоростта, която успявате да развиете. 😉

Колелото тежи 15,8кг и има предна кошница за багаж, която е част от конструкцията му. От компанията казват, че колелото има проследяващо устройство, което изпраща съобщения на телефона ви, в случай, че колелото бъде откраднато (тази опция обаче ще се предлага само до 31 декември 2017г.). Освен това има включено проследяване за това колко калории сте изразходили и колко мили сте изминали през деня (отново чрез телефона ви).

При пробване колелото било много забавно и леко за каране.

В момента е част от кампания за набиране на средства за производство. Обявената в момента цена е 1499$ – не знам как ви се струва, но пазарната се очаква да е 2499$, а компанията има опит в производството на колела и се води евтина марка. В България можете да намерите електрически велосипеди от 1549лв до 3699лв. Доставките на първите поръчани Волта се очаква да започнат през август.

Соларен покрив за Toyota Prius Prime

От февруари 2017г. Тойота предлага новия си хибриден модел – Prime. В края на февруари Панасоник (които са партньор на Тесла в първата Гигафабрика) обявяват, че са направили соларен покрив за Toyota Prius Prime.

Това е фотоволтаичен модул за автомобили (HIT Photovoltaic Module for Automobile) и е първият с възможности да зарежда литиево-йонната задвижваща батерия, както и стандартната 12-волтова батерия. Освен това слънчевият покрив е създаден с устойчивост на горещина, така че да няма промяна в представянето при увеличение на температурата.

Това прави Тойота първата масова хибридна кола с опция за зареждане от слънцето. Тойота работят по такъв проект от 2009г. Предишната версия на соларен покрив за хибрида им от 2012г. е давала 50 вата, които са се използвали за вентилаторите на колата. Сегашният вариант дава 180 вата. От компанията казват, че това би увеличило средната ефективност на колата с 10%. В момента обявеният пробег спрямо EPA е 25 мили или 40км. Батерията обаче няма да може да се зарежда напълно от слънцето. От Тойота са казали, че би могла да осигурява при идеални условия 6,1км максимален пробег на ден или 2,9км средно на ден. В допълнение соларните панели осигуряват електричество за фаровете, задвижването на прозорците, както и за климатика. Инсталирането би ви струвало около 2000$, като цената на колата започва от 27 100$. Засега опцията е достъпна в Япония и Европа. В Америка не са успели да преминат тестовете за безопасност, така че там ще изчакат малко за варианта със слънчев покрив.

Интересно, че при обявяването на стъкления покрив на Модел S, попитан за слънчев панел Мъск казва в Twitter, че може би ще има такава опция за Модел 3, и то “не много скъпа”.

Toyota i-Tril

На изложението в Женева Тойота прави световната премиера на прототипа си I-TRIL, който компанията обявява като “визията на Тойота за градската мобилност през 2030”.

I-TRIL e направен на база проучвания за развитието на градовете в Европа и прогнозирани премествания от големите метрополии като Лондон и Париж към малки до средни по големина градове около тях – SMESTO (Small to MEdium Sized Town). Насочен е към съвсем определена група клиенти – “образована, неомъжена жена с две деца, между 30 и 50 годишна, която води активен начин на живот” и е непрекъснато в движение между своите задачи и графика на децата. Освен това живее на известно разстояние от местата, до които трябва да стигне – в SMESTO. Така че ѝ трябва дълъг пробег и маневрена кола. Това е може би най-тясното определение за целева група, правено някога. Ако не се разпознавате – предайте нататък! 🙂

https://www.youtube.com/watch?v=60Vl46aBIaU

Та – прототипът тежи само 600кг и е дълъг 2.83м и 1,46м висок, което го прави много маневрен и лесен за паркиране. Има място за трима. Пробегът е близо 200км и има възможности за автономно шофиране. Планиран е като градска кола, не са обявили каква ще е максималната му скорост. Освен това при него е приложена технологията за активно накланяне (Active Lean technology, използвана за първи път при прототипа им i-Road Concept). При нея купето и предните колела на автомобила могат да се накланят до 10 градуса, докато задните остават перпендикулярни на повърхността на пътя през цялото време.

Технологията за накланяне на i-TRIL позволява радиус на завой от само 4 метра. Не са разказали повече подробности за задвижването, но знаем, че ще е изцяло електрическа и ще носи удоволствие от карането, тъй като Тойота залага на философията Waku Doki (сърдечен ритъм на японски – тоест пак може да ви развълнува и да ви вдигне пулса, макар че е толкова малка).

https://www.youtube.com/watch?v=ON2Cb2tu4Xg

Ускорението и спирачките се управляват чрез технологията drive-by-wire – има контролери за лява и дясна ръка, подобно на компютърна мишка или както е при компютърните игри.

Краката на шофьора си почиват – няма педали и може да са в “какъвто иска стил обувки, без да се тревожи, че ще загуби контрол над колата”. При автономното шофиране, ако приближавате завой, автоматично светва панел от съответната страна, за да информира всички пътници в коя посока ще се наклони колата. Системите за забавление се контролират с глас, благодарение на нов подход към интерфейса човек-машина (Human Machine Interface).

Влизането и излизането е максимално улеснено от вратите, тип пеперуда.

От Тойота твърдят, че има място за трима възрастни, които освен че могат да влязат лесно и да се настанят удобно, имат добра видимост и достатъчно място за краката, тъй като шофьорът е по средата отпред. Материалите вътре са по-скоро като за хола ви – например, дървен под от изцяло рециклирани материали, разбира се. Не е ясно къде ще се слагат покупките, раниците и ракетите за тенис, например, на децата, но изглежда интересно.

Renault Zoe e-Sport

Това е електрическа спортна кола на Рено, впечатляващо представена в Женева – Никола Прост е зад волана на прототипа, излизащ на сцената. Обявяват мощността на колата – 460к.с. (повече от състезателната кола на Прост във Формула Е) и той казва: “Няма да се състезавам, докато не получа една като лична кола”.

Така би изглеждала отвътре колата на Прост 🙂

Практичната градска Renault Zoe е най-продаваната изцяло електрическа кола в Европа за две поредни години – 2015 и 2016, и е сред първите 10 (на 8 място) по продажби в света за 2015 и 2016г.

Renault Zoe e-Sport е малко по-различна – има 2 електрически мотора, които задвижват 4-те колела и дават мощност от 460к.с., освен това е сертифицирана за писти. Развива скорост от 100км/ч за 3.2сек, а 200 – за по-малко от 10сек. “Това е един много бърз електромобил (pocket rocket – мини ракета)”.

Има батерия, която тежи 450кг, но конструкцията е олекотена благодарение на стомана и карбонови нишки, така че теглото на колата (с батерия) е само 1400кг. Батерията е с капацитет 40кВч, което дава обявения от Рено пробег от 186 мили (300км), но не това е акцентът при тази кола. Директорът на дизайна за прототипи на Рено Stéphane Janin казва, че краткото представяне на прототипа не може да е по-просто: “Забавлявайте се!”, така че показват “нещо по средата между продуктов модел и състезателна кола”.

Това е прототип и няма планирано производство, но показва какви възможности имат електрическите коли и каква експертиза е натрупана вече във Формула Е – Рено е два пъти световен шампион във F E.

Bentley EXP12 Speed 6e

Премиера в Женева, 2017г. и за Бентли – представя електрически модел, който е насочен към “съвсем различен купувач” казва Wolfgang Dürheimer, изпълнителен директор на Бентли.

Това е луксозна електрическа кола за двама и “от това, че е електрически, не значи, че не е Бентли”. От компанията са искали да запазят “душата на марката” и да няма компромис с качеството и първокласното представяне, свързани с марката. Тоест може да очакваме бързо ускорение без усилие, пробег за големи разстояния и бързо индуктивно зареждане. “Този прототип ни дава възможност да получим обратна връзка за нашия подход” казва Dürheimer.

Страничните огледала са и камери с дизайн, вдъхновен от конструкцията на самолети. Интериорът комбинира висококачествени материали с върхови технологии. Централната конзола е от извито стъкло, в което е вграден OLED екран с висока резолюция, където имате достъп до всички контроли на борда като навигация, забавления и контрол на климата. На пътническото място също има контролен панел с достъп до електронна поща и забавления. Също така е включен достъп до услуги, осигурявани от приложения за свързване на коли.

Има много медни акценти в колата и от Бентли казват, че това ще е характерна тема за електрическите им модели.

Не са много склонни да споделят подробности за задвижването, но се знае, че ще има два мотора – един отпред и един отзад между колелата, които ще осигуряват задвижване на 4-те колела. Пробегът, който смятат да предложат, е впечатляващ – 300 мили (483км). С други думи, целта е с едно зареждане електрическото Бентли да ви закара от Лондон до Париж или от Милано до Монако. Колата предлага и индуктивно зареждане. Разбира се, ще си имате и кабел, ако можете да си купите тази кола, за да не разчитате само на безжично зареждане.

Моделът се очаква да започне производство през 2019г., но не е ясно дали ще започнат производство на точно този прототип или ще направят още нещо в посока електрифициране. От компанията са казали, че смятат да предложат нови хибридни модели в следващите години като част от стратегията им за електрическите коли. Дори изпълнителният им директор е обявил, че смятат всеки от моделите им да има хибриден вариант – за повечето производители това е преход към изцяло електрическите модели, но “от моя гледна точка, това е най-доброто от два свята”. Обяснението е, че в градовете при очаквани все по-големи рестрикции могат да се ползват като електромобили, в същото време предлагат дълъг и удобен пробег между градовете без необходимост от дълги спирки. Един от тези модели е очакваният през 2018г. хибрид Bentayga.

Vanda Dendrobium

Vanda Electric е базирана в Сингапур компания, която специализира в технологии за батерии и електрическа мобилност. Очаква се през лятото на 2017г. да започне продажби на електрически скутер в Япония и производство на еднотонен камион за доставки преди 2018г.

Дендробиум е суперколата на компанията, по която са работили заедно с Williams Advanced Engineering. Тя е изцяло електрическа, двуместна, кръстена на орхидея. Плановете са колата да е с максимално тегло от 1750кг и да стига 100км/ч за 2.6сек. Ian Cluett от Williams казва: “трудно е да направиш кола над 2 тона бърза, така че теглото е ключово”. Максималната ѝ скорост ще бъде 320км/ч. Мощността и пробегът не са ясни още, но се смята, че общата мощност ще е около 1000к.с., генерирана от 4 или 3 електрически мотора, като задвижването ще е за 4-те колела.

Вратите и покрива на колата могат да се отварят едновременно – така прилича на разтворено цвете.

Ефектът е търсен нарочно – дизайнът е вдъхновен от природата. Една от темите е пчелни килийки, които се повтарят в различни части на колата.

И тук камери заместват страничните огледала както при Нисан BladeGlider, а също и задното стъкло.

Дали ще има производство? – от компанията са казали, че това зависи от отзивите от Женева. Ако има интерес към колата, тя може да започне производство през 2020г. Цената не е уточнена, но ще бъде 7-цифрена, а продукцията ще бъде в рамките на десетки, а не стотици.

5 експериментални електрически коли

Премиера на 5 експериментални електрически коли в Женева

Ето накратко (скоро и по-подробно) за:

Ванда Дендробиум

Успяхте ли да го прочетете? Коментарите са, че името е малко трудно смилаемо. Името е от сорт сингапурски орхидеи и това е суперкола, развиваща максимална скорост от 320км/ч, с мощност от 1000к.с. Повече – в следващата статия.

Bentley EXP12 Speed 6e

https://www.facebook.com/autocarofficial/videos/10154611231544023/

Електрическа двуместна кола на Бентли, с обявен планиран пробег от 300 мили. Няма много информация за техническите ѝ данни, но ще ви разкажа, каквото са показали отделно. Моделът показва интересът на компанията към “електрифицирането”.

Рено бяха казали, че имат новини за Женева:

Renault Zoe e-Sport

https://youtu.be/qSHVZIPbVQQ

Това е спортната им кола с мощност от 460к.с. Има забавни неща при представянето ѝ.

Още една премиера в Женева:

Toyota i-Tril

Градски електромобил с 3 места и планиран пробег от 200км, много маневрен и лек.

Така изглежда отвътре.

И накрая Sedric (от самоуправляваща се кола на английски – SElf DRIving Car), запознайте се:

Дизайнът му дори не включва волан – предвидено е да се възползвате просто от комфорта на фотьойлите му:

Ето така виждат бъдещето Фолскваген. И не само те.

Тези 5 коли нямат фиксирано време за производство. За някои има предвидени срокове, но зависи как са били приети от публиката при представянето си. Виждате ли колко е важна публиката? 🙂

Волво: “няма връщане назад”

Волво се ангажират с електрификация: “няма връщане назад”.

Volvo

Преди две години Волво обявяват плановете си да започнат продажба на електрически модел през 2019г. В началото на февруари тази година на събитие за хибридни и електрически превозни средства в Сан Диего са потвърдили, че първата изцяло електрическа Волво кола ще бъде на пазара след 2 години и че батерията й ще бъде до 100кВч. В зависимост от ефективността на колата такава батерия може да осигури пробег от 300 мили.

Волво ще представи вариант на своята зареждаем хибрид с предно задвижване и 3-цилиндров двигател през 2018г. Трансмисията ще е 7-скоростна с интегриран 55кВ електрически мотор и 9,7кВч батерия. Изчисленият пробег само на батерия е около 31 мили.

През 2019г. планират да произвеждат и нова хибридна система с 48В за газ или дизел, която ще използва 10кВ мотор, 0,25кВч 48В литиево-йонна батерия и отделно 12В AGM батерия.

Тогава ще започне и първата им продукция на електромобил. Той ще е базиран на новата им Модулна Платформа за Електрификация, която ще позволи на Волво да произвежда коли с мощност от 100 до 450кВ.

Не е ясно каква ще е колата, макар че миналата година от Волво са показали два варианта на прототип – SUV и седан.

Volvo SUV prototype

Volvo sedan prototype

На изложението в Женева от Волво са казали, че електромобилът им ще има поне 250 мили пробег и цена между 35 000 и 40 000 долара. Според изпълнителния директор за САЩ хората не са склонни да купуват електромобили заради пробега, така че Волво ще заложи на дълъг пробег.

Плановете на компанията са да има продадени “близо 1 милион електрифицирани коли до 2025 по света”.

Гигафабрика ≠ Тесла

Gigafactory

Гигафабриката вече не е “запазена марка” за Мъск и Тесла. Двама директори, напуснали Тесла през 2015 и 2016г. – Peter Carlsson и Paolo Cerruti обявиха официално новата си компания North Volt на 6 март в Стокхолм.

Тя е основана още миналата година, финансирана е от шведски инвеститори и плановете са да построят Гигафабрика за литиево-йонни батерии, най-вероятно в Швеция или Финландия. Амбициозната цел е да намалят цената на батериите до под 100 долара за кВч.

battery cells

Изчисленията са, че тази фабрика ще струва 4 милиарда долара. Плановете са през следващите 2 години да определят място и да осигурят финансиране, така че да започнат построяването през 2019г. Продукцията би трябвало да започне през 2020, а пълната продукция през 2023 – около 32 ГВч.

Nissan BladeGlider

Още един прототип, който може да видите на изложението в Женева – Nissan BladeGlider. Това е първото му представяне в Европа, след като миналата година е показан първият работещ прототип на олимпийските игри в Рио. Разработен от Нисан и Рено, със съдействието на Уилямс (от F1 и Формула Е), това е изцяло електрическа спортна кола, създадена да се “плъзга” почти безшумно благодарение на електрическото задвижване и аеродинамичната форма.

NIssan BladeGlider

Задвижването е от два мотора при задните колела с мощност по 130kW (общата им мощност е равна на 268к.с.), батерията е от 5 модула, литиево-йонна, 220kW. Максималната скорост на прототипа е 190км/ч, а ускорението от 0 до 100 е за по-малко от 5 сек.

Дизайнът е аеродинамичен, с форма на стрела и дава място за шофьора и двама пътници. Няма странични огледала, тъй като има камери за задно виждане от всяка страна на волана.

NIssan BladeGlider

NIssan BladeGlider

Ускорението е моментално, колата реагира много бързо и плавно, а ако решите да се “позабавлявате”, има и режим “Drift”. Нисан декларират желанието си да разработват коли с нулеви емисии, както и съвременни автомобилни технологии – системи за автономно шофиране и свързаност (разбира се, макар че това малко противоречи на обичайното удоволствие от самото шофиране). BladeGlider показва какви системи за интелигентна мобилност разработват от Нисан – насочени към забавление от шофирането и едновременно с това към грижа за околната среда. Както казват от Нисан: “направихме го, защото можем”, както и “това е електрическа кола за хора, които обичат колите”.

NIssan BladeGlider

NIssan BladeGlider