Monthly Archives: March 2018

Повече литий, моля!

Знаете, че литият е все по-търсен с оглед разрастващото се производство на електромобили с литиево-йонни батерии, а да не забравяме и смартфоните. Това търсене започва да изпреварва темповете на добиване и рециклиране. Според предвиждания за търсенето на литий до 2025г. ще има повишаване от 234 788 тона през 2017г. на 422 614 тона. Група изследователи обаче предлага още един вариант за добив на литий.

Професор Фрийман от университета в Остин, Тексас, заедно с колегите си от Monash University, Австралия, както и от Федералната организация за научни и индустриални изследвания на Австралия (CSIRO) са открили нов, ефективен метод за извличане на литий и други метали и минерали от вода. Откритията си публикуват в научно списание (Science Advances) през февруари.

Техниката, разработена от учените, използва метално-органична мембрана, която имитира филтриращата функция или “йонната селективност” на биологичната клетъчна мембрана. Използват принципи, изведени от начина на работа на високоефективните биологични клетъчни мембрани, чиито механизми на действие са открити от Roderick MacKinnon и Peter Agre, получили за този принос Нобелова награда за химия през 2003г.

Как може да се приложи това? Шистовите находища на Barnett и Eagle Ford в Тексас имат високо съдържание на литий, съответно в отпадните води от производството има висока концентрация на литий. Мембранният филтър на учените може да отделя лития и да го предоставя на други индустрии. Според професор Фрийман технологии като разработената от тях “могат да превърнат този отпаден поток във възможност за възстановяване на ресурсите”.

Ако превърнем това в числа – при производството от всеки кладенец на Barnett и Eagle Ford в Тексас може да се стигне до 300 000 галона (около 1,136 милиона литра) отпадни води на седмица. Фрийман и неговият екип изчисляват, че само от една седмица може да възстановят достатъчно литий за 200 електромобила или 1,6 милиона смартфона.

Според Анита Хил от CSIRO този процес за филтрация на водата не просто дава повече литий, но “може да създаде нови индустрии.

Дали ще “отвори врати за революционни технологии във водната и минната индустрии и възможности за икономически растеж в Тексас”?

I.D. VIZZION

Новият прототип на Фолксваген I.D. Vizzion е представен на изложението в Женева през март. На 19 февруари от компанията дадоха предварителна информация за модела.  Това е четвъртият, най-голям и луксозен модел от линията I.D., част от кампанията на марката, целяща да представи 20 изцяло електрически модела до 2025г. с продажби от 1 милион електромобила годишно.

I.D. Vizzion е изцяло електрически и с ниво на автономност 5. Какво означава това? – няма копчета, волан, педали, дори екрани. Управлението е чрез глас и жестове. Има “дигитален шофьор” (или виртуален домакин), който знае предпочитанията на всеки от гостите в колата и се адаптира към тях. Предполага се, че ще работи чрез добавена реалност, като е възможно да има екрани, вградени в стъклата на колата.

Колата е с 2 електромотора, задвижващи четирите колела, с обща мощност от 302к.с. Максималната скорост е 180км/ч. Пробегът, осигурен от литиево-йонни батерии с капацитет 111кВч, е 665км. А времето, докато пътувате, е изцяло Ваше!

I-PACE

Първият изцяло електрически Ягуар вече е официално представен на първи март – I-PACE. Разбира се, колата ще може да бъде видяна на изложението в Женева.

https://youtu.be/4gcLc0niqZU

Ще се произвежда в Грац, Австрия. От компанията казват: “това е истински Ягуар, който просто така се е случило, че е електромобил”. Предлага се само в един вариант като батерия и задвижване. Батерията е от 432 литиево-йонни клетки, направена по технология, разработена от компанията и с капацитет 90кВч. Осигурява пробег от 480км (298 мили) по WLTP (Worldwide harmonised Light vehicle Test Procedure) – процедурата за тестване, прилагана от 2017г. в Европа. Смята се, че тези тестове са по-строги и дават по-близки до реалния пробег резултати. За сравнение – спрямо NEDC пробегът е изчислен на около 335мили, което е с около 50мили повече от пробега на Тесла Модел 3.

Може да я заредите на бърза зарядна станция (до 100кВ) на 80% за около 45 минути или вкъщи (7кВ) на 80% за около 10 часа (100% – около 13 часа).

За по-добро представяне на батерията при студено време може да ѝ осигурите подготовка, която да увеличи пробега с до 80 мили – както казва Ian Hoban от Ягуар: “Батериите са като хората, обичат да работят (при околна температура) между 20 и 25 градуса”.

Два електромотора, разположени на двете оси, задвижват 4-те колела. Общата им мощност е 394к.с., с която колата стига 100км/ч за 4,8 секунди.

Вътре – колата е с 5 места. Казват, че отзад имало достатъчно пространство и за големи хора.

От компанията планират да предлагат и вариант със стъклен покрив.

Има два екрана (10 и 5 инча), които дават лесен контрол с докосване на всички технологии в колата.

Може да си осигурите 4G интернет за 8 устройства. Имате 6 USB входа и 3 контакта с напрежение 12 волта. За да не се разсейвате, може да следите скоростта и инструкциите за посоката на предното стъкло (допълнителна опция).

Колата разпознава кой се качва (по ключа и телефона) и настройва седалката, огледалата, пуска предпочитаната от вас медия. А ако не знаете накъде сте тръгнали, ще ви упъти в избрания от вас вариант – 2D или 3D. Това е на екран само за шофьора (12,3 инча), зад волана.

Твърдят, че пространството за багаж също е голямо, особено ако свалите задния ред седалки:

Предлага се в три варианта:
Jaguar i-Pace S: за около 87 000 долара;
Jaguar i-Pace SE: за около 95 400 долара;
Jaguar i-Pace HSE: за около 102 200 долара.

Все пак котките са тихи:

😉

Женева – столица на автомобилния свят за 10 дни

От 8 до 18 март 2018г. ще се проведе 88-то автомобилно изложение в Женева. Кои са най-интересните електрифицирани коли там? Вижте тези:

Jaguar I-Pace

Jaguar I-Pace

Ягуар на каишка. 🙂 С 5 места, 2 електрически мотора (394к.с. обща мощност), задвижващи 4-те колела и пробег от 480км. Може да си го купите веднага, след като изберете една от трите опции с цени, започващи от 87 000 долара, но не е ясно кога ще ви го доставят.

Volkswagen I.D. Vizzion

Volkswagen I.D. Vizzion

Това е най-новият представител на линията I.D. Изцяло електрически и напълно автономен. С два електромотора с обща мощност от 302к.с., максимална скорост от 180км/ч и пробег от 665км. Засега само прототип.

Hyundai Kona Electric

Hyundai Kona Electric

Предлага се в два варианта – единият е с пробег от 300км и мощност от 133к.с., а другият с мощност от 201к.с. и (забележете) пробег от 470км. Ще се появи по-късно тази година в Корея и Европа. Засега не е ясно каква ще е цената, но предположенията са за малко над 30 000 евро.

Rimac Supercar

Rimac Supercar

Мощността ѝ е 1 914к.с. За сравнение – това е с около 400к.с. повече от мощността на Бугати Хирон. Предварителната информация не е много, но се предполага, че ще има автономност на ниво 4 (ще може да се управлява сама, но ще трябва да има шофьор зад волана). Ще бъдат произведени 100 бройки на цена от над 1,25 милиона долара, а това е с 10 пъти повече от Concept_One на компанията, представена през 2011г. Да, произведени са само 10 бройки.

Giugiaro Sibylla

Един изцяло електрически прототип в ретростил:

Giugiaro Sibylla

Колата е с 4 мотора (за всяко от колелата), с обща мощност от 536к.с. Максималната ѝ скорост е 200км/ч, а пробегът – 450км. Използва последната технология на китайската компания Envision за Internet of Things, така че колата е синхронизирана с енергийната екосистема и 100% от необходимата ѝ енергия може да се осигурява от възобновяеми източници.

За разлика от Тесла, Envision използва отворена платформа. Така други компании също могат да имат принос към подобрение на технологията. Както казва Felix Zhang от Envision: “това дава възможност за свързване и синхронизиране и иновации”.

Polestar

Polestar

Това ще бъде първото изложение на трите модела на Polestar. Polestar 1 e хибридната спортна кола на компанията, която се очаква да започне производство през 2019г. (цена около 130 000 евро). Polestar 2 е представен като съперник на Тесла Модел 3. А Polestar 3 – като конкурент на Тесла Модел Y. Очаква се през 2022г., с предполагаема цена около 80 000 евро.

Това на кратко за няколко очаквани представяния в Женева.