Monthly Archives: April 2017

Швеция – автономно шофиране

Швеция – със закон за автономно шофиране от 1 май 2017г.

Швеция подготвя закон, регламентиращ тестването на автономни коли. Целта е да може да се тестват всички нива на автономност. Шведската транспортна агенция ще издава разрешенията за тестване. Те може да са за определено време, регион или конкретна част от пътя. Ще изискват представянето на резултати от предварителни тестове и други документи по преценка.

При пътни инциденти отговорност ще носи фирмата, получила разрешение за тестване. Ако нивото на автономност в момента на инцидента е по-ниско и има управление от шофьор, той ще носи отговорност за инцидента. Ще се изискват пълни данни от камерите и сензорите на колите при разследване на инцидент, включващ тестовата кола. Освен това ще се изисква годишен доклад от получилите разрешение за тестване към Шведската транспортна агенция.

Очаква се законът да бъде приет на 1 май 2017г., а да влезе в сила през юли.

Знаете, че има голям интерес към автономното шофиране и се предполагаше, че регламентирането му ще започне много след развитието на технологиите в това отношение. Но има развитие.

Например в Калифорния има доста натрупан опит в автономното шофиране. Още през май 2014г. приемат закон, който влиза в сила през септември 2014г. за тестването на автономни коли. Към април 2017г. следните компании имат разрешение за тестване (по реда на издаване на разрешителните им):

  • Volkswagen Group of America
  • Mercedes Benz
  • Google
  • Delphi Automotive
  • Tesla Motors
  • Bosch
  • Nissan
  • GM Cruise LLC
  • BMW
  • Honda
  • Ford
  • Zoox, Inc.
  • Drive.ai, Inc.
  • Faraday & Future Inc.
  • Baidu USA LLC
  • Wheego Electric Cars Inc.
  • Valeo North America, Inc.
  • NextEV USA, Inc.
  • Telenav, Inc.
  • NVIDIA Corporation
  • AutoX Technologies Inc
  • Subaru
  • Udacity, Inc
  • Navya Inc.
  • Renovo Motors Inc
  • UATC LLC (Uber)
  • PlusAi Inc
  • Nuro, Inc
  • CarOne LLC
  • Apple Inc.

Определено интересът е силен – много са.

В Европа също започват тестове. На 27 февруари 2017г. е проведен тест с автономен Нисан Лийф в Лондон.

Въпреки че колата има възможности за изцяло безпилотно каране, тестът е проведен с опитен шофьор зад волана – както е изискването на британското законодателство. Освен по улици, колата се е качила и на голям път, с много ленти, като е достигнала скорост от 50 мили/час (около 80км/ч).

От Нисан планират след този първи в Европа тест да направят още в Холандия и Франция. (Може да включат и Швеция в списъка сега?) Целта на компанията е да има добре работещи автономни коли през 2020г., когато ще се проведат олимпийските игри в Токио.

А тук са представени резултати от проучване на Волво и компанията за паркиране на Гьотеборг за автономното паркиране.

https://vimeo.com/208449348

Автономното паркиране може да спести 10% или дори 15% от пространството за паркиране. Излизате от колата, тя се паркира, а Вие си вършите работата. После идва при Вас, когато отново Ви потрябва. Това поне се предполага да е безопасно за шофьорите. 🙂

Ще следим как върви.

Тесла подобрява софтуера на автопилота си

Знаете, че произведените след октомври 2016 коли на Тесла са оборудвани с ново поколение автопилот (2.0), който включва 8 камери, радар, ултразвукови сензори. Въпреки тези допълнения, системата беше с по-малки възможности от тези на предишното поколение заради софтуера си. В началото на април тя беше подобрена “по въздуха” със софтуер 8.1. Ето какви са подобренията.

Вдигната е автоматичната скорост – от 88км/ч на 129км/ч. Прибавена е автоматична смяна на лентите, което преди беше възможно само при старата версия на автопилота. Могат да изпреварват с подаване на сигнал и да паркират сами. Също – предупреждение за напускане на лентата, като кормилото започва да вибрира (при скорост над 58 км/ч).

Това не е пълно автономно управление – колата намалява и спира, ако не си слагате ръцете поне от време на време на волана, но Мъск е казал, че до края на годината ще направи безпилотна демонстрация “от бряг до бряг”. Системата има възможности, позволяващи такова шофиране, но софтуерът за това не е готов. Освен това не е ясно кога това ще е разрешено официално от закон.

Има и други допълнения, които са за повече удобство – нови настройки на облегалката, които могат да се правят от екрана на колата: “само докосвате и настройвате”, а после настройките се запазват в отделен профил. За Модел X има по-прецизен контрол на “крилата” (вратите) – могат да се отварят по-малко, което да Ви предпази в лошо време (а и може да излезете от колата, без всички да забележат).

Също – може да се влезе по-лесно на последния ред седалки, като с един бутон се накланят или изправят целият втори ред седалки. Можете с гласова команда да потърсите любима верига за храна, кафе, спорт или пазаруване. В навигацията ще ви излязат най-близките наоколо, заедно с рейтинг, цени и работно време.

Едно от допълненията е програма за рисуване. Мъск демонстрира как можем да запълним освободеното време, тъй като не е необходимо пълното ни внимание на магистралата:

Вижте как аз виждам нещата (това, разбира се, е априлска/Великденска закачка):

Ръководство за художници: “Как първата Ви картина да стане известна по целия свят?”

Стъпка 1: Започвате да произвеждате електромобили. Това може да отнеме много време и да ви струва скъпо, особено в началото. Трябва да убедите всички, че това променя света. Да произведете луксозна кола, която всички, които могат да си я позволят, да искат.

Стъпка 2: Произвеждате следващо ниво оборудване за безпилотно шофиране, което всъщност е с по-малки възможности.

Стъпка 3: Правите подобрения на софтуера за оборудването.

Стъпка 4: За да покажете как може да се използва освободеното време, използвате новите възможности на колата, за да нарисувате картина.

Картината Ви става известна на всички по света (които се интересуват от електромобили)! 🙂

Пазарувайте, докато зареждате

(и обратното е вярно) 🙂

Електромобилите стават все повече. От там и зарядните станции стават все повече. Освен част от политиката на развитие в страните, това става и част от бизнес стратегиите на търговците.

Ясно е, че хората искат да свършат нещо, докато се зарежда батерията на електромобила им. Но освен да пият кафе и да си почиват, могат да си направят седмичното пазаруване. Изглежда удобно да минеш през магазина и през това време да успееш да си заредиш електромобила, за да се прибереш.

Две големи вериги магазини в САЩ са започнали да инвестират в това. Свързали са се с ChargePoint (компания, която изгражда зарядни). Вече има изградени 2000 зарядни в 45 щата. За много от тях това е станало след препоръка от страна на клиентите – те предлагат локации на ChargePoint, които са им удобни и от компанията се свързват с местните магазини. После чрез приложение на ChargePoint клиентите могат да получават информация дали станцията е свободна и кога са най-натоварените часове за нея, а също специални оферти от магазина.

В България също има приложен този добър опит: през януари от Лидл обявяват откриването на зарядна станция при новия си магазин в Младост, София. Това е бърза зарядна станция с мощност от 50кВ, произведена от швейцарската компания ABB. Ползването на станцията е безплатно в рамките на 60 минути, но само в работното време на магазина. Може да се ползва от две коли едновременно и има 3 накрайника – CHAdeMO, CCS, Type 2 cable.

Лидл обявяват, че това е част от нова концепция на веригата, насочена към повече грижа за околната среда, функционалност и енергийна ефективност на сградите (тази тяхна сграда има сертификат за енергийна ефективност BREEAM).

През февруари и от Кауфланд обявяват, че при техен нов магазин (на бул. Тотлебен, в София) откриват зарядна станция. Станцията e ABB TERRA 53 CJG от същия производител като при Лидл и има същите технически характеристики – 50кВ, 3 накрайника (CHAdeMO, CCS, Type 2 cable). Отново ползването е безплатно в рамките на 60 минути, като пред нея има 2 паркоместа, запазени само за зареждащи се коли.

Lucid Air

Lucid Air беше представена на 16 декември 2016г., но не беше обявена цена. Спекулациите бяха, че цената ще е около 100 000 долара. На 15 март обаче от Lucid обявяват, че цената на базовият им модел ще е 60 000$, а върховите им модели с повече екстри ще бъдат около 100 000 долара. За САЩ това означава, че цената става 52 500$, тъй като имат отстъпка при покупка на електромобил. За сравнение – без екстри Тесла Модел S (не говорим за бюджетния Модел 3, тъй като Air е луксозна кола) е с цена 68 000$ в момента и пробег 210 мили (338км). Да, конкуренцията е чудесно нещо! 🙂

Да погледнем този базов модел на Lucid. Задвижването му е на задните колела, мощността е 400 к.с. Батерията дава пробег от 240 мили (386км) на едно зареждане. Има 2 багажника – преден и заден. Може да си настроите седалката по 12 начина

и получавате информация от 4 екрана (3 от тях се управляват с докосване).

Това са задните седалки.

Аудио-системата е с 10 високоговорителя. Има всички необходими сензори и компютърни възможности за автономно шофиране, но от компанията не са обявили дали за това трябва да се плати допълнително. Подобренията могат да се получават “по въздуха”.

По-скъпите модели ще са с с пробег 315 мили (507км) и 400 мили (644км). Ще може да изберете дали да имате два двигателя, които да осигуряват задвижване на 4-те колела и да стигат 1000 к.с. Други екстри са стъклен покрив, по-скъпи материали и повече удобства в купето (например масажираща седалка :)). Пак се говори за цена около 100 000$, ако изберете много от допълнителните екстри, но няма официално обявена.

Започват да приемат депозити от 2 500$ за базовия модел. Предлагането е за САЩ и Канада. Очаква се доставките да започнат през 2018г. Първите 255 бройки на компанията ще бъдат специално издание с 315 мили пробег и 1000к.с. Ако решите да си запазите бройка от тях, трябва да отделите 25 500$ (и да доплатите до около 100 000, не са казали точно колко).

Unity L7e

Uniti Sweden е компания, основана в началото на 2016г. в Швеция. Целта им е да направят изцяло електрическа градска кола L7e (2- или 3-местна) от композитни материали с всички съвременни технологии без излишни неща – да “измислят наново автомобила”.

Пишат за тях като за компания на студенти – в екипа им има студенти, но това е част от стратегията им на работа. Като цяло са млади ентусиасти, наскоро завършили.

Обявяват колата си така: Шведската електрическа кола идва, за да спаси света”. Звучи твърде амбициозно, но има хора, които са повярвали в тях.

През октомври 2016г. започват кампания за набиране на инвеститори (crowdfunding).

Тестване на платформата във виртуална реалност

Поставят си първоначална цел от 500 000 евро. Познайте дали стигат целта си? Постигат я, и то само 36 часа след началото на кампанията. В края ѝ през ноември имат 1 227 990 евро от 570 инвеститора, които са на възраст от 18 до 85 години и са от 45 страни по света.

И още – през март от гиганта Сименс обявяват, че започват сътрудничество с Uniti. Ola Janson от Сименс казва, че чака с нетърпение това партньорство между една “стара, стабилна, но и иновативна компания и компания на млади, иновативни хора, които нямат ограничения като мен”. Изпълнителният директор на Uniti казва, че това партньорство им дава възможност не просто да произвеждат екологично чиста кола, но и производството ѝ да дава по-малко замърсяване. Обявили са на страницата си, че започват изграждане на напълно автоматизиран завод за производство съвместно с компанията за роботи KUKA Robotics. Използват софтуера на Сименс PLM, който позволява целият производствен процес да бъде планиран във виртуално пространство. Плановете са така да го осъществят, че да има нужда от осветление само 2 часа на ден. Това ще е първият такъв завод в Швеция.

«Армия от роботи»

Поставената им за 2017г. цел е да построят и тестват прототип, който тежи само 400кг, има мотор с мощност 15кВч, максималната скорост е от 90 до 120км/ч в зависимост от модела и развива скорост от 80км/ч за по-малко от 3,5сек. Управлява се чрез контролер, подобен на този за компютърни игри.

Пробегът? 150км или 300км, осигурен от литиево-йонна батерия с капацитет 11 или 20кВч в зависимост от модела. Зареждането може да е индуктивно. Ще има и автономни възможности. Всичко е в проект, който може да проследите “от проекта до масовото производство”.

Целта е да произвеждат по 50 000 леки градски коли годишно от 2018. Планират да представят колата в края на 2017г. и да започнат доставки в началото на 2019г. Цената, която искат да постигнат е 22 285$, което е по-малко с около 1000$ от цената на конкурента им Smart в Швеция.