Monthly Archives: January 2017

Тесла ще произвеждат задвижващите компоненти на Модел 3 в Гигафабриката

Снимка от motortrend

В свое обръщение от 18 януари губернаторът на Невада обявява промени в Гигафабриката на Тесла, които са свързани с нови работни места. Фабриката във Фремонт, Калифорния, където се сглобява Модел 3, е със запълнен капацитет. Така че производството на електромотори и скоростни кутии се изнася в Гигафабриката. Това означава инвестиция от 350 милиона и 550 нови работни позиции.

В момента в Гигафабриката работят 1000 души на пълен работен ден, без да се включват назначените за Панасоник работници. Предполага се работните позиции в Гигафабриката да станат 6 500, но според последните изчисления на компанията, те ще са по-близо до 10 000, тъй като от Тесла искат увеличаване на капацитета на завода.

По-рано този месец Тесла и Панасоник обявиха, че са започнали производството на клетки за батерии. В Гигафабриката ще се произвеждат и продуктите на Тесла за съхранение на енергия Powerwall 2 и Powerpack 2.

Очаква се производството на батериите за Модел 3 да започне между април и юни, като Тесла има за цел да започне производството на колата през втората половина на 2017г.

Да очакваме ли рязко увеличение на електромобилите в Румъния?

На снимката – първият електромобил в Румъния (2011г.)

Знаете ли, че в Румъния планират да направят ваучер за намаление при покупка на електромобил на стойност 10 000 евро?

От 2004г. в Румъния има програма за обновяване на автомобилния парк – Rabla. При нея, когато предадеш старата си кола за рециклиране, получаваш ваучер за намаление при покупка на нова кола.

От миналата година има допълнение към тази програма – Rabla Plus. Тогавашният министър на околната среда Cristina Pasca Palmer обяснява, че намалението при покупка на хибриди и електромобили е съответно 1100 евро и 4400 евро. При новата програма не е необходимо да се предава старата кола, но ако я предадете, ще получите още по-голямо намаление.  Максималната стойност е 6 000 евро.

От тази година новото правителство планира да разшири програмата и се очаква ваучерът за електромобили да достигне стойност от 10 000 евро. Освен това са планирани поне 20 000 места за изграждане на зарядни точки за електромобили до 1 януари 2020г., част от тях ще бъдат в институции и обществени сгради.

Според Economica.net е изчислено, че повече от 100 000 румънци ще се възползват от програмата. Това означава много повече продажби от тези за последните години там. Продажбите за 2015г. на електромобили и хибриди са 495, а за 2014г. са продадени 236 броя. Зарядните станции миналата година са били 55.

Вие какъв електромобил бихте си избрали при намаление от 10 000 евро?

Тесла Модел S и Северна Вестфалия

При нас за министрите се избира например Ауди А8L:

Което не е много скъпо, сравнено с други коли от същия луксозен клас:

Mercedes-AMG S63 / S65
$145,625 – $248,825
Audi A8
$83,450 – $92,450
BMW 7-series
$82,495 – $154,795

източник: http://www.caranddriver.com/audi/a8

По-интересен избор беше този на луксозни джипове за горските:

Цената им с ДДС може да стигне почти 200 000 лв.

А в Германия служебната кола на министъра на околната среда на Северна Вестфалия е Тесла Модел S.

Звучи логично – в Норвегия, Швейцария и други страни институциите избират добрата инвестиция за околната среда – Тесла. Случилото се в Германия обаче е конфликтно. Защо? По две причини. Първата е, че от германските институции се очаква да подпомагат местните производители по всякакъв начин. А не да си купуват от американските! Обяснението на говорител на министъра е, че колата е с по-дълъг пробег. Така е. Това позволявало безпроблемни обиколки на провинцията от страна на министъра. (Да, всички други могат да обикалят с други електромобили и да страдат от “пробег-тревожността”.)

Втората причина е цената – както знаете, колата е доста скъпа. Цената в различните конфигурации е между 72 700$ и 110 700$. В Германия част от мерките за преминаване на електромобилен транспорт включват отстъпка от 4 000 евро. Чудесно, но колата, която сте си избрали не трябва да е над 60 000 евро (можете да се досетите за няколко причини за това ограничение – например, не искат да облагодетелстват с по-добри условия хора с по-високи доходи, искат да се купуват коли от Германски производители). Тесла обаче измислят вариант на покупка, която да е възможно най-ниска като цена, за да паднат под тази летва.

Високата цена явно не е обезпокоила министъра и другите въвлечени в решението. Почти като в България – да видим какъв ще е отговорът на общественото мнение там и до какво може да доведе общественият натиск в Германия.

Търся чичо, който да работи в Сименс?

Не знам какви са плановете на Тесла за бонуси за работещите при тях (по повод един коментар), но Сименс обявява, че техните работници ще имат право на безплатно зареждане на електромобили и хибриди за цялата 2017г. Необходима е само идентификационна карта от Сименс и колата да се води на същото име. Това важи и за членовете на семействата им.

За сега това е за мрежата от зарядни станции в Германия, но планират да включат и безплатно ползване на зарядните станции извън Германия. Още не е ясно дали ще продължат с безплатното зареждане след 2017г. В момента мрежата на Сименс включва около 100 зарядни (включително бързи). Електричеството е от възобновяеми източници. Станциите са с “умна технология” за зареждане и софтуер от Сименс, който интегрира измерване на електричеството, сметка и идентификация на потребителя.

Работещите в Сименс в Германия са около 116 000 (данни от 2015г.). Общо по целия свят са около 351 000 в над 200 страни. От април 2016г. Германия има програма за по-бързо навлизане на електромобили в страната, която включва отстъпка от 4 000 евро при покупка на електромобил. Местните производители се насочват към електромобили също – Фолксваген планират да представят 30 нови модела до 2025г. Обявили са, че имат одобрение да започнат производство на Porsche’s Mission E, Audi’s e-tron quattro и VW’s BUDD-e. Ако и Сименс дадат привилегии на работещите при тях за покупка на електромобили, ще се отчете ръст в продажбата им! 🙂

Германия предлага забрана на колите с ДВГ в Европа след 2030г.

Гигафабриката започва производство

Всички, които се интересуват от електромобили и Тесла, знаят какво е Гигафабриката – огромна фабрика, спомената за първи път през септември 2013г. от Мъск (изпълнителният директор на Тесла).

На 4 януари 2017г. от Тесла обявиха, че започват производство на литиево-йонни клетки с партньора си Панасоник в Гигафабриката.

Тези клетки ще се използват за продуктите на Тесла за съхранение на енергия и за Модел 3 (техният масов модел електромобил).

Модел 3, видян във фабриката

Гигафабриката е огромен проект, който е планиран на фази. Веднага след завършване на отделните секции може да се започне производство там, с последващо разширяване. В момента проектът е изпълнен на около 30%. След завършването му се очаква това да е най-голямата сграда в света. Планираното производство е 35 ГВч за година литиево-йонни клетки за батерии – почти колкото производството на всички останали производители в света взети заедно.

Очаква се масовото производство и автоматизацията на процеса да доведат до намаляване на цената на батериите. Така Тесла искат да направят продуктите си по-достъпни за повече хора и това дава възможност компанията да стане “с най-голямо влияние при преминаването на света към устойчива енергия”. Ние се вълнуваме къде ще бъде планираната втора Гигафабрика в Европа.

Настоящата фабрика ще създаде работни места за много американци – 6 500 човека ще бъдат наети при заработването на пълен капацитет, а индиректно свързаните работни места се очаква да са между 20 000 и 30 000.

Това е допирателната, по която може да се работи в една линия с администрацията на новия президент Тръмп. Очакванията към Мъск са много високи в това отношение – да промени нагласите в посока възобновяеми източници. След среща с Тръмп Мъск е казал: “Избраният президент поставя силно ударение върху американското производство, и ние също. Строим най-голямата фабрика в света точно тук, създавайки работни позиции… Мисля, че можем да видим някои изненадващи неща от следващата администрация. Не смятаме, че ще са негативни за горивата…, но може да са позитивни за възобновяемите (източници).”

И започват тълкуванията (Bloomberg, Business insider)… 🙂

Автономни коли

Още нещо от CES (Consumer Electronics Show)

Изглежда много странно, интересно и вълнуващо – да караш кола, без да я управляваш. Както казват от Топ Гиър, Нисан сериозно са се заели с въпроса и дори НАСА им помага за развитието на технологията. Също – наели са антрополози, които да изучават човешкото поведение и да “научат” колата как да се държи около пешеходци. Ха-ха – да вземат да обучат и шофьорите после!

Изпълнителният директор на Рено-Нисан – Carlos Ghosn, е обиколил улиците на Силициевата долина на Калифорния (бяхме споменали, че NextEV също имат разрешение да тестват автономна технология там) заедно с главния инженер в кола в автономен режим. Колата е прототип на Инфинити Q50, със специална регистрация в Калифорния за автономно шофиране, като водачът е получил и специален щатски лиценз, за да управлява “без ръце”.

И така – въвели крайната точка, пуснали колата в автономен режим и просто наблюдавали как гладко се движи спрямо другите коли и всичко друго на пътя. Твърдят, че много бързо са започнали да се чувстват комфортно. На мен не ми изглежда така, гледайки видеото:

На вас как ви се струва? При всички случаи е странно да те вози кола без никакво човешко участие. Казват, че е реагирала много добре и винаги съобразено с промените, с появата на друга кола, но предполагам, че ще е трудно да свикнем с този вид нови технологии. Да, така ще се подобри трафика и пътищата ще станат по-безопасни, но хората ще искат да управляват!

Нисан говорят за 4 нива на автономно шофиране:

  • използване в една лента на магистрала (Нисан са представили своята технология ProPilot при Nissan Serena през август. Тя може да изпълнява тази функция, като 60% от купувачите са я поискали при покупка на колата. За да не се предоверяват купувачите на тази функция обаче, всеки представител на Нисан е получил специално обучение, което после е “предал” на собствениците на колата.);
  • използване в няколко ленти на магистрала с възможност за промяна на лентите (смятат да постигнат това ниво на технология през 2018г.);
  • използване при градско шофиране (срок за това – 2020г.);
  • пълно автономно управление – без човек, колата се движи самостоятелно (нямат посочен срок, но работят по въпроса; вече се пробват така наречените робо-таксита).

Рено-Нисан обявяват, че до 2020г. смятат да предложат поне 10 модела с автономна функционалност. Както казва Carlos Ghosn: “Щом ви се случи да ви вози кола без ваше участие, ще се почувствате сякаш сте стъпили в бъдещето.” Дали?

FF 91

Нали разбрахте за голямото събитие, което се проведе в Лас Вегас – Consumer Electronics Show (CES). Разказахме ви за виртуалното автомобилно състезание между геймъри и пилоти от Формула Е (имало е доста скандален резултат, с промяна след края на състезанието и разочаровани фенове).

В CES са включени много и различни представяния на нови продукти или подобрения, както и всичко, свързано с нови технологии.

Например там е представена колата Faraday Future 91, която се очаква през 2018г. Смята се за още една суперкола – 1050 к.с., възможност за многомоторно задвижване (първоначално е обявена за задвижвана от 4 мотора), батерия от 130кВч, даваща пробег от 378мили (според EPA) и дори над 700км (според NEDC). Естествено, това е електромобил. 🙂 Ускорението – 2,39сек (от 0 до 60 мили), обявяват я като най-бързо ускоряващият електромобил.

Интериорно – има 5 седалки със затопляне и масажни функции, стъклен покрив, възможност за затъмняване на страничните стъкла чрез докосване, множество приложения и съдържание, където да запаметиш любимите си неща.

Разбира се, ще отговаря на новите тенденции за автономност и свързаност – ще има възможности да паркира и управлява сама, осигурени от 10 камери, 13 радара и 12 ултразвукови сензора. А да – ще ви разпознава и ще се отваря сама.

Това представяне обаче се приема скептично от някои като обещание, което не е ясно дали ще бъде изпълнено. Продукцията на фабриката им е била спряна миналата година, по форумите се говори, че инвеститорите им не могат да ги финансират. Ще видим!

Подготовка за Model 3

Знаете, че първият масов модел на Тесла – Модел 3, ще се появи през 2017г. Цената му ще бъде около 35 000 долара. В САЩ има голямо вълнение по този повод. Дори може да си купите книга, за да се подготвите за своя Модел 3: Getting Ready for Model 3. Ако се чудите дали си струва да се купува подобна книга, ето тук може да получите безплатно част от книгата.

Книгата е написана от инженер, един от първите 200 собственици на Модел S, създател на компанията Еvannex (продават аксесоари за Тесла). Получих и разгледах една част – написана е ясно и разбираемо. Интересно посвещение – “на внучките ми, които може и никога да не се научат да шофират“.

Ето още малко в свободен превод:

“Има някои неща, които ще ви “липсват” при ползването на електромобил като Модел 3:
– никога няма да сменяте масло;
– няма да проверявате антифриза;
– няма да спирате на бензиностанция (освен заради магазина там, например);
– Модел 3 ще има постоянни подобрения (през софтуера си);
– дори може да започне да се движи автономно (което е много удобно при трудности в откриване на място за паркиране – оставя Ви, паркира далеч и идва да Ви вземе, когато трябва)”

Лас Вегас и 1 милион

Звучи съвсем в реда на нещата, нали? А сега вижте подробностите – организаторите на Формула Е ще проведат днес първото в света виртуално състезание между 20-те пилоти от Формула Е и 10 от най-добрите състезатели на симулация (sim racers). Къде е милионът? – ще бъде поделен между най-добрите.

Събитието е част от Consumer Electronics Show (CES), което на 7 януари чества своята 50 годишнина. В частта за Бизнес иновации в спорта ще се проведе надпревара, която се следва формата на обичайната Формула Е – състезателите се запознават с пистата преди самото състезание, имат пробни обиколки, квалификации и състезание (в случая от 28 обиколки). Пистата е специално направена за виртуалното състезание и включва известната част на Лас Вегас.

Предварителният подбор на виртуалните състезатели е протекъл в рамките на 3 месеца – “пътят към Вегас”. Участниците са от цял свят. Проведени са състезания по виртуалните писти на 4 емблематични за Формула Е градове – Лонг Бийч, Париж, Берлин и Лондон. Десетте най-добри участници (плюс 5 подгласници) са класирани за състезанието с пилотите от Формула Е. Те получават покани и сами финансират пътя и престоя си в Лас Вегас за 3 нощи, но имат гарантиран дял от 20 000 долара за участието си. Ако са сред първите печалбата става 10 пъти по-голяма – 200 000 долара.

Състезателите ще използват Playseat gaming rigs на софтуер rFactor 2, а Cloud Sport ще гарантира, че състезанието е коректно регулирано и възможно най-реалистично.

Алехандро Агаг, изпълнителният директор на Формула Е, казва за събитието: “Геймъри от целия свят могат да спечелят възможност да се състезават срещу пилоти от Формула Е. Това ще се случи на най-голямото в света технологично представяне (CES), показвайки нашето желание да ангажираме феновете през иновации и (нови) технологии. Вярваме, че електронните спортове предлагат ново ниво на взаимодействие с феновете и участие в спорта и искаме да сме част от тази революция в игрите. Геймъри, добре дошли на Формула Е – да се състезаваме!

Виртуалното състезание може да стане част от ежегодните събития на Формула Е. Така че започвайте да тренирате – Вегас ви очаква!

Иновации и електрификации

Да сте ходили в Музейко? Сещате ли се за “кончетата” срещу един вентилатор и едно радио? Ако не си спомняте или не сте били там, има една инсталация, при която детето “язди” и генерира ток, за да засвири радио или да започне да работи вентилатор. Забавно, нали? Същото ще бъде използвано в този плаващ фитнес в Париж:

Дизайнът е вдъхновен от корабчетата “муха”, които се движат по Сена от началото на 20 век. Освен преобразуваната енергия от физическа сила, за движението на лодката ще се използват и соларни панели на покрива. Тоест не е задължително да я ползвате само “активно” :). Ще имате възможност да следите показателите си през цялото време, докато тренирате. Може да е в затворен или отворен вариант в зависимост от атмосферните условия. Очаква се съоръжението да се появи най-рано в средата на 2018г. Още не е ясно при какви условия ще се ползва.

Явно се смята, че подобни идеи биха се приели добре от парижани. През декември 2016г. Нисан по повод натрупани 3 000 000 км от всички изцяло електрически техни коли по света отварят също там своето “електрическо кафене”.

Електрическо, защото “плащаш” с енергия. Една от показаните системи включва места за сядане с възможност за въртене на педали. При достигането на определена цел получавате награда – напитка по избор. Звучи добре, нали? Но като част от кампания е продължило само от 16 до 18 декември 2016г.

От Нисан обясняват, че това е начин да се покаже как “можем да революционизираме начина, по който генерираме и съхраняваме енергия … как нови технологии като xStorage Home могат да подобрят живота ни днес” и в бъдеще. xStorage Home е система за съхранение на енергия, която дава на консуматорите по-голям контрол на това как и кога използват енергия в дома си, като избягват периодите с по-висока тарифа. Системата използва батерии от електромобилите на Нисан (втора употреба или нови) и има 6 различни конфигурации според различните потребности от енергия на потребителите. За момента може да се поръча във Великобритания, Германия, Франция и Норвегия (разбира се – страната с най-много електромобили на глава от населението).

Това е част от кампанията на Нисан “Електрифицирай света”. При нея Нисан работи съвместно с други компании, за да покаже, че изборът на електромобил за кола е само част от цялостна промяна на начина на живот. Нисан говори за “електрифициране”, бъдеще с нулеви вредни емисии и един “по-умен” начин на живот като цяло.

През 2010г. Нисан представиха първия масов електромобил – Нисан Лийф. (Би бил още по-популярен, ако пробегът му беше по-дълъг.) До ноември 2016г. има повече от 275 000 бройки по света, като в Европа те са около 76 000. А изминатите километри показват спестени 500 милиона тона въглероден диоксид.

На мен ми хареса идеята да плащаш с енергия – генерирана или спестена. Може би така ще правим след 10 години. Ще караме електромобили, ще пазаруваме в магазини без каси и ще плащаме в енергия. Ако имате други подобни идеи (още по-добре, ако са по-различни и иновативни) за промени през следващите 10 години, може да участвате в този конкурс до 7 януари. А като спечелите една седмица в Абу Даби през януари, разкажете как е било! 🙂