Monthly Archives: October 2016

Да имате случайно 3-D принтер?

3d-print-car

Знаете ли какво е това? Прилича на детска играчка, но всъщност е кола за доставка, която има мощност от 15 к.с., максимална скорост от 43 мили/час (69км/ч) и пробег от 50 мили (80км).

Резултат от съвместната работа на Хонда и Кабуку, като най-забавно е производството – шасито е на Хонда, двигателят е за микро електромобили, но всичко друго е 3-D принтирано! И ще се използва за доставка на сладки, с форма на гълъб. Има учудващо много място за такова малко превозно средство – 2,5м дължина на 1,2м ширина на 1,5м височина:

3d-print-car2

Лесно като детска игра!

https://youtu.be/eaTKM85QSW8

Защо Шевролет Болт е най-значимата кола за Дженерал Моторс за последните десетилетия

chevy-bolt2

Както знаете Дженерал Моторс не е от вчера. Създадена е през далечната 1908г. в първите години на автомобилостроенето. Тогава електромобилите и колите с ДВГ били равностойни. Даже заради манивелата електрическите били по-удобни, но с твърде малък пробег. Дженерал Моторс обаче създали първия стартер и скоро след това електромобилите изчезнали.

gm-history

Почти сто години по-късно като отговор на Калифорнийските изисквания към автомобилните производители да предложат коли с нулеви вредни емисии Дженерал Моторс създава EV1. Пробегът му е бил 50 мили, но е смятан за толкова непрактичен, че е бил обречен още при производството си. При всяка продажба компанията не просто не печели, а губи пари. Този “експеримент” завършва с изтегляне на всички бройки от пазара и разрушаването им, като струва на компанията 1 милиард долара. Както виждате, електромобилът е буквално унищожен за втори път от Дженерал Моторс. Дори има документален филм за това.

От техническа гледна точка EV1 е революционен за времето си. После обаче се оказва, че икономически е колосална грешка. Тойота започва да ги изпреварва по продажби. Появява се Тойота Приус. Появява се Тесла. Тогава вицепрезидентът на Дж. М. по развитие на продукти по това време казва, че трябва да се създаде нова кола. Но не просто конкурент на Приус, а изцяло електрическа. Само че още няма такава технология. Появява се Волт. Всички в Дж. М. я смятат за преход към технологията, която наистина искат – тази на Шеви Болт. Дж. М. обаче не знаят как да го направят. По това време (преди 10г.) още никой не знае как. Така че въпреки 100-годишния си опит в автомобилостроенето трябва да започнат наново – всички системи трябва да се изграждат и тестват на ново, а батериите се оказват много голям проблем – износват се, ако ги презаредите или изтощите съвсем, променят си формата при зареждане, изключително чувствителни са към промени в температурата, а освен това могат да се запалят! Това налага инженерите да създадат нов вид лаборатория – всички тестове, необходими за сигурното каране на електромобил.

И идва 2008г. Колата още не е готова, а настъпва огромна криза – Дж.М. започва да губи по милиард долара на месец. Заради очакванията към Волт обаче компанията получава животоспасяващи 40 милиарда от държавата. И 2010г. се появяват първите бройки на Волт. Тя обаче не стига очакваните продажби. Появяват се и конкурентните Нисан Лийф и Тесла Модел S.

Работата по масов електромобил с голям пробег продължава. Първо създават дизайна – с висока позиция за шофьора, даваща добър поглед към платното и повече пространството в колата.

Продължават с работа по батерията – LG предлагат батерия, която работи добре и при нагряване. Това позволява по-малка охладителна система и повече броя батерии, а от там – по-голям пробег. Първите прототипи се появяват в началото на 2015г. И се започва изчистване на грешки – през октомври се работи по 500 задачи. За да се стигне до: “Ако Ви се струва, че всичко е правено точно като за Вас, това е, защото е така.” 🙂

Представят концепцията за колата на автомобилно шоу през 2015г. А вече трябва да се появи по улиците – през октомври, 2016г. В момента обявената цена е 37 500$, а пробегът – 238 мили съгласно EPA.

Както виждате, Шевролет Болт е огромен успех за Дженерал Моторс, резултат от много години работа. Просто и те се включват в производството на електромобили, а това е най-големият производител в света – знаят как да правят масови коли. Въпреки кризата през 2009г., през 2011г. са на първо място по продажби в света (отново), като Шевролет постигат световен рекорд по продажби за тази 2011г.

Коментарите по темата са много и различни. Може би двете крайности са:

“Дженерал Моторс прави кола за 37 000$, която ако не беше електрическа щеше да струва 20 000$, докато Тесла прави кола за 35 000$, която щеше да продава за 35 000$, ако не беше електрическа” https://electrek.co/2016/04/07/tesla-model-3-chevy-bolt/

Да, Тесла са смятани за луксозните електрически коли, да, по-високата версия на Модел 3 предлага 300мили пробег. Но Тесла Модел 3 е масов електромобил.

И другата крайност:

“да си в Болт е като да летиш в икономична класа нов самолет. Имате екран, имате къде да си заредите телефона, достатъчно пространство” и т.н. https://www.wired.com/2016/01/gm-electric-car-chevy-bolt-mary-barra/

Истината сигурно е някъде по средата. 🙂

Шевролет Болт – как Дженерал Моторс променя света на колите пак

Дженерал Моторс обявиха през 2015г., че в края на 2016г. ще пуснат първия в света масов електромобил, с пробег над 200 мили и цена около 30 000 $ – Шевролет Болт:

chevy-bolt

Забавно, като се има предвид, че са смятани за компанията, “убила” електромобила два пъти и че са спасени от банкрут не много отдавна (2009г.).

Това е най-значимата кола за тази автомобилна компания не просто за последните години, а за последните десетилетия.

Ето защо историята на Шевролет Болт е толкова важна за GM.

Въпреки шегите с компанията-производител и с името му, новият модел Шеви Болт е представен и се очаква първите бройки да се появят в края на 2016г. Той има батерия от 60 киловатчаса с подобрения, които позволяват добро представяне и при нагряване. Разположена на пода, в три групи от по 96 клетки.

chevy-bolt-battery

Мощността на мотора се равнява на около 200 к.с. Ако си вземете устройство за зареждане с 240 волта, може да заредите напълно за 9 часа батериите, което се равнява на около 25 мили за час. При пробег от 200 мили дори в Америка не е необходимо да зареждате всеки ден, за да стигнете до работа и обратно. Последният обявен пробег е 238 мили според EPA или 383км, а цена – 37 500$.

chevy-bolt-interior

В една от статиите описанието на Болт беше: “да си в Болт е като да летиш в икономична класа нов самолет. Имате екран, имате къде да си заредите телефона, достатъчно пространство”.

chevy-bolt-interior2

Ето го и екрана – той е стандартен, 10.2-инчов, в центъра на таблото. На него имате информация за нивото на батерията, изчислен пробег, контрол на температурата и други.

Болт е мислен като конкурент на Тесла, но може би ще бъде конкуриран по-скоро от новия Нисан Лийф. Той е “практичен и удобен, просто Шеви”.

Какво е безконтактно зареждане?

wireless-ev-charging

Еватран (за които писахме наскоро) смята да предложи на пазара безконтактно зареждане от 2017г. за 80% от електромобилите, предлагани на американския пазар.

Еватран е основана през 2009г. и от тогава работи по предлагането на безконтактно зареждане за електромобили.

Както вероятно знаете, безконтактното зареждане става на индукционен принцип, установен още от Н. Тесла през далечната 1891г. Индукционната намотка създава променливо електромагнитно поле, а втората намотка на приемащото устройство се захранва от електромагнитното поле и го преобразува в ток, за да зареди батерията.

Противниците на този метод за зареждане на електромобили твърдят, че при него има твърде много загуби. Зареждането става много бавно. Трудно е да се поставят двете бобини една над друга. Има първоначална инвестиция за инсталиране на двете бобини. Освен това за всяка кола трябва различна система.

Защитниците казват, че това е много голямо улеснение. Само при първите няколко паркирания е трудно, но после се научаваш да следваш маркерите. Загубите не са толкова големи – в коментар от статия човек, който ползва такова зареждане, твърдеше, че загубите (от 12 до 14%) се равняват на около долар на седмица. А той ползва всеки ден електромобил. Освен това е по-трудно повреждането на двете бобини – базовата е предвидена за ползване при външни условия, няма “контакт” – няма механично повреждане.

Мерцедес-Бенц се обявяват за първия производител, предвиждащ и този вид зареждане като опция за хибрида си S550e, който се очаква да се появи на пазара през следващата година. Обявили са, че загубите ще са 10% при зареждане.

mercedes-wireless-charger

Но безконтактното зареждане остава предимно за вторичния пазар за сега. В момента Еватран предлага системата “Plugless” (“безконтактно”) за някои модели на Тесла Модел S. plugless-logo Догодина ще се предлага в две спецификации – версия от 7,2 kW (за Модел S, която дава около 20 мили на час зареждане) и версия от 3,6 kW (за новия Шевролет Волт). Ще имат и 6,6 kW версия за други производители (като Нисан). Цените ще са около 2400$. Настоящата версия на системата за Шевролет Волт струва 1300$, за Нисан Лийф – 1500$.

plugless-volt

Безконтактно зареждане

Знаете ли, че много хора, които имат хибриди, не ги ползват като хибриди, а само като коли с ДВГ? Защо? Защото не ги зареждат в мрежата. (Да, и аз се чудя защо ще си купуваш хибрид, като не го зареждаш…)

За безконтактно зареждане се говори отдавна в електромобилните среди.

За да се спести неудобството от зареждането на още едно “електрическо устройство” – след всички телефони, таблети, компютри и дори четки за зъби, една компания Еватран смята да предложи на пазара безконтактно зареждане възможно за почти всички видове електромобили от 2017г.

Съмишленици във Вроцлав

“Защо соларната индустрия и електромобилите са бъдещето” – очакваме отговори от конференция на тези теми във Вроцлав.

solar-tech-conference

На 8 и 9 октомври 2016г. предстои конференция на тема електромобили и слънчева енергия във Вроцлав, Полша. Участието в конференцията е безплатно, води се на английски, но дотам са доста километри (дори да ползваш Тесла).

Това е третата от организираните от CleanTechnica конференции на тези теми. Първата е била в Берлин през април, втората – в Лайпциг през юни. Вроцлав е най-близо на картата до България… 🙂 Темите звучат много обещаващо и двата дни. Първият ден е посветен на електромобилността:

  • състояние на електромобилната индустрия (представено глобално и конкретно за Полша);
  • как медта може да допринесе за по-ниски вредни емисии в бъдеще;
  • споделяне на електромобили и робо-таксита;
  • наученото от продажбата на електромобили от 1880 до 2015г.;
  • предизвикателствата при съхранение на енергия за стационарни и мобилни приложения;
  • бъдещето на транспорта.

През втория ден ще бъдат разгледани теми, свързани със слънчевата енергия. Ще бъде представено състоянието на соларната индустрия глобално. Има няколко теми за соларната индустрия и Полша, като заключителната тема е “Защо соларната индустрия и електромобилите са бъдещето”. Ето програмата и лекторите: http://cleantechtour.com/#program.

Към първоначалната програма са добавили тема за електромобилите в Китай, друга за Украйна и още, свързани с развитието на новите технологии и предвиждания за бъдещето.

Ако имате път към Вроцлав, разкажете как е минало. Ние ще следим, но от България, а събитието изглежда много мащабно – ще има много съмишленици!

Чудех се какво мислите за провеждането на подобно събитие в България?