Monthly Archives: September 2016

Tesla автопилот 8.0

Ето го и автопилота на Тесла – версия 8.0. Разлики с предишния – радарът е самостоятелен сензор, системата иска ръцете да са на волана и ако игнорирате съобщенията й, следват 3 звукови сигнала, забавяне на скоростта и изключване на автопилота без възможност за повторно включване, докато не спрете колата. Откривате ли други разлики? 🙂

Притежатели на Тесла по форумите пишат, че звуковите сигнали са много тихи и човек може спокойно да продължи с игнорирането, особено ако слуша музика.

Volkswagen – накъде след скандала с вредните емисии

Накъде другаде – към нулеви емисии!

vw-charging

В момента VW произвеждат 3 изцяло електрически коли (Volkswagen e-Up!, e-Golf, Audi R8 e-tron) и 6 хибрида (Volkswagen Golf GTE, Passat GTE, Audi A3 Sportback e-tron, Q7 e-tron quattro, Porsche Panamera S E-Hybrid, Cayenne S E-Hybrid). Имат и още 2 хибрида с ограничено производство. Всички продадени бройки електрифицирани коли обаче се смята, че ще достигнат едва 103 000 до края на 2016г.

Очакванията са, че ограниченията към вредните емисии ще са все по-стриктни. VW заявява амбиция да продава около милион електромобила (включително хибриди) на година по целия свят до 2025г. Планират да предложат още 20 нови електромобила и хибрида, включително две коли, които да се конкурират с Тесла – Porsche Mission E и Audi e-tron (очаква се да стане първата масова електрокола на марката). В момента обаче могат да произвеждат само по 75 000 изцяло електрически коли и хибриди на година. През октомври 2015г. компанията обявява, че ще развие модулна архитектура за електроколи (наричат я MEB). Стандартизираната система ще е с дизайн за всички видове електромобили. Целта на компанията е да построи привлекателни електроколи с пробег до 500км. През юни 2016г. VW обявява програма за развитие на 30 вида електроколи за 10 години, които да достигнат продажби от 2-3 милиона електроколи на година до 2025г.

vw-electric-bus

Въпреки скандала с емисиите, VW са продали 5 199 000 коли (от произведени 5 268 000) за първите шест месеца на 2016г. За сравнение, ето продажбите на други два големи автомобилни производителя за същия период:

Тойота – 4 991 741 бройки,

Дженерал Моторс – 4 991 741 бройки.

VW обаче искат да станат лидер в електромобилния пазар. За целта инвестират непрекъснато в изследване и подобряване качествата на батериите. “Батерията е сърцето на електромобила, а там има какво да се усъвършенства.” Всяка година компанията инвестира около 8 милиарда евро по света за изследване и развитие, като голяма част от тези пари са за електромобили и батерии. Набелязали са пет области, в които да търсят развитие:

– енергийно съдържание – плътността може да се повиши от сегашните 140Вч на килограм до 200 в близките години и дори 250 в по-далечно бъдеще.

– сигурност – ако тази висока енергийна плътност бъде осъществена, може да се стигне до къси съединения и пожари. Продължава изследването на материали, които да избегнат нежеланите химически реакции.

– живот – търси се удължаване живота на батерията. В момента, батериите в лабораторни условия могат да имат 3 000 пълни цикъла зареждане. Това означава, че дори при най-скромен пробег от 100км, колата има потенциал да стигне 300 000км с една батерия.

– рециклиране – целта е всички елементи на батерията да подлежат на повторно използване – това влияе директно върху цената на батериите.

– цена – ако може да се произведат по-евтини батерии, това ще намали цената на електромобилите. Без батерия един електромобил струва колкото друга кола от същия клас.

И още нещо – бордът на компанията обсъжда инвестиция от 1,7 до 2 милиарда евро във фабрики за батерии на няколко места по света. До края на 2016г. ще е ясно къде ще са разположени. Така стават директни конкуренти на Тесла, които строят своя Гигафабрика за батерии. Според Мъск от Тесла така цената на батериите за тях ще падне с около 30%.

Едно от възможните места, където да бъде построена фабрика на VW е Източна Европа. Да видим какво ще стане.

Киа Соул EV

kia-soul-ev

Спомняте ли си статията за обиколката на Британските острови? Беше направена с Киа Соул EV, но нямаше достатъчно информация за техническата част на пътуването – как се е представила колата, изминавала ли е очакваните километри, как е протичало зареждането и всичко, свързано с изминаването на над 4 000км с електромобил. Реших да поровя из мрежата по въпроса и вижте до какво стигнах.

Като технически характеристики Киа има двигател с максимална мощност 109к.с., батерия с капацитет 27кВч с въздушно охлаждане, разположена под двата реда седалки:

kia-soul-ev-charging

Eдноскоростна трансмисия задвижва предните колела. Ускорява от 0 до 100 за 10,7 сек. Максимална скорост – 145км/ч. На сайта на компанията ускорението е за 11,2 сек.

При излизането си на пазара през 2014г. Киа Соул EV е предлагала най-дълъг пробег след Тесла – 93 мили (150км) според EPA. Малко повече от конкурента Нисан Лийф – 84 мили(135км). Моделът на Нисан за 2016г. обаче вече е с по-голяма батерия – 30 кВч, която осигурява пробег от 107 мили (172км), а от догодина се очаква и първият Нисан с 200 мили (322км) пробег. Киа се обявява като градска кола и в града пробегът й достига 120 мили (193км). На сайта си имат обявен пробег от 212км с уговорката, че е променлива величина, зависеща от много фактори. От пускането на пазара през 2014г. до януари тази година са продадени 10 000 бройки.

Има хора, преминали от Нисан на Киа – първите купили Нисан след пускането му в продажба през 2010г. Мнението на един от тях звучи като реклама на Киа – “усеща се като много по-просторна, макар че е по-къса от Нисан, много по-добра позиция за каране и повече удобство на всички седалки. Много от нещата, които исках за Нисан, намирам в Киа” и т.н. Друг казва: “сякаш са обикаляли доста с Нисан Лийф от 2012 и са подбирали всяко малко нещо, което може да се подобри”.

Да, интериорът изглежда добре – навигационна система с 8-инчов цветен дисплей (touch-screen).

kia-soul-ev-interior

ЕКО режим (пести енергия), кожен салон, 2 извода 12 волта в колата и всякакви допълнителни удобства, които улесняват пътуването и контрола на колата. По отношение на сигурността също има предвидено много – преден и заден парктроник, камера за движение на заден ход, много въздушни възглавници, система за автоматично заключване на вратите при движение.

Още нещо хубаво – в стандартното оборудване (pdf файл) влизат три възможности за зареждане, като една от тях е за бързо зареждане (30-40 мин. – 80 % от батерията).

Ето едно “case study” 🙂 Киа предоставили за 3 седмици модела Соул EV. Човекът минал с колата 450 мили (724км), като имал 2 по-дълги пътувания, зареждал 12 пъти. Това ми се струва малко, а той пише, че зареждането е било ангажиращо като гледане на бебе? “Горивото” му е струвало 12,46$. Това прави 1,72$ за 100км. Звучи добре. Можел е да следи батерията си през цялото време на дисплея на колата, а освен това Киа предлагат безплатно изтегляне при празна батерия в продължение на 5г. след покупката.

За 2016 компанията предлага три варианта, като най-високият е EV+ – със стъклен покрив и други интериорни допълнения.

В САЩ Киа Соул EV може да се купи само в 5 щата. Ако се чудите как стои въпросът в България – тук можете да си я купите. Ако имате 71 000 лв. за това. Имат и лизингова схема. В момента нямат налични – необходими са два месеца за доставка от Корея. Ако решите да си инсталирате домашно зарядно, ще ви струва още 3 000 лв. (трябва да имате трифазен ток). Така ще можете да зареждате за 4-5 часа, вместо за 12.

Имат тестов електромобил, който може да пробвате. Споделете как е минало! 🙂

Край на безплатното замърсяване?

На 4 и 5 септември предстои среща на G20 в Китай.

china-g20

На 24 август 130 инвеститори (стоящи зад инвестиции за 13 трилиона долара) се обръщат с официално становище до лидерите от G20, в което искат ратифициране до края на 2016г. на споразумението от Париж за промените на климата. Описани са 6 конкретни препоръки.

1. Завършете процеса си на присъединяване/ратифициране на Парижкото споразумение през 2016г., ако е възможно.

2. Приложете препоръките на инвеститорите от 2015г. към правителствата:

  • въвеждане цена на вредните емисии,
  • засилване на регулативната подкрепа за енергийна ефективност и възобновяема енергия,
  • подкрепа на иновациите в ниско-въглеродните технологии, включително чрез финансиране на изследване и развитие,
  • планирано намаляване на субсидиите за горива,
  • уверете се, че адаптираните национални стратегии ще донесат инвестиции,
  • имайте предвид ефекта от непреднамерени ограничения, наложени от финансовите регулации на инвестиции в ниско-емисионните технологии.

3. Подкрепете удвояване на инвестициите в “зелена” енергия до 2020г.

4. Направете приоритет прилагането и дори подгответе засилване на вашите национално определени приноси.

5. Направете приоритет създаването на правила от националните финансови регулатори, които да изискват разкриване на материалните климатични рискове.

6. Приемете работата на групата, проучваща зеленото финансиране от G20.

Както виждате, всички тези препоръки са насочени към подобряване възможностите за инвестиране и условията за развитие на технологиите. Според един от инвеститорите Парижкото споразумение дава ясен сигнал, че преминаването към ниско-емисионна икономика е необратимо и вече е започнало.

Интересен е коментарът на Мъск от Тесла за една от препоръките – да се сложи цена на вредните емисии. Тесла е компанията променила нагласите към електромобилите в света, както на потребители, така и на производители. На гости на едно публицистично предаване изпълнителният директор на Тесла Мъск коментира, че в момента няма добра регулация на пазара, тъй като не се плаща за вредните емисии.

https://www.youtube.com/watch?v=w0ghBk9LTiE

Действат правилата на “трагедията на общото”, описани в теорията на икономиста Уилям Фостър Лойд. Първоначално теорията се е отнасяла до общите земи през 19 век, но през годините под “общи” започват да се разбират споделените и нерегулирани ресурси като океаните, реките и атмосферата. Действайки според индивидуалния си интерес в момента, индивидите изхарчват общия ресурс. Според Мъск тъй като никой не притежава атмосферата, няма правила, няма цена за замърсяване и всички ние предизвикваме дългосрочна вреда.

Но – вече има 1 милиард души по света, които живеят в региони с политики за прилагане цена на въглерода. Европейският съюз е първият голям пазар за въглерод. Очаква се Китай да направи своя пазарна система за въглерода през 2017г. Според Мъск въвеждането на световна система за плащане на въглерода би довело до истинска експлозия на иновациите и на бизнес възможностите.

Какво би попречило на това? Трилиони долари инвестиции са вложени в транспорт и производство, основано върху изгаряне на горива. Възможностите за поемане на въглерод от океаните и атмосферата обаче започват да се изчерпват, така че удобното статукво трябва да се промени.

И то бързо – дори всяка нова продадена кола да е електрическа, ще отнеме поне 20 години световният автомобилен парк, състоящ се от няколко милиарда коли, допълван всяка година с още 100 000 000 произведени нови коли, да бъде обновен. Още нещо – International Monetary Fund изчислява, че общата стойност на всички преки и непреки субсидии, получени от индустрията, основана на горивата, надвишава 5 трилиона долара.

Да, налага се нещо да променим! Ще видим какво ще се случи в Китай.

Пътуване из британските острови с електромобил

Тя го нарича английския Route 66. Обиколила е 57 места, в продължение на 2 580 мили (4 152км). Jess Shanahan:

jess-shanahan

Маршрутът е разделен на 10 части.

jess-shanahan-route

Целият е изминат с изцяло електрическа кола – Kia Soul EV:

kia-soul-ev

Пробегът на колата е 93 мили, тоест за това пътуване са трябвали доста зареждания. Пълно зареждане при 240 V става за 4-5 часа, а на бърза зарядна станция батерията се зарежда до 80% за около 30 минути.

Случвало се е да не работят зарядни станции (и то две поредни), но въпреки всички трудности пътуването е осъществено за 3 седмици през април 2016г. Очаквах малко повече разказване за преживяването да пътуваш с електромобил, но няма толкова подробности – прочетете за интересни места, особено ако планирате пътуване из островите: https://www.jurysinns.com/electric-route57/#top_tab.