Monthly Archives: June 2016

“Каква удивително великолепна страна!”

Норвегия

aurora borealis

На конференцията за климата в Париж (СОР21) през декември 2015г. за първи път 195 държави приеха правнообвързващо споразумение за борба с изменението на климата. Една от конкретните мерки е за забрана на продажбата на коли с двигатели с вътрешно горене от 2050г. Но това не е прието от всички и ще се случи чак през 2050г. Последните месеци обаче политиците на Норвегия работят по закон, който да въведе такава забрана само след 9 години – през 2025г.! Дори Елън Мъск от Тесла (компанията, произвеждаща електромобили с най-голям пробег) възкликнал в Туитър: “Каква удивително великолепна страна!”.

EVs charging

Е, не случайно точно Норвегия е първата страна по този път. Помните ли бума на електромобили там? В момента 24% от колите по норвежките пътища са електромобили, има изградена мрежа от над 5 500 зарядни станции (още от 2014г.), а 99% от електричеството им е от възобновяеми източници (в същото време Норвегия е на първо място в Европа по износ на петрол). Още през 2015г. идеята за забрана била предложена за обсъждане от председателя на Комисията за енергия и околна среда. В допълнение в центъра на Осло искат да забранят ползването на коли (включително електромобили) през 2020г.

И за да прозвучи още по-невероятно за американците (както пишат от “Форчън”), има и други политици по света, които обсъждат подобни промени за страните си.

От първите последователи на Норвегия е Холандия – втората страна по продадени електромобили в света. Очакванията са там също да бъде приет закон, забраняващ продажбата на бензинови и дизелови коли през 2025г.

Германия и Франция обсъждат подобни промени в законите си. Кметът на Париж е искал забрана за ползване на дизелови коли в града поради силното замърсяване на въздуха. Ако искат да следват примера на Норвегия и Холандия първо трябва променят условията за ползване на електромобили, после да бъде приета идеята за такъв транспорт и да има увеличение на продажбите. Засега Германия иска 1 000 000 електромобили по пътищата на страната до 2020г. Звучи доста по-амбициозно от норвежката цел за 50 000 до 2017г. (достигната 2 години преди този краен срок), но населението на Германия е над 81 милиона, сравнено с 5 милиона в Норвегия.

А знаете ли коя е най-амбициозната страна? Една от най-замърсените и гъсто населени страни в света, в която няма добре изградена електрическа система, голяма част от домакинствата (50 милиона) нямат ток, електричеството ѝ се доставя от невъзобновяеми източници на енергия. Досещате ли се вече? Разказвам ви за Индия.

India street

Там се обсъжда не просто забрана на продажбата на коли с двигатели с вътрешно горене. Политиците искат чрез схеми за по-ниски цени на електромобилите по пътищата на страната да има само електрически коли до 2030г. Ако това бъде осъществено, определено ще е пример за всички и ще повлияе на чистотата на въздуха на цялата планета – населението на Индия е 1 251 695 584, което е 17,25% от населението на Земята.

Нисан с 200 мили пробег

nissan range

След около година ентусиастите, избрали да купят електрическа кола, ще могат да избират между поне три модела, които предлагат пробег от 200мили (322км) – Chevrolet Bolt, Tesla Model 3 и Nissan Leaf.

Както пишат от EV Obsession, един от първите въпроси при среща със собственик на електромобил е: “Колко километра минава с едно зареждане?”. Е, както виждаме нещата се променят, и то бързо.

Нисан е най-продаваният електромобил. От компанията не са обявили официално, но модел 2018г. се очаква още през 2017, като купувачите ще могат да избират между три батерии, предлагащи различен пробег:

24 kWч – 84 мили (с такава батерия е най-продаваният Нисан Лийф);

30-kWh – 107 мили (вече на пазара);

60 kWh – 210-220 мили.

Не е ясно каква цена ще предложат за такъв пробег, но Нисан се стремят да предлагат масов електромобил, така че спекулациите са за цена около 35 000$. Със сигурност цената ще е под 40 000$, тъй като конкурентите от Chevrolet Bolt, предлагат 37 500$ за същия пробег (моделът се очаква още в края на 2016г.), а базовият модел на новата Тесла 3 е за 35 000$ (продажбите започват в края на 2017г.).

http://www.extremetech.com/extreme/230550-next-nissan-leaf-ev-will-hit-200-miles-just-like-chevy-bolt-tesla-model-3

Безплатен обществен транспорт!

Звучи като първоаприлска шега, но не и в ето тези няколко места по света:

fare free public transport

Значението е ясно – транспорт, който ползваш, без да купуваш билет. Финансирането му е осигурено от местните власти чрез данъци или от бизнес. Например, безплатният автобус до ИКЕА е такъв тип безплатна транспортна линия, финансирана поради бизнес интереси. На много места по света има частичен безплатен транспорт – за студенти (от университетското градче до центъра на града), в някои увеселителни паркове, на летища (между терминалите), на пристанища (заради високи конструкции, не може да бъде изграден мост и се осигурява безплатна фериботна линия).

Но има и цели градове с безплатна транспортна мрежа. Емблематични в това отношение са два града – Хаселт (Холандия) и Талин (Естония).

Хаселт е град с население от 72 000 души.

hasselt

През 1997г. поради различни трудности (финансови и свързани с околната среда) се налага спирането на проекта за трета магистрала, чиято цел била да се облекчи трафикът в града. Тогава кметът прилага стратегия, изградена от тогавашния транспортен министър – прави центъра на града почти изцяло пешеходен, втората магистрала – Зелен булевард (основно за обществен транспорт), намалява местата за паркиране на коли от 1500 на 500 и най-основното – общественият транспорт става безплатен. Дори товарните превози са организирани до складове извън градската зона, а от там стоките се превозват с колела.

Какъв е резултатът? Очакван – за 10 години пътниците, ползващи градски транспорт се увеличават 13 пъти! За съжаление, през 2013г. инициативата е прекратена поради финансови причини, но властите се надяват да я възстановят. Цената на билета в момента е 60 евроцента, като транспортът остава безплатен за пътници под 19г.

А сега – Естония. Все още предстои написването на статия за Естония – една от 6-те страни с най-висок процент продажби на електромобили с в света. Но засега ще си поговорим за обществения им транспорт.

Талин е единствената столица в света, въвела безплатен транспорт за всички свои регистрирани жители. Населението ѝ е 440 950 души, което е една трета от всички жители на Естония.

tallinn

Преди въвеждането на безплатен транспорт, градът субсидирал 70 % от разходите за транспорт. Автобусите и трамваите били подновени, но тенденцията била спад на ползването на обществен транспорт. От януари 2013г., когато въвели мярката, има увеличение с 21% на пътниците. Хората, използващи предимно градски транспорт станали 68% (увеличение с 13%), а тези, пътуващи предимно с кола, намалели с 9%. А тъй като безплатният транспорт важи само за жители на Талин, има увеличение на регистрираните жители и съответно увеличени данъчни приходи. Талин се смята за основен град от движението за въвеждане на безплатен градски транспорт. По въпроса има изследвания, конференции, работа в общността. Дори има инициативи за градове без коли:

http://www.carfree.com/

В България имаме и добри, и лоши примери в това отношение. Да започнем с лошия. Както знаете, цената на билетчето в София “скочи” рязко този месец. В резултат на това дадох 24лв за 2 талона, с които да заведа детето си 5 пъти на нещо в София. За сравнение – Ryanair има кампания в момента, предлагаща еднопосочни самолетни полети в Европа за 20лв.

Добрият пример ме провокира да проверя как стои въпросът с безплатния транспорт по света – от днес, 24 юни 2016г., две малки корабчета, задвижвани от слънчева енергия, ще придвижват пътници от Силистра до отсрещния румънски град Кълъраш.

“Българското корабче е от вида тримаран. То може да превозва 7 пътници и стига до отсрещния бряг за 15 минути. Ако силистренци харесат алтернативните плавателни съдове, общината обмисля да организира с тях разходки по реката през лятото.

Предвижда се да се изградят две пристанища, лиман и плаващ понтон със станция за зареждане на лодки с електрически двигатели и плаващ вълнолом. Ще бъде построен и соларен паркинг със зарядни станции за електромобили, което ще даде възможност за въвеждане на електрически таксиметров и друг пътнически транспорт до отсрещния румънски град Кълъраш.”

http://ureport.bg/122040/2016/06/18/obshtestvo/solarni-korabcheta-vozyat-bezplatno-do-rumania

За лятото е предвидено корабчетата да се ползват безплатно.

Иска ми се общественият транспорт навсякъде да има мото като това на Хаселт: “Градът гарантира правото на придвижване на всеки”. Превозните средства да са изцяло електрически, зареждани от соларни станции. Да има големи пешеходни зони без коли. А вие? Какво мислите за обществения транспорт?

https://en.wikipedia.org/wiki/Free_public_transport

http://freepublictransit.org/Success_Stories.php

https://en.wikipedia.org/wiki/Hasselt

https://en.wikipedia.org/wiki/Tallinn

https://farefreepublictransport.com/2013/09/02/a-visit-to-summer-school-the-capital-of-free-public-transport-in-tallinn/

https://www.ryanair.com/bg/en/

Форментера

Наричат го перлата на Балеарските острови.

map of Formentera

Населението му е 11 878 жители, площта – 83км2. Известен е с чистите си води и белите плажове. Според tripadvisor e сред 25-те най-харесвани места в света. Достъпът до него е само по море, като има 150 различни места, където могат да ви настанят.

Playa de ses Illetes

http://www.formentera.es/beta/en/content/accommodation

А защо ви разказвам за него? Ами заради транспорта, разбира се! Островът е дълъг само 19км и препоръката на официалния сайт е да се движите с колело. Ако предпочитате друг транспорт има 4 автобусни линии, но на сайта си рекламират 3 компании, които предлагат изцяло електрически коли и имат 200 точки, където може да ги заредите (ако случайно много закъсате в „огромното“ пространство там). Въпреки всички тези улеснения за екологично придвижване по време на туристическия сезон колите стават с около 15 000 повече.

И сега – местните власти толкова държат на чистотата на острова, че са обявили намерението си да забранят достъпа на други превозни средства освен такива с нулеви емисии. Затова са направили облекчения за изграждане на места за зареждане на електромобили. Договорени са облекчени условия за закупуване на електромобили от Ситроен, като компанията наскоро е предоставила 6 Citroën E-Mehari за ползване на острова:

Citroen E-Mehari

Аз лично смятам, че всичко това трябва да се провери на място! 😉 А вие? Може да им дадем една година да въведат забраната.

https://en.wikipedia.org/wiki/Formentera

http://www.formentera.es/en/the-island

http://evobsession.com/spanish-island-formentera-aiming-ban-ice-vehicles/

https://www.autoblog.com/2016/06/14/formentera-citroen-emehari-report/