Monthly Archives: December 2016

Електромобили – мисията възможна!

И тази година има очаквано увеличение на продажбите на електромобили по света – около 780 000 бройки спрямо 540 000 за 2015г. Според The Guardian електромобилите вече са достигнали втория си милион. По-конкретни данни за продажбите, лидерите по страни и по марки коли ще имаме след края на декември. 🙂

Това са данни за кумулативните продажби до септември 2016г. на електромобили по страни и региони.

Процентно електромобилите остават малка част от световния поток от превозни средства. Но промяна има. Норвегия е добрият световен пример:

Това е сравнение на броя коли на 1000 души между европейските страни с най-много продажби и САЩ. Калифорния е дадена отделно, тъй като заради щатските стимули там има повече продажби.

Така че според някои “електромобилната революция” е започнала. Това се вижда освен по увеличените продажби и по това, че много големи производители започват да предлагат свои електрически модели. През 2017г. се очаква и първият масов електромобил на Тесла – за сега единствената компания, която произвежда само електромобили, и то без хибридни модели. Шеви Болт – друг масов електромобил с голям пробег се очаква да започне 2017г. с висок ръст на продажби (говори се за 4000 бройки през януари, което е доста за току-що пусната в продажба кола).

Лидер в продажбите за първата половина на 2016г. е Нисан Лийф, макар че и там се очаква модел с по-голям пробег. След него в класацията по брой продажби е Тесла, а после са два модела на BYD (китайска компания – Build Your Dreams – “строим вашите мечти”). Като цяло китайският пазар е с най-голям брой продадени електромобили. Има огромно увеличение спрямо предишната година. И затова ще ви разкажем по-подробно скоро! 🙂

Производителите в Китай определено са насочени към пазара на електрически коли и може да очакваме нови модели и развиване на технологиите в тази насока. Ще има конкуренция! За промяна на пазара на коли пишат и от Wall Street Journal – “колата на бъдещето ще е електрическа, свързана и самоуправляваща се”. Като бъдещето не е толкова далеч от сега – писахме, че идва декадата на електромобила. Освен това много държави смятат да приложат политики за намаляване на вредните емисии в съгласие с Парижкото споразумение и във връзка с това са си поставили “лични цели” за брой електромобили. Някои от тях са доста амбициозни – производителите трябва да догонват търсенето на електроколи. Например в Китай искат да достигнат 5 милиона броя електромобили до 2020г.

Това е свързано с цялостна промяна на инфраструктурата – една от европейските директиви е всеки нов дом в Европа да има изградена зарядна точка за електромобил. Работи се по изграждането на цялостна зарядна мрежа, която да има стандартизиран достъп за всички видове електромобили. А всичко това трябва да бъде осигурено и от “чист” източник.

Да, предстоят промени!

Lucid

Два са начините да убедиш хората да си купуват електромобили – да има зарядни на всеки ъгъл и да предложиш по-дълъг пробег. Споменах ли цената? – тук вече разчитаме на конкуренцията, а тя става все по-силна. 🙂

Атиева е компания, базирана в Калифорния, създадена през 2007. Започва работа по система от батерии, която да работи на различни видове коли. Казват, че от тогава батериите им “са натрупали милиони мили реално каране”. От 2014г. започват да работят по цялостна задвижваща система, което ги води до разработка на кола.

През октомври компанията обявява новото си име – Lucid Motors. Обявяват и разработването на електромобил “със собствен дизайн, който да има пълно предимство от напредналите технологии – електрификация, автоматично шофиране, свързаност и споделено каране”.

Смятат, че техният насочен към потребителя дизайн, съчетан с напреднала технология, ще даде уникално представяне – без усилие, интелигентно и персонализирано. Ще може да избираш дали да шофираш, да даваш гласови команди, независимо къде си в колата и каквото още се сетите съвременно и високотехнологично.

По-конкретно представените характеристики на Lucid Air са многообещаващи – 1000к.с., ускорение от 0 до 100 км под 3 секунди, базов модел със 100кВч батерия, осигуряваща пробег от 300 мили. Ще има и вариант с пробег 400 мили. Казват, че двигателят им е по-малък, ефективен и мощен от конкурентните. Производството ще започне в края на 2018г. Очаква се да започнат с 20 000 бройки първата година, а после да стигнат до 130 000 бройки на година.  Цената? – като за луксозна кола. Няма официално обявена, но спекулациите са за около 100 000 долара.

Говори се, че информацията за колата се е появила малко по-рано от предвидените официално срокове, тъй като картинка, силно напомняща модел на Тесла, е “изтекла” от компанията.  Това са слухове, но се знае, че главният инженер е Peter Rawlinson – човек от екипа, разработил Тесла Модел S.

Обявяват сътрудничеството си със Самсунг – те ще са доставчик на литиево-йонни клетки за колата. Разработват заедно следващо поколение цилиндрични клетки, които да могат да увеличат сегашните плътност, мощност, календарно време и сигурност. Основна цел е да се постигне добра толерантност към повтарящо се бързо зареждане.

На 19 декември обявяват, че ще си сътрудничат и с LG Chem, които също ще са доставчик на литиево-йонни клетки. Така ще имат избор от два различни доставчика за различните си приложения (освен по кола, продължават да работят по осигуряване на батерии за двигатели). Lucid са единствения доставчик на батерии за Формула Е, сезон 5 и 6.

Мрежа от бързи зарядни в Европа от 2017

ev-charging-california
Дали това ще стане обичайна гледка в Европа от догодина?

На 29 ноември 2016 в Щутгарт БМВ, Даймлер, Форд и Фолксваген с Ауди и Порше подписват споразумение за съвместна работа по изграждането на мрежа от бързи зарядни станции.

Целта е да може да се пътува на дълги разстояния с електромобил в цяла Европа и да се зарежда, докато се спира за кафе или кратка почивка, без това да отнема повече време от обичайното за зареждане с гориво.

charging

Мрежата ще бъде базирана на технологичния стандарт Combined Charging System – CCS (комбинирана система за зареждане, използваща AC и DC стандарти). Тя ще може да се ползва от всички електромобили, поддържащи този стандарт, независимо от марката. Планираната максимална мощност на зареждане е 350kW (по-висока от тази на повечето настоящи зарядни), а това предполага по-малко време за зареждане.

Питате от кога? От догодина. За начало са планирани 400 зарядни станции, всяка от тях на удобно място – на голяма магистрала. До 2020г. се смята, че мрежата ще се увеличи с “хиляди” зарядни станции.

Аз се чудя как ще е положението в България. Според статистиката не сме много интересен пазар за електромобилни производители, така че вероятно първите зарядни няма да са по нашите земи. Освен ако не пътуват много хора в тази посока. Това обаче пак не ми се струва много вероятно, така че и вторите планирани зарядни вероятно няма да са тук… Но ако решите да обикаляте Европа (особено след 2020г.) с електромобил, ще можете да го направите съвсем спокойно. Още не е ясно колко ще ви струва.

Още нещо – нали знаете, че от 2017г. се очаква няколко големи производители са пуснат нови варианти електромобили на пазара? А Тесла от февруари тази година работи по адаптер за CCS стандарта. Да, няма случайни неща…

NextEV – бъдещето в автомобилите?

nextev01

NextEV е една компания за електроколи, основана през 2014г. Обявява се като автомобилна компания на бъдещето. Компанията е китайска, базирана в Шанхай и с представителства в Лондон, Мюнхен, Сан Хосе и др. Същата година се включва в първото издание на Формула Е. Един от нейните пилоти става шампионът на Формула Е за сезон 2014–2015 – Пикет. При отборите NextEV заема 4 място в класирането.

На 21 ноември 2016г. NextEV представи в Лондон своята марка NIO със суперколата EP9. С кое да започна? Обявяват я като най-бързата електрическа кола – счупила е предишният рекорд на пистата Nürburgring Nordschliefe. Наричат тази писта “зеления ад”, дълга е 20,8 км. и EP9 го е минала за 7 минути 5,12 секунди. Колата има 4 мотора и 4 индивидуални скоростни кутии. Мощността й е 1 мегават, еквивалент на 1 360 к.с.! Нали разбрахте, че е суперкола? За да не се размечтаете съвсем, когато прочетете още нейни характеристики, ще ви кажа една много специфична характеристика – цената за производството й е 1,2 милиона долара и са планирани само 6 бройки. Целта е да се покажат възможностите на електрическите коли и на компанията, както и да се търсят границите на тези възможности.

nextev02

Така че – EP9 ускорява от 0 до 100 км. за 2,7 секунди (имат време и от 0 до 200 км. – 7.1 секунди), а максималната скорост е 313 км/ч. Има система от взаимозаменяеми батерии, които могат да се заредят за 45 минути и има пробег от 427 км. Системите на EP9 имат интегрирана структура с електрически контрол и изглед със сензорна система, което може да се приложи към последната технология за автономно шофиране. Да, още нещо – имат разрешение за тестване на автономни автомобили в Калифорния, за да пробват своята технология за самоуправление.

Името на марката е избрано да напомня “нов ден”. На китайски името е Weilai, което означава “синьото небе идва”, тоест NJO предсказва по-светло бъдеще и по-чисто небе. Смятат да приложат в производството на автомобили наученото от Формула Е.

Аз се интересувам от “бъдещите им творчески планове” – планират през 2017 да създадат масов електромобил, който първоначално да е за китайския, а по-късно и за останалия пазар.

nextev03