Monthly Archives: July 2016

Електромобилни рекорди за пробег

mitsubishi fto ev

Преди цели 17 години Mitsubishi са направили електрическа версия на FTO (нарекли са я FTO-EV), която е постигнала 1300 мили (2142 км.) за 24 часа, на писта…

FTO е нормална кола, спортно двуврато купе и тежи тон-тон и двеста. Сравнете 1300 мили с пробега и бързината на заряд на днешните заводски електромобили. Само Tesla успяха да дръпнат, с което накараха и другите фирми да правят и те (използваеми) електрички. Но пробегът на всички е малък в сравнение с FTO-EV и 200 мили е повод за неимоверна гордост.

Как мислите – дали компаниите нарочно не правят електроколи с повече възможности, защото продължават да наблягат на ДВГ и горивата или има технически ограничения? Ако е второто, тогава какво е FTO-EV? Или на писта не се зачита? Ами една съвременна фабрична електричка на писта може ли да ги направи?…

Още за FTO-EV в Уикипедия и извадки от новините на самите Мицубиши.

По време на прехода колата е влизала в бокса за презареждане, като при това батериите не са били заменяни и са използвани бързи зарядни. Идеята е, че за точно 24 часа колата е успяла да измине 2142 километра и 300 метра. Средната скорост е била 90 км/ч.

mitsubishi eclipse ev

И пак по темата – през 2001г. друга тестова конверсия на Mitsubishi – Eclipse EV (конверсия на Eclipse, както се досещате), постига 400 км с едно зареждане.

Повече в новините от самите Mitsubishi и в Conceptcarz. Сравнението с пробега с едно зареждане на съвременните електромобили отново поставя същия въпрос – какво пречеше толкова години на производителите да предлагат коли с нормален пробег, та изобщо трябваше да се стига до онзи спор за “range anxiety”?

Най-бързата електрическа кола

Знаете ли коя е най-бързата електрическа кола в света? Не, не се замисляйте какви бяха най-новите подобрения по Тесла.

tesla track

Най-бързата електрическа кола, която стига 180 км/час за 6 секунди, е ето този електромобил:

Спасен преди 4г. след наводнения, той получил подобрения от:

bell supercobra
Bell AH-1 SuperCobra

Това увеличило около 100 пъти първоначалната му скромна мощност от 8 к.с. на 800 к.с. и му дава възможност да е по-бърз от Lamborghini Aventador, McLaren 650S, Porsche 911 Turbo S и Tesla.

Е, това е конверсия! 😉

Десетилетието на електромобила идва

Според Bloomberg двайсетте години на века ще са десетилетието на електромобила.

Миналата година цената на батериите е паднала с 35% и според анализ на пазара на електромобили това ще направи електромобилите толкова достъпни,колкото са бензиновите коли, дори и без субсидии. Прогнозата в доклад на Блумбърг от февруари 2016г. е, че до 2040г. електромобилите с голям пробег ще струват по-малко от $22 000, а 35 % от новите коли по света ще са електромобили.

bloomberg ev chart

За миналата година продажбите на електромобили са само 0,1% от продажбите на коли по света. Все още цената е висока, особено ако не се предлагат стимули от правителството. OPEC смята, че през 2040г. продажбите ще станат 1%. Но – през следващите няколко години 3 компании (Тесла, Нисан, Шеви) планират да предложат масов електромобил с голям пробег за около $30 000. Други компании също инвестират милиарди в нови електрически модели.

Започналата промяна се вижда по увеличаващите се продажби на електромобили – миналата година продажбите са се увеличили с 60% спрямо предишната. Според прогнози на Тесла такова ще е увеличението на продажбите всяка година до 2020г. В доклада си Блумбърг разглеждат каква е цялостната цена на това да имащ електромобил. Както можем да си представим, най-скъпи са батериите – около една трета от цената на електромобила.

Блумбърг извеждат 4 фактора, които биха довели до повече-продажби на електромобили по света:

1. Правителствени стимули за намаляване на цената.
2. Ниска доходност за производителите.
3. Готовност на купувачите да платят повече, за да карат електрическа кола.
4. Падане на цената на батериите.

На много места по света има промяна по първите 3 точки. Данните за четвъртата са, че цената на батериите пада и ще продължи в тази насока. А колкото повече пада цената на батериите, толкова повече се увеличава търсенето на електромобили.

Salim Morsy (основен автор на доклада) смята, че важното в случая не е крайният брой електромобили (те може да са между 25 и 50% до 2040г.), а тенденцията за масово купуване на електромобили.

Това, разбира се, ще се отрази на пазара на горивата. Ще се отрази и на потреблението на електричество. Според анализаторите, писали доклада, производството на електричество става все по-чисто – за 2013г. електричеството, произведено от вятър и слънце е повече отколкото това от въглища, природен газ и нефт взети заедно .

Има още по-смели прогнози – Independent цитира сър Ричард Брансън от DS Virgin, който на Лондонския кръг от Формула Е казва, че до 15г. всички коли по улиците ще са електрически. Стига повече правителства да предложат стимули в тази насока. Според сър Брансън Формула Е подпомага развитието на технологиите така, че колите по улиците да могат да изминават “стотици мили без необходимост да зареждат батериите си”.

А това е компютърната творба на един 9-годишен художник по темата.

9year painter electric

Куриоз – “подозрително зареждане”

Куриоз – американец, обвинен в подозрително поведение, зареждайки своята Тесла на станция на Тесла.

tesla charging station

На фона на предишната статия за промяна на нагласи и информираност.

Интересен случай за нас, неприятен за собственика на Тесла, който спрял, за да зареди батериите си на паркинг със свръхбърза зарядна станция на Тесла. Действието се развива в Бъфало, в 1 часа през нощта. Шофьорът е бил заобиколен от 2 полицейски коли, 10 минути след като се е включил на зарядната станция. Трябвало е да обясни какво прави там, а когато се е опитал да се защити и да обясни, че е с електромобил, му казали, че не се нуждаят от обучение.

Звучи смешно и абсурдно, но коментарите във форума, където пита има ли и други подобни случаи, са все по посока отнемането на личната свобода на хората.

Мисля си, че ако искаме да разберем какви са нагласите в едно общество към нещо (в случая към електромобилите) и какво е познанието за него (електромобили и зарядни станции), бихме получили добра представа, ако се обърнем към служителите на реда.

tesla charging station and car

Традиции? Вижте какво правят Мерцедес

Само преди 8 години Тесла започват да продават първия изцяло електрически спортен автомобил. Представяте ли си каква гигантска промяна е направил светът само за 8 години? Тогава потребителите се отнасят скептично към електромобилите. Скептични са и автомобилните производители.

tesla roadster

В момента почти всеки автомобилен производител вече има или планира производство на електромобил. Днес ще погледнем към Даймлер. Компания, основана през далечната 1890г. Eлектрическата версия на Smart Fortwo (с всичките й варианти) не се приема толкова добре – или поне не се купува толкова, колкото би се очаквало за ниската й цена (25 750$) :). Пробвалите я казват, че само на хартия изглежда добре, а като изпълнение не е впечатляваща.

През тази година се очаква нов вариант на Smart Fortwo и на Smart Forfour – отново изцяло електрически, с мотор от Renault ZOE и батерия от Deutsche ACCUmotive.

А само след 2 години ще можете да си вземете луксозен Мерцедес електромобил! Мерцедес Бенц са инвестирали 2 милиарда евро в Еколукс проект за производство на 4 нови изцяло електрически автомобили (платформа EVA – electric vehicle architecture). Плановете са били да се появят през 2019г., но тъй като Порше и Ауди пускат свои електрически версии (Mission E и Q6 e-Tron) през 2018г., Мерцедес също смята да предложи свой вариант през 2018г. – седан.

daimler

Батериите ще заемат почти изцяло пода на машините. В зависимост от избраната конфигурация ще има един или два двигателя. Цените са от 105 до 120 000 $. Даймлер смятат да продават по 20 000 броя от всеки вид на година.