Какво е безконтактно зареждане?

wireless-ev-charging

Еватран (за които писахме наскоро) смята да предложи на пазара безконтактно зареждане от 2017г. за 80% от електромобилите, предлагани на американския пазар.

Еватран е основана през 2009г. и от тогава работи по предлагането на безконтактно зареждане за електромобили.

Както вероятно знаете, безконтактното зареждане става на индукционен принцип, установен още от Н. Тесла през далечната 1891г. Индукционната намотка създава променливо електромагнитно поле, а втората намотка на приемащото устройство се захранва от електромагнитното поле и го преобразува в ток, за да зареди батерията.

Противниците на този метод за зареждане на електромобили твърдят, че при него има твърде много загуби. Зареждането става много бавно. Трудно е да се поставят двете бобини една над друга. Има първоначална инвестиция за инсталиране на двете бобини. Освен това за всяка кола трябва различна система.

Защитниците казват, че това е много голямо улеснение. Само при първите няколко паркирания е трудно, но после се научаваш да следваш маркерите. Загубите не са толкова големи – в коментар от статия човек, който ползва такова зареждане, твърдеше, че загубите (от 12 до 14%) се равняват на около долар на седмица. А той ползва всеки ден електромобил. Освен това е по-трудно повреждането на двете бобини – базовата е предвидена за ползване при външни условия, няма “контакт” – няма механично повреждане.

Мерцедес-Бенц се обявяват за първия производител, предвиждащ и този вид зареждане като опция за хибрида си S550e, който се очаква да се появи на пазара през следващата година. Обявили са, че загубите ще са 10% при зареждане.

mercedes-wireless-charger

Но безконтактното зареждане остава предимно за вторичния пазар за сега. В момента Еватран предлага системата “Plugless” (“безконтактно”) за някои модели на Тесла Модел S. plugless-logo Догодина ще се предлага в две спецификации – версия от 7,2 kW (за Модел S, която дава около 20 мили на час зареждане) и версия от 3,6 kW (за новия Шевролет Волт). Ще имат и 6,6 kW версия за други производители (като Нисан). Цените ще са около 2400$. Настоящата версия на системата за Шевролет Волт струва 1300$, за Нисан Лийф – 1500$.

plugless-volt

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *