Киа Соул EV

kia-soul-ev

Спомняте ли си статията за обиколката на Британските острови? Беше направена с Киа Соул EV, но нямаше достатъчно информация за техническата част на пътуването – как се е представила колата, изминавала ли е очакваните километри, как е протичало зареждането и всичко, свързано с изминаването на над 4 000км с електромобил. Реших да поровя из мрежата по въпроса и вижте до какво стигнах.

Като технически характеристики Киа има двигател с максимална мощност 109к.с., батерия с капацитет 27кВч с въздушно охлаждане, разположена под двата реда седалки:

kia-soul-ev-charging

Eдноскоростна трансмисия задвижва предните колела. Ускорява от 0 до 100 за 10,7 сек. Максимална скорост – 145км/ч. На сайта на компанията ускорението е за 11,2 сек.

При излизането си на пазара през 2014г. Киа Соул EV е предлагала най-дълъг пробег след Тесла – 93 мили (150км) според EPA. Малко повече от конкурента Нисан Лийф – 84 мили(135км). Моделът на Нисан за 2016г. обаче вече е с по-голяма батерия – 30 кВч, която осигурява пробег от 107 мили (172км), а от догодина се очаква и първият Нисан с 200 мили (322км) пробег. Киа се обявява като градска кола и в града пробегът й достига 120 мили (193км). На сайта си имат обявен пробег от 212км с уговорката, че е променлива величина, зависеща от много фактори. От пускането на пазара през 2014г. до януари тази година са продадени 10 000 бройки.

Има хора, преминали от Нисан на Киа – първите купили Нисан след пускането му в продажба през 2010г. Мнението на един от тях звучи като реклама на Киа – “усеща се като много по-просторна, макар че е по-къса от Нисан, много по-добра позиция за каране и повече удобство на всички седалки. Много от нещата, които исках за Нисан, намирам в Киа” и т.н. Друг казва: “сякаш са обикаляли доста с Нисан Лийф от 2012 и са подбирали всяко малко нещо, което може да се подобри”.

Да, интериорът изглежда добре – навигационна система с 8-инчов цветен дисплей (touch-screen).

kia-soul-ev-interior

ЕКО режим (пести енергия), кожен салон, 2 извода 12 волта в колата и всякакви допълнителни удобства, които улесняват пътуването и контрола на колата. По отношение на сигурността също има предвидено много – преден и заден парктроник, камера за движение на заден ход, много въздушни възглавници, система за автоматично заключване на вратите при движение.

Още нещо хубаво – в стандартното оборудване (pdf файл) влизат три възможности за зареждане, като една от тях е за бързо зареждане (30-40 мин. – 80 % от батерията).

Ето едно “case study” 🙂 Киа предоставили за 3 седмици модела Соул EV. Човекът минал с колата 450 мили (724км), като имал 2 по-дълги пътувания, зареждал 12 пъти. Това ми се струва малко, а той пише, че зареждането е било ангажиращо като гледане на бебе? “Горивото” му е струвало 12,46$. Това прави 1,72$ за 100км. Звучи добре. Можел е да следи батерията си през цялото време на дисплея на колата, а освен това Киа предлагат безплатно изтегляне при празна батерия в продължение на 5г. след покупката.

За 2016 компанията предлага три варианта, като най-високият е EV+ – със стъклен покрив и други интериорни допълнения.

В САЩ Киа Соул EV може да се купи само в 5 щата. Ако се чудите как стои въпросът в България – тук можете да си я купите. Ако имате 71 000 лв. за това. Имат и лизингова схема. В момента нямат налични – необходими са два месеца за доставка от Корея. Ако решите да си инсталирате домашно зарядно, ще ви струва още 3 000 лв. (трябва да имате трифазен ток). Така ще можете да зареждате за 4-5 часа, вместо за 12.

Имат тестов електромобил, който може да пробвате. Споделете как е минало! 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *