Да, може да печелите от него, а не само да спестявате от разходите за гориво, масло, поддръжка. И не говорим за предоставяне на колата в услуги за споделяне или наемане. Говорим за батерията.
Както знаете, батерията на електрическата кола е най-скъпата ѝ част. Има зарядни станции, които са двупосочни, зареждат батерията, но могат да “зареждат” и мрежата. Съмненията на собствениците на колите са, че това намалява живота на батерията им – правят повече цикли от необходимите при обичайното използване на колата. Освен това трябва да остава заряд за използване, ако решите да карате колата. Тоест всичко е доста сложно. Още повече че на пазара навлизат коли, които са с повече пробег от необходимия за ежедневно пътуване. Освен това 95% от времето колите не се използват, а са паркирани някъде. Могат да се зареждат от възобновяеми източници или през нощта, когато консумацията на енергия е по-малка, а през деня да участват в балансирането на електрическата система в “пиковите” часове. За да се изследва как точно може да работи този начин на осигуряване на електричество, Нисан заедно с италианската Enel SpA е започнала прилагане в Европа.
Проектът за това изследване е още от 2015г. Така простият отговор на въпроса в заглавието, ако сте датски собственик на електромобил, е 1300 евро на година. (Не разбрах защо, но само в Дания са регулирани нещата и е ясно колко ще получават собствениците.) Скоро се очаква в този проект да се включат и собственици от Великобритания, но там изискванията са да има минимум 150 коли, които да участват първоначално.
Едно от съображенията при това изследване е, че изискванията към мрежата при все по-увеличаващия се брой електромобили, ще стават все по-големи. От Блумбърг прогнозират, че през 2038г. електромобилите ще имат повече продажби от колите с ДВГ.
По прогнозни изчисления през 2040г. консумацията на енергия от електрически коли ще стане 1800 тераватчаса в сравнение с 6 тераватчаса в момента. Това е начин системата да посрещне тази консумация. От друга страна Francisco Carranza от Нисан казва, че “ако сляпо включите в пазара огромен брой електрически коли без някакво наблюдение или контрол над начина, по който те влияят върху електрическата мрежа, може да предизвикате нови проблеми”. Така че вече има 100 коли в Европа, които работят по изясняване на възможните проблеми, а до края на годината се очаква да станат поне 250 с тези във Великобритания.