Ford Fiesta Mk4

Проекти за конверсии и конструиране на нови електромобили
mg2010
Мнения: 2
Регистриран: 22 сеп 2011г. 19:25

Ford Fiesta Mk4

Мнение от mg2010 » 22 сеп 2011г. 19:28

Здравейте, тъй като съм нов бих искал малко помощ. Имам Ford Fiesta 97г. 4-та генерация 5-врати. Желая да ми кажете какъв двигател, батерии и схема ще е най-добра за постигането на това. Реално желая колата поне да може да вдига до 70-90км/ч и изминаването да е поне до 100-200км с едно зареждане.
Потребителски аватар
SuriCat
Мнения: 629
Регистриран: 23 авг 2011г. 11:18
Местоположение: София

Re: Ford Fiesta Mk4

Мнение от SuriCat » 23 сеп 2011г. 08:37

Здравей,

С тези километри задължително ти трябва Lithium батерии!
Също така ще ти трябва система с регенерация при спирането, разбира се ако не възнамеряваш да напълниш целия багажник и задна седалка с батериики ;)

Фиестата до колкото се сещам е мъничка, затова пространството ти е много ценно. Много ефективно трябва да се направи ел-системата...

Колко килограма е колата, знаеш ли?
mg2010
Мнения: 2
Регистриран: 22 сеп 2011г. 19:25

Re: Ford Fiesta Mk4

Мнение от mg2010 » 23 сеп 2011г. 18:40

Здравей, SuriCat

Колата честно казано не знам точно колко килограма е. Мисля да махна резервоара и също така, тъй като отдолу ми е резервната гума, да пробия целия багажник. И по този начин да си направя по-голям кош за повече батерии.

Но примерно да кажем, че колата е 1 тон. Бих искал да ми се каже какъв точно двигател, не пречи и да вдига повече километри – дори това за мен ще е по добре. Също така от къде да го закупя този двигател. За батериите и останалите неща които са нужни за цялата схема повече подробности откъде какво...
Потребителски аватар
infernus
Мнения: 200
Регистриран: 08 авг 2011г. 21:29

Re: Ford Fiesta Mk4

Мнение от infernus » 24 сеп 2011г. 12:39

Колата е от 912 до 1015 килограма в зависимост от това с кой двигател е и нивото на оборудване.
Идеята за батерии на мястото на акумулатора не е лоша просто трябва да се знае точно какъв проводник да се пусне, за да няма голяма загуба по преноса до електродвигателя отпред. Лично на мене това още не ми е известно точно какъв трябва да е, но предполагам че трябва да е по-дебел, все пак токът тече по окръжността на кабела.
Потребителски аватар
SuriCat
Мнения: 629
Регистриран: 23 авг 2011г. 11:18
Местоположение: София

Re: Ford Fiesta Mk4

Мнение от SuriCat » 24 сеп 2011г. 15:00

От резервоара до предния кош кабела трябва да е минимум 75 квадрата. Това е достатъчно за ток 350А.

Обаче внимавай с теглото на батериите отзад, да не стане мноо тежко на задната ос, а предната да е лека. Ще имаш много проблеми с тръгването и най-вече със спирането. В завой също ще поднася, а и при регистрацията ще се окаже проблем. Общо взето трябва да се запази балансът предна-задна ос, както си е по оригинал.

Колкото за двигателя, аз лично не мога да ти кажа точно какъв двигател да си купиш, понеже и аз съм в процес на търсене. Определено ще ти трябва двигател над 20kW номинална мощност.
Контролерът се избира в зависимост от типа на мотора: четков DC, brushless DC, Servo, AC inductance...

Обаче с тези желани километри пробег, дето искаш да постигнеш, трябва да се ориентираш към мотор с регенерация.

Батериите също се избират след като имаш мотор и контролер. Важно е колко волтова е системата мотор-контролер. Съответно вземаш Х на брой клетки по 3,3В номинал, за да стигнеш необходимото напрежение. След това се избира какъв капацитет да са, за да имаш енергия за 200км пробег.

Тоест, първа стъпка е да се намери готин мотор, после останалото......
Ognian
Мнения: 70
Регистриран: 15 апр 2011г. 09:46
Местоположение: Sofiq
Контакти:

Re: Ford Fiesta Mk4

Мнение от Ognian » 27 сеп 2011г. 12:05

Ето малко изходни данни за Фиеста-та:

За 100 км пробег и 60 км номинална скорост:
ТЕХНИЧЕСКИ ДАННИ
1. Мощност електродвигател: 17.1 квт
2. Максимална мощност електродвигател 51.4 квт
3. Капацитет батерия: 13.2 квтч
4. Дълбочина на разряд на батерия 80 %
5. Номинална скорост: 60 км/ч
6. Максимална скорост: 140 км/ч
7. Пробег извънградско 127.8 км
8. Пробег градско: (2 стоп-а/км) 66.1 км

За 200 км пробег:
ТЕХНИЧЕСКИ ДАННИ
1. Мощност електродвигател: 17.1 квт
2. Максимална мощност електродвигател 51.4 квт
3. Капацитет батерия: 19.8 квтч
4. Дълбочина на разряд на батерия 80 %
5. Номинална скорост: 60 км/ч
6. Максимална скорост: 140 км/ч
7. Пробег извънградско 191.7 км
8. Пробег градско: 99.1 км

Мощността на двигателя при двукратно претоварване е 27 квт. Средно подходящ д-л - К9"/220 волта на Костов.
Динамиката отговаря на 15 сек/100 км за 1 тон кола.
Отговори