един добър вариант за затопляне на вода

Енергия от слънцето. Фотоволтаици. Слънчеви батерии.
dane78
Мнения: 55
Регистриран: 24 сеп 2012г. 18:14

един добър вариант за затопляне на вода

Мнение от dane78 » 10 юли 2014г. 09:53

slynchev kolektor.jpg
slynchev kolektor.jpg (358.1 KиБ) Видяна 16533 пъти
Здравейте колеги, ето нещо което си сглобих преди две седмици и си осигурих затопляне на 900 литра (малко басейнче) вода до приятна температура за плацикане - 40 градуса :) Използвах 75 метра черна водопроводна тръба фи25, няколко дъски за основа, малко пирони и тел за захващането на тръбата, че е много шавлива докато я навиваш. После добавих една соларна помпа на 12 волта - 13 вата според характеристиките и един фотоволтаик 30 вата. Помпата я намерих в продавалник за 50 лв, фотоволтаика за 115лв, тръбата по 80ст за метър и няколко колена по 2 лв.
dane78
Мнения: 55
Регистриран: 24 сеп 2012г. 18:14

Re: един добър вариант за затопляне на вода

Мнение от dane78 » 10 юли 2014г. 09:57

Така като има слънце, помпата върти водата и подгрява басейнчето, щом се скрие слънцето спира и циркулацията :) Стана напълно автономно, като на влизане в басейнчето прекарах водата през филтъра на оригиналната помпа - така хем циркулира и затопля, хем пречиства.
s54
Мнения: 216
Регистриран: 16 ное 2012г. 15:24
Местоположение: София

Re: един добър вариант за затопляне на вода

Мнение от s54 » 10 юли 2014г. 10:16

Много хитро решение! Браво!
rrumpe
Мнения: 162
Регистриран: 23 яну 2013г. 17:10

Re: един добър вариант за затопляне на вода

Мнение от rrumpe » 10 юли 2014г. 10:32

Браво. Екстра решение. А тези тръби за външно полагане ли са?
dane78
Мнения: 55
Регистриран: 24 сеп 2012г. 18:14

Re: един добър вариант за затопляне на вода

Мнение от dane78 » 10 юли 2014г. 15:20

Не стандартна водопроводна черна тръба, която обаче се оказва много издръжлива, на железарията до селото има един такъв прекаран по въздуха на няколко кола от 5 години седи и не се е пукал досега от слънцето. Зимата го източват, разбира се :)
todor_raev59
Мнения: 78
Регистриран: 30 апр 2011г. 11:11
Местоположение: Бургас
Контакти:

Re: един добър вариант за затопляне на вода

Мнение от todor_raev59 » 10 юли 2014г. 19:04

Дане, страхотен си. Това можеш да го пуснеш и в сайта "Направи сам", ще е страхотно и актуално.
Смятам, че можеш да го покриеш с прозрачен полиетилен, като отдолу можеш да сложиш черна покривна хартия за добър парников ефект. По този начин ще влошиш топлообмена с подухващия на покрива ветрец, като оставиш разбира се отвор за фотоволтаика. Още веднъж, това, което си направил е изключително просто и достъпно с възможност за донадграждане и доизкусуряване. Давай снимки и за басейна, помпичката и фотоволтаика. Приятно къпане и не само къпане. https://www.facebook.com/napravisam.net
dane78
Мнения: 55
Регистриран: 24 сеп 2012г. 18:14

Re: един добър вариант за затопляне на вода

Мнение от dane78 » 10 юли 2014г. 23:15

Прав си, вятърът доста охлажда, сложил съм един датчик за температура под изходящата тръба – в слънчев, но ветровит ден трудно вдига 35 градуса, а спре ли вятърът, вдига бързо 40, това при спряна помпа. Но засега не мисля да го обличам, защото това е на вилата, а там ходя само събота и неделя и има опасност да стопя винила на басейна, ако вдигне над 60 градуса. Засякъл съм го, че при това положение и слънчев ден леко ветровит, вдига по 5 градуса през деня и спада с 2 нощеска. Ако е слънчева седмица, това са 15 градуса нагоре. То значение има и това, че басейнът е върху терасата, която е остъклена, а и го покривам с 3 см фибран, за да не бяга топлото нагоре.
Потребителски аватар
cityel
Мнения: 94
Регистриран: 18 окт 2011г. 14:36
Местоположение: София
Контакти:

Re: един добър вариант за затопляне на вода

Мнение от cityel » 26 дек 2014г. 08:28

Са сигурно ще ме вземеш за човек, който ти разваля кефа, НО!
Лошото е, че при нагряване всякакъв такъв материал отделя "бисфенол а", изключително вредно и опасно вещество, причиняващо редица неприятни, а често и фатални здравословни проблеми.
Въпросът е просто да знаеш - за да можеш да избереш, а не да си го направил, без да знаеш какво би могло да последва. Много малко инфо има по въпроса и аз като разбрах, няколко дена бях във шок. После си викам кви са тия глупости, но уви.. Има цял филм за тази работа..
Потребителски аватар
infernus
Мнения: 200
Регистриран: 08 авг 2011г. 21:29

Re: един добър вариант за затопляне на вода

Мнение от infernus » 07 май 2015г. 00:40

Хич не си развалям кефа, започнах да правя подобно нещо, но се оказа че помпата на басейна която е за филтъра е слаба и ме домързя да търся други варианти. Обаче гледам човекът е намерил чуден начин как да върти водата, просто уникално и освен да се върти и се пречиства!!! Само дето аз се олях с тръба Ф32 и с доста колена, за да не кривя тръбата, ама пусто все от лакомия.
А за Бисфенол А не се притеснявам, защото не мисля да изпивам цялата вода от басейна, все пак я хлорирам редовно за да не става жабурняк, да му мислят ако поканя някой по-така анално разхлабени гостенки да не дръпнат изотзад :)
Потребителски аватар
cityel
Мнения: 94
Регистриран: 18 окт 2011г. 14:36
Местоположение: София
Контакти:

Re: един добър вариант за затопляне на вода

Мнение от cityel » 04 юни 2015г. 08:35

То минава през кожата отровата споко...
Отговори