ОПЕ - Общността на Производителите на Електромобили

Запознаване на хората от клуба и общи приказки за електромобили
altero1
Строител на електромобилната реформа
Мнения: 106
Регистриран: 02 фев 2013г. 01:43
Местоположение: София

ОПЕ - Общността на Производителите на Електромобили

Мнение от altero1 » 29 мар 2013г. 22:03

Тази тема е за хора, които смятат, че масовото производство на електромобили в България е изключително важно за съживяването на икономиката на страната ни. Приканвам всяко юридическо или физическо лице, заинтересувано от това да създаде работни места на територията на нашата страна, да заяви съпричастност към тази кауза и да се присъедини към ОПЕ (общността на производителите на електромобили), за да обсъдим заедно стъпките, които трябва да извървим, за да може България да заеме своето място в този новосъздаваща се индустрия. Част от тях според мен трябва да са – обща концепция за развитие на пазара, желани промени в законодателството, активна среда за обмен на технологии, изискване от държавата на лесно достъпни кредитни линии, стимулиращи българското производство на отделни компоненти, използвани в електромобилната ни индустрия, организиране на презентационни и образователни мероприятия, държавно стимулиране на изследователски разработки, резултатите от които да бъдат широко достъпни за заинтересованата общественост. Ние трябва да дадем работа на хората, нека да решим как. Обществото го изисква от нас.

с уважение, Георги Шиндаров
s54
Мнения: 216
Регистриран: 16 ное 2012г. 15:24
Местоположение: София

Re: ОПЕ - Общността на Производителите на Електромобили

Мнение от s54 » 30 мар 2013г. 00:17

http://www.emic-bg.org/

тия кво ше ги правим или и тука ще правим втори синод ...

това ОПЕ съществува ли другаде освен в тази тема?

идеята е хубава, но вече е осъществена. Дали се справят със задачата е друг въпрос ...
altero1
Строител на електромобилната реформа
Мнения: 106
Регистриран: 02 фев 2013г. 01:43
Местоположение: София

Re: ОПЕ - Общността на Производителите на Електромобили

Мнение от altero1 » 30 мар 2013г. 06:03

..Тия да се оправят както могат. Форумът им е мъртъв, няма комуникация. Явно им липсва ентусиазъм и свежи идеи и скоро ще бъдат изпреварени от по-активните играчи. Вярвай ми, аз ще се погрижа за това! Ако ти имаш някакви идеи и стремежи, ги споделяй тук. Този форум е жив и ще победи в надпреварата. Трябва да има конкуренция и в стратегическото водене на една държава. Хубаво е повече хора да поемат отговорност за бъдещето й, и да бъдат по-активни в постигане на мечтите си. Действие, ... повече действие и публичен обмен на идеи и концепции. Това е целта на обединението, размърдайте се! Трябва да създадем работни места, опитът показва, че политиците и тромавите клъстъри няма да го направят.
altero1
Строител на електромобилната реформа
Мнения: 106
Регистриран: 02 фев 2013г. 01:43
Местоположение: София

Re: ОПЕ - Общността на Производителите на Електромобили

Мнение от altero1 » 30 мар 2013г. 06:18

Интересно ми е има ли електромобилостроене в България? Колко работни места създава годишно? Какъв е финасовият годишен оборот на тази индустрия? Каква част от печалбата напуска страната, изтегляна от чуждестранните инвеститори? Какъв процент от влаганите компоненти е българско производство? Каква част от влаганите суровини е българско производство? Колко електромобила се движат по пътищата на страната в момента и какъв е ръстът им годишно? Трябва да се води някаква ясна или поне приблизителна статистика, която да се подновява ежемесечно. Трябва да се търсят иновативни начини на финансиране в тази област. Хората трябва да имат поглед над този пазар, за да могат да инвестират в акции на стартиращи предприятия или пък във фючърсни сделки. Трябва да има общ портал за електромобили, в който българските фирми производители да се рекламират и конкурират. Конверсиите на автомобили са абсолютно безсмислени, колите донори не са проектирани за електромобили – прекалено тежки са, трябва да се създават съвършено нови технологии за олекотени шасита и купета от материали специално създадени за тях, за да се изразходва ефективно енергията. Надпреварата трябва да е в тази област и в областта на дизайна. Така ги виждам аз нещата.
Потребителски аватар
turin
Site Admin
Мнения: 645
Регистриран: 20 май 2008г. 17:20
Местоположение: София/Троян
Контакти:

Re: ОПЕ - Общността на Производителите на Електромобили

Мнение от turin » 30 мар 2013г. 10:55

В момента електромобилостроене няма – единственото, което се сещам, че може да се доближава до това, е проектът на китайците BYD за завод за сглобяване на електрическите им автобуси в Брезник.

http://electriclub.com/links/byd-t237.html

Това ако стане и заработи, ще е нещо голямо, особено пък за района на Брезник. Електробусът на BYD си е сериозна машина, продава се и се ползва по света, наскоро се писа, че са спечелили голяма обществена поръчка в Щатите, иначе в Китай вече се ползва. Сглобяването в Брезник е за отваряне на вратичка към европейския пазар, няма какво да се лъжем – но мисълта ми е, че ако стане, ще има работни места. И също ще има внимание на хората у нас към темата.

Колко работни места... не знам, но да кажем примерно няколкостотин, след като се разработи. Използване на местни технологии и на местни производители на части и местни материали – едва ли.

Това се сещам аз.
А за клъстъра – те имат други приоритети явно и пряка работа с общността не ги интересува.
Потребителски аватар
SuriCat
Мнения: 629
Регистриран: 23 авг 2011г. 11:18
Местоположение: София

Re: ОПЕ - Общността на Производителите на Електромобили

Мнение от SuriCat » 30 мар 2013г. 13:10

Дам, не ги интересува..... Са кат го няма и Боко тиквата, ще ги видим какво ще правят.
altero1
Строител на електромобилната реформа
Мнения: 106
Регистриран: 02 фев 2013г. 01:43
Местоположение: София

Re: ОПЕ - Общността на Производителите на Електромобили

Мнение от altero1 » 30 мар 2013г. 15:42

В сайта има ли карта на действащите електростанции в страната? Ако няма е хубаво да се направи. След това е интересно да се разбере кои ще са бъдещите играчи на пазара с търговия на ток за електромобили и да се види какви са бъдещите им планове за да имаме някаква представа след колко време ще има някаква зарядна инфраструктура, без такава е почти безсмислено започването на масово производство. Ако няма такъв амбициозен играч, готов да инвестира в скорошното й изграждане в национален мащаб, е възможно създаването и от самите производители на електромобили в градовете, в които произвеждат и пласират стоката си. Интересно е да знаем какви са плановете на община София в тази област, за да няма дублиране на дейности.

Интересува ме има ли хора в София, които искат да се занимават с производство на електромобили, за да обсъдим как можем да създадем собствена първоначална зарядна мрежа. Според мен най-лесно ще е да се използва системата и стълбовете на уличното осветление като основа за терминали. Просто трябва да се преговаря със собственика им за условията на ползването им.

Също ме интересува има ли български производител на терминали за зарядни станции и на каква цена ги продава?
:) А за BYD, браво, голям инвеститор са. Дали са работа на двайсет души досега (в нашия ресторант работят повече). Много интересно какви заплати ще им плащат и на какви цени ще продават електробусите си произведени тук?
todor_raev59
Мнения: 78
Регистриран: 30 апр 2011г. 11:11
Местоположение: Бургас
Контакти:

Re: ОПЕ - Общността на Производителите на Електромобили

Мнение от todor_raev59 » 30 мар 2013г. 16:19

Здравей," altero 1" – виж и тия са те изпреварили – "Българска Асоциация Електрически Превозни Средства". Струва ми се голямо копиране има. Само да не ни обвиниш и нас в някакво плагиатство.
Всичко, което пишеш, ми звучи като обещания от някоя предизборна политическа платформа.
altero1
Строител на електромобилната реформа
Мнения: 106
Регистриран: 02 фев 2013г. 01:43
Местоположение: София

Re: ОПЕ - Общността на Производителите на Електромобили

Мнение от altero1 » 30 мар 2013г. 16:35

:D В какво са ме изпреварили? Те не са производители, нито бъдещи такива. Те са просто еко-активисти. Ти май пак нещо не си разбрал. :) ..А всичко, което пиша, е моята икономическа платформа.

Електромобилостроенето няма нужда от политическа подкрепа, нито от държавна такава. Създай един добър продукт на добра цена и го пусни на пазара, това е. Това е просто един бизнес като всички останали, и при сегашните условия може да се прави. Нещата, които предлагам, са просто едни екстри за хората, желаещи да се занимават с това.

А в политиката може и да вляза, стига да ми прелее чашата...
Потребителски аватар
SuriCat
Мнения: 629
Регистриран: 23 авг 2011г. 11:18
Местоположение: София

Re: ОПЕ - Общността на Производителите на Електромобили

Мнение от SuriCat » 30 мар 2013г. 20:35

Има производител на терминали, само, че положението с инсталирането и ползването не е много цветущо.
Отговори