ALTERO "Шиндаров" – персоналният електромобил

Проекти за конверсии и конструиране на нови електромобили
altero1
Строител на електромобилната реформа
Мнения: 106
Регистриран: 02 фев 2013г. 01:43
Местоположение: София

ALTERO "Шиндаров" – персоналният електромобил

Мнение от altero1 » 02 фев 2013г. 15:33

.
Последна промяна от altero1 на 14 фев 2013г. 07:41, променено общо 1 път.
Потребителски аватар
turin
Site Admin
Мнения: 645
Регистриран: 20 май 2008г. 17:20
Местоположение: София/Троян
Контакти:

Re: ALTERO "Шиндаров" – персоналният електромобил

Мнение от turin » 02 фев 2013г. 20:05

Звучи интересно и определено си е ниша. Но ще е техническо предизвикателство, според мен – особено ако трябва да се побира в асансьор... трудно ще е. И понеже все отнякъде трябва да се започне, мислил ли си за механичната част – тоест освен купе и батерии, как "другото" ще се смести в асансьор и в същото време ще е достатъчно комфортно за каране по улици с дупки и/или павета?

Може да вземеш вдъхновение за идеи от Cityel-ите и Aixam-ите – на следваща среща в София например. Те също са малки коли – е, не чак толкова малки – едноместна триколка и малка четириколка.

Скоро – когато успея да намеря повече време от офисната работа – ще пусна раздел в сайта за проекти на хората. Блог и уики за всеки проект, нещо подобно... или пък галерия – на когото каквото му е нужно.

Иначе – недей да се съмняваш в ентусиазма ни! Ентусиазъм имаме, друго е това, което все не достига...
И добре дошъл в клуба!
todor_raev59
Мнения: 78
Регистриран: 30 апр 2011г. 11:11
Местоположение: Бургас
Контакти:

Re: ALTERO "Шиндаров" – персоналният електромобил

Мнение от todor_raev59 » 03 фев 2013г. 15:32

Здравей ALTERO,
искам да те попитам от кога следиш дискусиите в "Български електромобилен клуб – ElectriClub". От горе изложеното разбирам, че или си от скоро, или си далеч от неговото съдържание и същност.

Във връзка с посланието ти във Фейсбук искам да попитам какво да правят "Столичани в повече".

Също ми е много интересно от къде са ти дошли тия гениални прозрения в различни посоки, тъй като не си представил никакво професионално или образователно развитие в твоето Портфолио. Просто твоите неща, които си нахвърлил в Темата, която те вълнува ми напомня за "Съжденията на Санчо Панса, когато извадил Дон Кихот от кладенеца, и той почнал да му разказва небивалици – кога ги е видял толкова неща Моят Господар за толкова кратко време". Не искам да те обезкуражавам, но смятам да преосмишлиш концепцията си, за да може тя да звучи малко по-правдоподобно. Иначе следи темите във Форума и ще намериш доста отговори на въпросите, които си поставяш.

Пожелавам ти Успех в започнатото начинание.
Потребителски аватар
SuriCat
Мнения: 629
Регистриран: 23 авг 2011г. 11:18
Местоположение: София

Re: ALTERO "Шиндаров" – персоналният електромобил

Мнение от SuriCat » 04 фев 2013г. 03:38

Здравей,

Проектът изглежда интересен, но има някой неща, които ме притесняват...
1. Споменатата цена от 1000 лева е абсурдна според мен. Цената на един велосипед е по-голяма.
2. Размери: по мое виждане. няма как да се събере всичката необходима техника върху шаси с размери 100/60 (между другото, това са размерите на електрическо превозно средство за хора с увреждания от по-новите модели, дето са с 4 малки колела и кормило като на велосипед. Те изминават максимум 10км със скорост до 12км/ч)
3. Темата със супер-кондензаторите супер много ме притеснява. Според мен ще е адски трудно да се проектира и произведе кондензатор с необходимия капацитет, за да осигури пробег от 50км и да се побере на споменатата платформа.
teodor.ivanov
Мнения: 116
Регистриран: 21 окт 2011г. 00:39
Местоположение: Исперих
Контакти:

Re: ALTERO "Шиндаров" – персоналният електромобил

Мнение от teodor.ivanov » 04 фев 2013г. 11:12

Аз съм роден и живея главно в гр. Исперих, така че единствено мога да пожелая успех на проекта.
Все пак съм любопитен, какво толкова против имаш хората, които не са родени в София, че да не могат да се класират.

Относно изказването ти – "не обичам да се срещам със самодоволни богати типове които са навити да хвърлят хиляди левове само за да са по-"еко", щото е по-модерно и те трябва да са вкрак с модата." аз мога да поема такива срещи, така че ако пак те притесняват, предавай към провинцията ;)
s54
Мнения: 216
Регистриран: 16 ное 2012г. 15:24
Местоположение: София

Re: ALTERO "Шиндаров" – персоналният електромобил

Мнение от s54 » 04 фев 2013г. 11:34

altero1 написа:1. Споменатата цена е абсурдна, но трябва да бъде постигната.
2. Върху 108/67 ще се събере
3. Е нали в това е предизвикателството!... (Разбира се, че в началото може да бъде на литий (знам че там ти е силата))
Здравей,
Бих ти препоръчал да намалиш малко напрежението в постовете си. :idea:
Хъса е хубаво нещо, но понякога превъзбудата пречи на трезвата мисъл.

По темата – идеята ти е готина, но по начина, по който си я поднесъл изглежда доста утопична.
Ще си позволя малко градивна критика, смятам, че е по-полезна от овациите :D
по т.1
- Цената, която си заложил смятал ли си как ще я постигнеш?
- Смятай хубаво. С какви бройки може да се постигне тази цена? Какви косвени разходи ще имаш – за кредити и ДМА/амортизации и т.н. не свързани със самия продукт?
- 1000лв. не знам дали можеш да сглобиш само черупката, камо ли електрониката, мотора и батерии/кондензатори
по т.2
- Размерът, които си избрал имаш ли идея каква стабилност и пътно поведение ще даде (за евентуално ПТП и сигурност даже не си струва да се говори)?
- струва си да се помисли за начин да се разширява и удължава ППС-то в режим на движение за стабилност.
- Едноместието :mrgreen: изключва не малък кръг потребители от така или иначе не големия пазар на ел.мобилност
Потребителски аватар
SuriCat
Мнения: 629
Регистриран: 23 авг 2011г. 11:18
Местоположение: София

Re: ALTERO "Шиндаров" – персоналният електромобил

Мнение от SuriCat » 04 фев 2013г. 11:50

altero1 написа: 1. Споменатата цена е абсурдна, но трябва да бъде постигната.
2. Върху 108/67 ще се събере
3. Е нали в това е предизвикателството!... (Разбира се, че в началото може да бъде на литий (знам че там ти е силата))
Аз ти разбрах целта още първия път, но казаното тук не го разбирам като отговор на възникналите въпроси, а като преразказ на вече изказаните цели.
Въобще имаш ли идеи как да постигнеш поставените от себе си цели, или тези характеристики, които гониш са просто една мечта?

Също така ми е малко странен подходът към нещата, който имаш:
- Колата е предназначена само за софиянци!?! Много странна стратегия. Ако някой от друго населено място пожелае да я купи, ще му откажеш ли?
- Разработката на нещо ново по принцип струва многократно повече от производствената цена (мога да го кажа и от личен опит). Имаш ли съответните финанси, за да инвестираш, след като си сложил и забрана на "хората с пари"? Аз от доста време разработвам електроника за EV и съм потрошил доста пари. Една от причините все още нещата да не са завършени е, че парите свършиха много бързо, а са необходими още доста средства, ако се гонят добри резултати.

Не приемай въпросите ми като нападки, а като нормални въпроси. Този път на "development" съм го вървял много пъти и преди да се хвана с EV. Една идея колкото и да е красива, няма ли реално покритие и реално решение, си остава "мечта"
teodor.ivanov
Мнения: 116
Регистриран: 21 окт 2011г. 00:39
Местоположение: Исперих
Контакти:

Re: ALTERO "Шиндаров" – персоналният електромобил

Мнение от teodor.ivanov » 04 фев 2013г. 13:51

Suri, така както аз ги чета нещата, колата не е за софиянци, ами е разработена само от кореняци софиянци. Аз бях останал с впечатлението, че подобни деления на София и Провинция са що-годе отживелица, но явно съм с грешка. :ugeek:
Потребителски аватар
SuriCat
Мнения: 629
Регистриран: 23 авг 2011г. 11:18
Местоположение: София

Re: ALTERO "Шиндаров" – персоналният електромобил

Мнение от SuriCat » 04 фев 2013г. 14:45

Ще е много жалко ако се окажеш прав....... :?
teodor.ivanov
Мнения: 116
Регистриран: 21 окт 2011г. 00:39
Местоположение: Исперих
Контакти:

Re: ALTERO "Шиндаров" – персоналният електромобил

Мнение от teodor.ivanov » 04 фев 2013г. 20:19

Suri, правилно съм разбрал, с тебе отпадаме от класацията, eltrans не се е включвал, но и той е в кюпа :lol: .

Altero1, да не си помислиш, че съм против идеята ти за разработка, не не съм напротив желая ти успех. Просто ми е малко странно в интернет пространството да се разделят нещата на това кой в кой град е роден, но все пак проектът си е твой.

Една идея – може би е по-желателно да се събира на някоя тераса, защото колко такива ще могат да се паркират на една етажна площадка?
Отговори