съпоставяне тегло - мощност - пробег

Проекти за конверсии и конструиране на нови електромобили
bankiasolar
Мнения: 3
Регистриран: 21 апр 2010г. 09:06

съпоставяне тегло - мощност - пробег

Мнение от bankiasolar » 21 апр 2010г. 12:07

Здравейте,

някой до сега правил ли е сметка на това какъв двигател на каква кола да се сложи и колко километра ще минава с него.

Значи знам за едно саксо http://www.ciao.co.uk/Citroen_Saxo_Elec ... ew_5545778 , което е със следните характеристики:

двигател: 15 киловата
пробег с едно зареждане: 100 км. (със зимни гуми 80 км.)
време за зареждане: 7-8 часа. (зарежда се с около 17киловата)
максимална скорост: 91км.ч.
батерии: 20 броя никел-кадмии, всяка 6 волта 120 Ач, свързани последователно = 120 волта.
тегло на колата: 1060кг.

Колата е направена от ситроен и е карана от собственика си повече от 100 000км., така че изчисленията и данните смятам че са достоверни.

Оттук може да започнем с размислите си:

1. какво ще стане ако вдигнем мощността на двигателя на 30 киловата? - според мен ще се вдигне разхода двойно и ще изминава 50 километра с едно зареждане, но незнам дали и скоростта ще се увеличи, така че този вариант не е добър!

2. какво ще стране ако намалим мощността на двигателя на 10 киловата, т.е. с около 30%? - според мен ще се повише пробега с 30% и ще стане 130 км., но максималната скорост ще спадне.

3. Какво ще стане ако увеличим двойно акумулаторите? - ако добавим още 20 акумулатора от същия тип според мен ще увеличим пробега двойно - на 200 километра, но ще увеличим и теглото с поне 300, 400 килограма и по-този начин май ще увеличим и разхода и можеби реално ще се минават около 160 - 170 км.

4. Той за да зарежда акумулаторите за 8 часа, а те са 120 волта 120 амперчасове, означава че ги зарежда с по 15 ампера на час (120 Ач/ 8 ч). Какво ще стане ако намерим зарядно което може да зарежда батериите с по 240 ампера на час(незнам дали изобщо съществува такова и дали е възможно)? - ако е възможно според мен и логичните изчисления ще се зарежда колата за 30 минути!

5. Ако колата е два пъти по-тежка (да речем бус) то какво следва? според мен следва да се сложи двойно по-голям двигател - 30 киловата, да се сложат двойно повече батерии - 40 батерии 6 волта, 120 Ач и по този начин пак би трябвало да изминава 100 километра. Да но ако на тази двойно по-тежка кола се сложи същата конфигурация, както при саксото - 15 киловата двигател 20 броя батерии, то пак ли ще изминава 100 километра?

Има доста въпроси с неясни отговори, които мисля че тук е мястото където можем да ги разискваме и най-важното РЕШИМ, защото за всеки е най-важното преди да започне да си прави електромобил да има поне някаква представа какво ще му е нужно! Аз например намерих кола донор, почти за без пари - 100 лв. която е с блокирал двигател, окачването и купето са доста добре, сега от сайта www.carfolio.com разбрах че тежи 1150 кг. сега трябва да му смятам колко килограма ще мога да сваля от него и после да видя с какъв двигател ще може да движи.
kmorev
Мнения: 2
Регистриран: 21 апр 2011г. 10:34

Re: съпоставяне тегло - мощност - пробег

Мнение от kmorev » 21 апр 2011г. 11:14

ВЪПРОСИ НА КОИТО ТРЯБВА ДА СЕ ОТГОВОРИ ЗА КОНВЕРСИЯ НА
ДАДЕН АВТОМОБИЛ


1.Колко е необходимия/желания дневен пробег?
2.Колко е необходимата /желаната максимална скорост?
3.Ще има ли серво на волана?
4.Ще има ли серво на спирачките?
5.Колко е изискуемият полезен товар вкл. тегло на водач?
6.Ще има ли отопление и/или климатик?
7.Зарядното устройство на електромобила ли ще се монтира или извън него?
8.Какъв е обичайният терен по който ще се движи електромобила - има ли наклони и какви са?
9. Други специфични изисквания.


За допълнителни уточнения може да ме търсите на тел. 0898 410 298.
Поздрави,
К.Морев
Отговори