Електромобил

Проекти за конверсии и конструиране на нови електромобили
Kirilov
Мнения: 5
Регистриран: 30 ное 2009г. 10:12

Re: Електромобил

Мнение от Kirilov » 13 яну 2010г. 14:06

За идеята за генератора си има причина - ако колата ти е паркирана пред дома - винаги можеш да се включиш за да не ти проваля енергото купона.... Достатъчно е да ти захрани осветлението, ТВ и Уредбата и си готов. Сега се замислих ако променя изискванията малко - пробег 50 км. Скорост - 80 - 100 км, дали ще я направим по-икономична. И най-вече ми се ще всичко да се направи с български части. Ще помоля някой наясно със сметките да ми зададе минимално необходимите параметри на мотора. Също съм мислил и за управление от електрокар. Все пак България си беше един от водещите производители на кари - не вярвам да е било случайно!
Kirilov
Мнения: 5
Регистриран: 30 ное 2009г. 10:12

Re: Електромобил

Мнение от Kirilov » 14 яну 2010г. 10:15

Вече съм избрал зарядното:

3. Зарядни устройства висок клас с оптимизирана характеристика с пулсиращ реверсивен ток.

Типопредставител - гама VIPS “BRAVO” с мека зарядна характеристика, осигуряваща оптимален заряден процес според капацитета и режима на експлоатация на ТАБ. Допуска заряд по всяко време - ежедневно, без да се отчита степента на разреденост и без развиване капачките на елементите на батериите.

Адаптивните свойства на зарядното устройство към състоянието на зареденост позволяват батерията да остане включена към ЗУ неограничено дълго време (параметрите на подзаряда Uср и Iср са както при стационарните батерии).

Благодарение на микроциклите заряд/разряд се извършва активна десулфатизация и изравняване на клетките по капацитет и степен на зареденост без презаряд. Така зареждана, батерията поддържа максималния си капацитет и зареденост 100%. Диференцираният контрол на напрежителният градиент осигурява минимално газоотделяне, не допуска презаряд и температурна лавина. Икономисва се електроенергия и не се налага често доливане на вода.

Еднаквостта на клетките гарантира пълното им симетрично натоварване и добри динамични характеристики на кара през целия разряден цикъл. Намаляват ремонтите поради липсата на сулфатизация. Експлоатацията и поддръжката са изключително облекчени. Не се изисква квалифициран персонал и време за измерване, контрол и наблюдение. Животът на батерията превишава предписания от производителя.

Но тъй като те са за напрежение до 80В - трябва нова концепция. Иначе нещата изглеждат добре - чрез използване на тягови батерии се постига над 1500 цикъла на заряд. И като вече знаем - има български управления за 80В - Това е основния параметър - сега имаме два варианта - два електромотора 80В с повечко киловати или един.
Kirilov
Мнения: 5
Регистриран: 30 ное 2009г. 10:12

Re: Електромобил

Мнение от Kirilov » 14 яну 2010г. 10:58

Искра Силатроник София правят 80В контролер със 150А номинален ток

9" Мотор от КОСТОВ - 17,5 kW, 80 В, 5400 об. - Какво ще можем да постигнем с това? И евентуално по 2.
Потребителски аватар
eltransbg
Мнения: 215
Регистриран: 23 мар 2009г. 15:37
Контакти:

Re: Електромобил

Мнение от eltransbg » 26 яну 2010г. 01:38

Здравейте,

ето и моя напредък по конверсията която правя:

http://ev-bg.com/wordpress1/archives/227

Искам да споделя, че нямам големи претенции за достигане на пробег и абсолютна енергийна ефективност, но конверсията се превърна в нещо като хоби за мен и й се наслаждавам.

В конверсията използвам мотор на Костов - 72-144 волтов, контролер на Кели, купе на Голф 2 и други елементи.

Това което е важно е, че всеки може да си закупи частите от производителя - а това е супер!

До DGBG - Цената на конверсията смятана с литиеви батерии няма да излезе повече от 11 хиляди лева. Явно си смятал цената на елементите в близкото минало - в момента и аз се изненадвам колко са паднали цените... Може би това се дължи на глобалната финансова криза? А може би - не?

До Kirilov - Мисля, че една направена конверсия от теб самия никога не е загуба на време! Опита и всичко научено е само от полза! Пък и да караш кола която да ти "гори" 3 лв на 100 км. си е чиста печалба ;)
dj_marti78
Мнения: 1
Регистриран: 04 фев 2010г. 22:35

Re: Електромобил

Мнение от dj_marti78 » 04 фев 2010г. 23:06

Здравейте колеги. Одавна търся активен форум на тази тема, в който да се включа.

И аз правя опити но в момента съм в застой. Исках и аз да си кажа мнението:

С мотор 17,5 kW отивате вече на спортна версия. Електродвигателите позволяват кратковременно претоварване - 5 пъти, затова и контролера трябва да е доста по-мощен.

Варианта с електродвигател на всяка гума и на мен много ми харесва. Електродвигател от флекс би издържал на тръсканията и вибрациите. Намаленото му тегло (3-4кг.) е за сметка на високите му обороти.

Ако искаме да увеличим пробега, нетрябва да увеличаваме максималната скорост защото така ще се увеличават затубите от триене и аеродинамика.
Потребителски аватар
банския зет.
Мнения: 2
Регистриран: 12 фев 2010г. 15:05

Re: Електромобил

Мнение от банския зет. » 12 фев 2010г. 17:01

"Запорожеца", паркирвал на ул."Иван Асен" бе първият опит на колегата Митака от БНТ. Той го направи още когато живеше в кв. "Лозенец". Днес той има една "италиянка", правил е и "рено". Всичките са с обикновени "оловни" акумулатори. Пробегът и е около 50 км градско с едно зарждане. Ще се опитам да го включа в сайта, в който и аз съм още "нов". Разбира се, ако имате желание. Той е "осветител" в медията и е един от големите конструктори, с голям опит и прекрасен колега.

Ако е възможно, нека да преминем и на технически чертежи и конструктивни мнения. Ще ни бъде от полза.
Потребителски аватар
Plamenator
Мнения: 4
Регистриран: 09 мар 2010г. 14:24
Контакти:

Re: Електромобил

Мнение от Plamenator » 09 мар 2010г. 14:39

Здравейте,

Всъщност аз работя за Костов Моторс (истинското име на фирмата е Балканкар ЗПДЕА "Г. Костов" АД - www.kostov-motors.com).

Наскоро открих този сайт и забелязах, че доста от вас коментират моторите ни.

По принцип електомобилите са ни доста интересни, така че спокойно може да пращате запитванията си на info@kostov-motors.com.

Освен мотори, продаваме и контролери (Soliton1, Zilla, които може би са скъпи за БГ), като може да предложим съвет за цялостна конверсия и мнение относно различни части.

В желанието си да подпомогнем конверсиите в България може да предложим и сериозни отстъпки от официалния ценоразпис за български клиенти:

http://kostov-motors.com/files/producta ... KOSTOV.pdf
Потребителски аватар
eltransbg
Мнения: 215
Регистриран: 23 мар 2009г. 15:37
Контакти:

Re: Електромобил

Мнение от eltransbg » 11 мар 2010г. 13:35

Добре дошли г-н Накев,

и поздравления за моторите, които произвеждате.

След разглеждане на сайта на фирмата ми прави впечатление, че всичко е на английски.

Може би тук е подходящото място за разяснения на български - все пак някои от нас не го знаят.
Потребителски аватар
Plamenator
Мнения: 4
Регистриран: 09 мар 2010г. 14:24
Контакти:

Re: Електромобил

Мнение от Plamenator » 13 мар 2010г. 23:41

За съжаление 95% от клиентите ни не са от България, така че няма голям смисъл да поддържаме дву-езичен сайт.

Тъжно, но такива са фактите...

Ако имате конкретни въпроси, с удоволствие ще се опитам да отговоря.
aladin
Мнения: 6
Регистриран: 14 мар 2010г. 00:12

Re: Електромобил

Мнение от aladin » 14 мар 2010г. 00:54

Имам 3 въпроса към представителя на "Костов моторс":

1 Може ли бъдат поместени на сайта на завода, в инструмента за избор на мотори, кривите на най важните параметри и на останалите двигатели, а не само на Костов лайн. Например за мотора ETH 8.6/4.8/38 има само чертеж и даже и там няма въртящ момент и тегло. Ако може малко повече информация за моторите между 5 и 15kW, защото за тях няма почти нищо.

2. Има ли възможност да се поместят цени и за моторите ЕТ, ЕТН. Има ли представителни магазини из другите градове на стараната, разполагащи с подробна информация?

3. Имате ли херметични мотори с водно охлаждане? За работа в морска вода. Рибарлък...

Много взех да питам, ще ме изгонят...
Отговори