Как електромобилите да станат популярни

Проекти за конверсии и конструиране на нови електромобили
digitalman
Мнения: 1
Регистриран: 12 юни 2009г. 17:14

Как електромобилите да станат популярни

Мнение от digitalman » 12 юни 2009г. 17:24

Мисля, че един от аспектите на развитието на електромобилите не е толкова в самата технология, а в подходящото разпространение.

Четох скоро за тестов електромобил за пощите и си мисля, че този вид услуги - пощи, куриерски и т.н които основно карат на градско и сигурно не повече от 100-ина км дневно са подходящо начало на проект за електромобил. На тяхна база би могло да се тества и подобрява технологията, така, че да се популявизира и за ползване сред всичко. Според мене хубавото на това, че става въпрос за доста автомобили които ежедневно обикалят големите градове и те биха били добър трамплин, още повече ако има и данъчни облекчения..

Това от мене за начало и успех на алтернативните автомобили.
Потребителски аватар
turin
Site Admin
Мнения: 645
Регистриран: 20 май 2008г. 17:20
Местоположение: София/Троян
Контакти:

Re: Как електромобилите да станат популярни

Мнение от turin » 02 юли 2009г. 12:37

digitalman, добре идея е това, но е свързано с цялостна промяна на общата нагласа на институциите. Не е по силите на потребителска общност като нашата да обърне така цялостно нещата. Но като визия за бъдещето, като цел, към която да се стремим, е много добре и споделям ;) Иначе малкото, което можем да правим, е да развиваме наши си, малки и отделни проекти за конверсии или направо проекти за нови електромобили и да се надяваме, че с ентусиазма и правотата си ще "заразяваме" и други хора.
Потребителски аватар
eltransbg
Мнения: 215
Регистриран: 23 мар 2009г. 15:37
Контакти:

Re: Как електромобилите да станат популярни

Мнение от eltransbg » 06 юли 2009г. 19:24

Браво на заралията Белчев:

http://www.vbox7.com/play:03c7d138

и повече инфо:

http://www.xcarbg.com/electro-cars.html

Ще е добре да може да купуваме от него някои части... вместо да ги поръчваме от Китай :(
Потребителски аватар
xanthus
Мнения: 2
Регистриран: 20 авг 2010г. 23:29

Re: Как електромобилите да станат популярни

Мнение от xanthus » 21 авг 2010г. 12:50

Когато фотоволтаичните технологии излязоха на пазара, те бяха най-ниско ефективния източник на електроенергия. Въпреки това с прякото си преобразуване на слънчева енергия, това е най-екологично неутралния и дълготрайния (без нужда от поддръжка) начин за производство на електрическа енергия. Днес, когато цената на фотоволтаичните технологии е несравнимо по-ниска от преди 30 години, все още са малко хората, които биха си позволили да използват панелите за собствени нужди. Истинският стимул на технологията се оказа стратегията за потдържане на висока изкупна цена на енергията, произведена от фотоволтаичните елементи и отдадена в електропреносната мрежа.

Стимулирането на електромобилите се оказва много по-лесна задача, имайки в предвид високата ефективност особено в градски условия. Една подобна стратегия с облекчаване на данъците на електромобилите за сметка на автомобилите би било един добър стимул. Но на високо правителствено ниво, където трябва да бъдат направени промените стоят международни интереси и споразумения между компаниите, занимаващи се с производство, пренос, преработване и търговия с петрол и петролни горива. И промяна в разрез с тези интереси е недопустима.

Според мен истинският стимул става сред нас – простосмъртните, които все по-ентусиазирано преработват старите си коли, за да станат те не само екологично чисти, но и с минимални транспортни разходи. След време по пътищата ще има толкова много преработени автомобили, че ще се наложи инфраструктурата да се променя за да им осигури пунктове за зареждане. Разбира се това няма да се направи за да ни е кеф на нас – шофьорите на електромобили, а защото като мнозинство ще сме идеални клиенти за купуване на енергия по пътищата. И така според мен в най-добрия случай биха се завъртели нещата в полза на електромобила и технологиите за него :) Да не говорим за бъдещото производство на електромобили в България, за които все повече се говори.

Аз малко се поувлякох ;) Но мисля, че стимулирането на електромобилите е добра тема за обсъждане.
dyin' to live...
Потребителски аватар
turin
Site Admin
Мнения: 645
Регистриран: 20 май 2008г. 17:20
Местоположение: София/Троян
Контакти:

Re: Как електромобилите да станат популярни

Мнение от turin » 11 сеп 2010г. 23:01

Да добавя нещо – когато говорим за екология, добре е да се има предвид, че фабричните електромобили няма да са най-"чистото" нещо на света. Най-вече заради това, че за разработката и производството им ще се построят нови заводи и всеки детайл от тях ще бъде наново произведен. А всичко това, както знаем, са допълнителни емисии CO2 в атмосферата.

Затова по-"екологичното" е да се правят конверсии на вече произведени автомобили. Вече е увредена природата от завода, в който е произведен целият автомобил и ако той не се изхвърля, а се конвертира в електромобил, CO2-отпечатъкът му ще е много по-малък, отколкото на чисто новия електромобил.

Само идея, а пък и чак ега намерих време да я пусна в отговор.
Добре дошъл, xanthus :)
Потребителски аватар
turin
Site Admin
Мнения: 645
Регистриран: 20 май 2008г. 17:20
Местоположение: София/Троян
Контакти:

Re: Как електромобилите да станат популярни

Мнение от turin » 16 дек 2010г. 15:26

Тези дни си мислех, че най-добрият начин за популяризиране е всички ние повече да пишем за електромобилите и за електромобилните конверсии. Да пишем както из другите форуми, където част от нас така и така се подвизаваме, така и тук, в нашия си, специализиран форум.

Защото кой друг ще направи конверсии и ще започне да си ги кара ежедневно, ако не точно хората, които вече са запалени по идеята и всеки ден търсят информация в мрежата по въпроса? Тоест ние :)

А колкото повече информация намираме на едно място, тук във форума ни примерно, толкова по-лесно и удобно ще е. А и още нещо – по-готино ще е и по-лесно ще се ентусиазираме. И подкрепяме един друг със съвети или просто с по едно "давай!".

А това е най-важното.

За пореден път четох вчера някъде, че тук нямало достатъчно активност – ами как да има, като не пишем? Дайте да го вдигнем този форум! И тогава ще идват и нови хора и ще се задържат тук и ще е интересно и ценно. От нас си зависи.
didopd
Мнения: 4
Регистриран: 15 дек 2010г. 17:26

Re: Как електромобилите да станат популярни

Мнение от didopd » 28 яну 2011г. 13:54

Турин! Проблема с малкото писане тук, е че много малко хора все още са запознати с електромобилите. Лично аз познавам хора, които дори не вярват в това, че на обикновен автомобил може да се сложи ел. двигател. :D Просто на много хора тази материя е непозната и повечето от тях като чуят за електромобил веднага правят асоциация с количките за голф и електрокарите. Може би им харесва да прекарват повече време в ремонти отколкото да карат. :D Лично аз се заинтересувах за ел. мобилите точно поради тези причини, постоянни ремонти и липса на пари за гориво ;)
ogibo
Мнения: 13
Регистриран: 13 фев 2011г. 18:09
Контакти:

Re: Как електромобилите да станат популярни

Мнение от ogibo » 15 фев 2011г. 19:01

То аз познавам хора които са против газовите уредби понеже колата не излизала от завода с такава, а какво остава за замяната на ДВГ с електрически. Като кажа на някой че дизеловият ми бус не е помирисвал нафта от година и повече и си върви с използвано олио очите им стават като понички.
Ха здравей те.
Явно за големият град електромобила си заслужава, но за малкият не става. Моята кола си стои в гаража, а излезе ли от там минава поне 300 километра. Значи моят електромобил трябва да може да изминава тези километри с едно зареждане и да се движи с скорост от 130 км./ч. За сега явно ще ми се наложи да се въздържа от такава конверсия. Жалко. Въпреки всичко ще продължавам да следя форумът. Пожелавам успех на всички.
Потребителски аватар
turin
Site Admin
Мнения: 645
Регистриран: 20 май 2008г. 17:20
Местоположение: София/Троян
Контакти:

Re: Как електромобилите да станат популярни

Мнение от turin » 15 фев 2011г. 23:49

ogibo написа:Моята кола си стои в гаража, а излезе ли от там минава поне 300 километра. Значи моят електромобил трябва да може да изминава тези километри с едно зареждане и да се движи с скорост от 130 км./ч.
Здравей ;)

Прав си за много неща, но това за малък/голям град не мисля, че е така. Имам предвид, че точно в големия град човек няма даже възможност да направи и обслужва електромобил. Няма гаражи, масово колите ни киснат край панелките. Тук-там има незаконни гаражни клетки, но не си е работа. А за платен паркинг – пак не става за работа по колата, а и ако в такъв паркинг им кажеш "къде да включа да дозаредя", ще мигат на парцали. Така че градът е кофти – няма никакви удобства, претъпкано е с коли навсякъде (поне за София говоря), а и се краде доста.

А със собствен гараж си е друго – вярно, трудно може да стане с пробег 300км, но не е невъзможно. Правиш нормална конверсия и си я караш из града и наоколо, а когато искаш 300км и повече, закачаш отзад ремарке с някакъв икономичен дизелов или LPG генератор и той дозарежда батериите на дълъг път.

Това е само идея, разбира се – иначе знам, че има безброй пречки пред всяка конверсия. Както някои технологични, така и най-вече законови у нас. А да не говорим, че и паричките са повече от тези за една газова или метанова уредба (или за олио, ако човек е с нафта). И аз се въздържам (засега).

Та добре дошъл във форума и щом си ентусиаст по модифициране на автомобили (системите за олио са известни, но относително много малко хора се решават и ги правят/слагат), сигурен съм че когато започнат да се правят проекти за конверсии по-масово тук, ще става интересно ;)
Потребителски аватар
turin
Site Admin
Мнения: 645
Регистриран: 20 май 2008г. 17:20
Местоположение: София/Троян
Контакти:

Re: Как електромобилите да станат популярни

Мнение от turin » 15 фев 2011г. 23:55

didopd написа:Турин! Проблема с малкото писане тук, е че много малко хора все още са запознати с електромобилите. Лично аз познавам хора, които дори не вярват в това, че на обикновен автомобил може да се сложи ел. двигател. :D Просто на много хора тази материя е непозната и повечето от тях като чуят за електромобил веднага правят асоциация с количките за голф и електрокарите. Може би им харесва да прекарват повече време в ремонти отколкото да карат. :D Лично аз се заинтересувах за ел. мобилите точно поради тези причини, постоянни ремонти и липса на пари за гориво ;)
Така е, причината е много добра ;) Има и други – без изгорели газове, шумове и най-вече (поне за мен) принципната възможност сам да си произвеждаш електричеството за придвижване. Или ако зареждаш от мрежата или от зарядна станция, да се отчита от тестван и одобрен електромер! А не като сега – заставам на колонката, но не знам нито какво сипвам, нито колко е... и ни лъжат здраво в "кантара".

А за популяризирането... ами от нас си зависи, в крайна сметка. Мисля, че доста хора се интересуват от темата – поне около мен вече може би десетина човека са се заинтригували в различна степен. ;) Но пък може би всички ние тук не пишем толкова много, защото хем не сме спамъри, хем нямаме конкретни проекти, с които да се хвалим, които да обсъждаме и по които да работим. И заради които да се събираме на сбирки (примерно, някой ден)...
Отговори