Без скоростна кутия

Проекти за конверсии и конструиране на нови електромобили
vmarkov
Мнения: 8
Регистриран: 30 окт 2012г. 15:23
Местоположение: София

Без скоростна кутия

Мнение от vmarkov » 30 окт 2012г. 19:26

Захванали сме се няколко човека да електрифицираме старо БМВ 5-та серия. Въпросът ми е възможно ли е, с цел да се спести излишен товар, да се свърже директно електромоторът към диференциала и да се пропусне скоростната кутия?
Избрали сме DC мотор на Костов 11'' с отделно възбуждане SepEx. Идеята е да се обръща посоката на въртене, чрез размяна на полюсите на намотката на възбуждането, за да се постигне движение назад. Допълнително може да се направи и регенерация.

На първо четене скоростната кутия не е нужна, но дали е така на практика?
Потребителски аватар
stealthhack
Мнения: 243
Регистриран: 24 май 2011г. 16:45
Местоположение: София

Re: Без скоростна кутия

Мнение от stealthhack » 30 окт 2012г. 19:42

Може, но много стартов ток ще иска, намери си диференциал от 5-ца с голямо предавателно число!
И да – може да се направи и без скоростна кутия, но масово се предпочита със скоростна, заради типа на предаването при някои автомобили (предимно тези с предно предаване) и по-ниската консумация на ток при потегляне!
vmarkov
Мнения: 8
Регистриран: 30 окт 2012г. 15:23
Местоположение: София

Re: Без скоростна кутия

Мнение от vmarkov » 31 окт 2012г. 11:26

Ясно, значи действаме без скоростната кутия. Ако се стигне до непоносим (за контролера) стартов ток, търсим диференциал от бензиновата 5-ца.
За съжаление още нямам отговор от "Костов". Ако не намерим мотор от тях, не знам къде ще търся.
Потребителски аватар
SuriCat
Мнения: 629
Регистриран: 23 авг 2011г. 11:18
Местоположение: София

Re: Без скоростна кутия

Мнение от SuriCat » 31 окт 2012г. 13:54

Нищо чудно и да не получиш отговор. Най-добре отиди направо в завода.
vmarkov
Мнения: 8
Регистриран: 30 окт 2012г. 15:23
Местоположение: София

Re: Без скоростна кутия

Мнение от vmarkov » 31 окт 2012г. 14:46

Всъщност, бях там преди около една седмица. От охраната не ме пуснаха. Директорът лично се занимавал с комуникацията с клиенти и ме посъветваха да се свържа по е-мейл или телефон.

Все пак, с благодарности към П.Накев, който се свърза с мен преди няколко часа, може и да се сдобия с мотор от тях.
pow
Мнения: 13
Регистриран: 02 мар 2013г. 09:49

Re: Без скоростна кутия

Мнение от pow » 03 мар 2013г. 17:14

vmarkov написа:Захванали сме се няколко човека да електрифицираме старо БМВ 5-та серия. Въпросът ми е възможно ли е, с цел да се спести излишен товар, да се свърже директно електромоторът към диференциала и да се пропусне скоростната кутия?
Избрали сме DC мотор на Костов 11'' с отделно възбуждане SepEx. Идеята е да се обръща посоката на въртене, чрез размяна на полюсите на намотката на възбуждането, за да се постигне движение назад. Допълнително може да се направи и регенерация.

На първо четене скоростната кутия не е нужна, но дали е така на практика?
До къде стигнахте с двигателя и задния мост? Тръгна ли без скоростна кутия?

Моля дайте подробности, това е много бърз път към конверсия на автомобил.
Благодаря предварително.
vmarkov
Мнения: 8
Регистриран: 30 окт 2012г. 15:23
Местоположение: София

Re: Без скоростна кутия

Мнение от vmarkov » 04 мар 2013г. 20:41

Пристигна ни моторът от US преди около 2-3 седмици. Взехме го от ebay и продавачът обясни, че е производство на General Electric – доста прилича на WARP 13" DC сериен. Сега почваме да разчистваме автомобила и да мислим как да монтираме ел. мотора. Ще махнем и скоростната кутия, най-малкото защото ще ни бъде доста по-лесно с монтажа.
В тази връзка ще търся мощен контактор за обръщане на посоката на въртене – мисля си да намеря бендикс контактори от стартер, но ще ми трябват няколко. Второто нещо е, че ще е необходима голяма мощност за потегляне – тоест под определено напрежение на акумулаторите колата няма да потегли изобщо.

И до тук сме засега. Ако имате идеи за контактори за обръщане на посоката на захранването, ще ми е от полза.
s54
Мнения: 216
Регистриран: 16 ное 2012г. 15:24
Местоположение: София

Re: Без скоростна кутия

Мнение от s54 » 04 мар 2013г. 22:55

Коя 5-ца борите? е34 или е28
не е ли възтежичка 5-тата серия за тия мероприятия :roll:
иначе евала за избора – нетрадиционен е :idea:
Ако постнеш някоя снимка, ще е супер :twisted:
vmarkov
Мнения: 8
Регистриран: 30 окт 2012г. 15:23
Местоположение: София

Re: Без скоростна кутия

Мнение от vmarkov » 06 мар 2013г. 11:05

5-тицата е Е34. Причината за избора на донор е, че това имаме в наличност, а и дизелът е повреден. Направо плаче за конверсия :)

Това е ел. моторът. Подходящ е за по-тежки превозни средства – само да имаш достатъчно батерии.
GE 13" serial DC motor
GE 13" serial DC motor
IMAG0577 (2).jpg (123.15 KиБ) Видяна 13213 пъти
s54
Мнения: 216
Регистриран: 16 ное 2012г. 15:24
Местоположение: София

Re: Без скоростна кутия

Мнение от s54 » 06 мар 2013г. 14:46

vmarkov написа:5-тицата е Е34. Причината за избора на донор е, че това имаме в наличност, а и дизелът е повреден. Направо плаче за конверсия :)
Супер! Тая концепция и аз съм си я мислил, но с тройка е30 или е21, че са по-лекички
в 34-ката поне ще имаш място за квото ти трябва :D

Успех! Ще следя с интерес развитието!
Отговори