Страница 1 от 5

Монтаж на слънчеви колектори

Публикувано: 12 окт 2012г. 16:50
от SuriCat
Нека дадем начало на раздела с една полезна тема, а именно как да монтираме панела така, че да е ефективен.

Рових малко и попаднах на много полезен инструмент:

http://solarelectricityhandbook.com/sol ... lator.html

Въвежда се държава и град и програмата генерира ъгъла на слънчевия лъч за всеки месец. :D

Re: Монтаж на слънчеви колектори

Публикувано: 15 окт 2012г. 22:28
от dane78
Здравейте. От една година съм си наумил да си направя осветлението вкъщи на слънчева енергия.
Първото, което направих е подмяната на всички осветителни тела с лед крушки и лунички, така успях да сваля разхода от близо 1000 вата с обикновените крушки и лунички на 110 вата с лед аналозите.
За съжаление не съм инженер, нито съм учил технически науки, а съм най-обикновен човек, който работи по 12 часа на ден, имам собствен малък бизнес, което пък ми позволява да заделям пари за такива експерименти. :)
Та затова моля за съвети от вас.
Интересува ме как да изчисля или по-точно колко мощен трябва да е геловият акумулатор, който да захранва осветлението. По принцип тези 110 вата почти никога не се ползват едновременно (не ми се е случвало да включа всички лампи на апартамента едновременно, освен това в коридорите съм ги направил с датчици за движение).
От това колко ще е мощен акумулаторът зависи и колко вата ще е фотоволтаикът. Наскоро бях на стоков пазар Илиенци, където попаднах на фирма, продаваща фотоволтаици и гелови акумулатори и продавачът там ми обясни, че при 100 амперчасов гелов ак. може да се зарежда и с 20 ватов фотоволтаик, което ми се струва малко шантаво, та за това и питам вас.
Идеята ми е да сложа инвертор на акумулатора и така да изолирам тока от таблото за кръга на осветлението и да го пусна през инвертора. Така дори и да спре токът, пак ще си имам осветление.

Re: Монтаж на слънчеви колектори

Публикувано: 17 окт 2012г. 08:29
от naskov
Виж сега - при подобна схема няма универсално решение за всички случаи.
За да си избереш акумулатор, първо реши колко време искаш да имаш ток на крушките, след като залезе слънцето. Имай предвид първо че зимата нощта е по-дълга и второ че акумулаторът не е добре да се разрежда винаги на максимум, а част от енергията винаги да остава в него, иначе ще ти излезе много по-скъпо, отколкото да ползваш тока по мрежата.
И инверторът има известни малки загуби при преобразуването на тока. Трябва да се вземат предвид.

Примерно - 16 часа осветление по 110 вата = 1760 ватчаса, + примерно 10% загуби от няколко различни фактора = 1936 ватчаса, т.е. при тези входни параметри ти трябва акумулатор с минимум поне 2 киловатчаса капацитет. Добре е в него да остава поне 20% неизразходвано количество енергия и това прави 2,4 - 2,5 квтч капацитет.
Ако си на 12V акумулатор, това е 200 Ач модел. Панелът е хубаво да е 50-60 Wp.

Re: Монтаж на слънчеви колектори

Публикувано: 17 окт 2012г. 16:20
от dane78
Значи ако правилно съм го сметнал ми е нужно следното: 150 амперчаса гелов акумулатор, 50 или 60 ватов фотоволтаик, контролер за зареждането. По принцип повече от 8 часа на ден едва ли ползваме лампи и то през зимния период (прибираме се към 19.00 и си лягаме към 00.00 + сутрин 2 часа) от тези 110 вата ползваме около 80 реално, останалите са тоалетна, баня и килери, коридорите са на датчици, така че те се включват само при преминаване.
При този случай 8 часа осветление по 80 вата = 640 +10% загуби = 704, тоест акумулатор 100 амперчаса ще върши работа, но ако се паднат кофти дни облачни ще издъхне на втория ден. Затова мисля за 150 амперчаса, тъкмо ще се зарежда на 50% изразходвана енергия, което би му удължило живота до 5 - 6 години.
Друг вариант е със 100-амперчасов Lifepo4 – но там цената е бая, мисля че eltrans може да каже по-точно.

Re: Монтаж на слънчеви колектори

Публикувано: 17 окт 2012г. 18:40
от dane78
Интересно, от монбат предлагат модел батерия за соларни паркове MVR150 400лв с издръжливост до 12 години, това си е почти колкото литиево полимерните, само дето са бая тежички за този модел 150 амперчаса – 60 кг.

Re: Монтаж на слънчеви колектори

Публикувано: 18 окт 2012г. 08:14
от naskov
Това с годините живот е маркетингов трик и се постига само при точно изпълнение на няколко условия.
Животът на една батерия се измерва с броя цикли на заряд/разряд и тока на заряд/разряд.
Твърдение за гелова батерия с живот до 12 години за мен е или фантастика, или откровена лъжа. Не съм виждал досега изделие на Монбат с повече с от 400 цикъла заряд/разряд и при тази цена от 400 лв. внимавай да не се излъжеш като поредния ентусиЯст, хванал се на въдицата.
Провери варианта вместо батерия да използваш голям кондензатор.

Освен това пак пропускаш факта, че зимата нуждата от осветление е по-голяма. Понякога скача до 14-15 часа, особено в помещения, които не са с достатъчно големи прозорци. Дори и да си на работа има уикенд, празнични и почивни дни. Изчисли си ситемата така, че да не се налага да я преправяш след първите почивни дни. :)

Re: Монтаж на слънчеви колектори

Публикувано: 20 окт 2012г. 17:26
от SuriCat
Колкото до загубите в инвертора, там може да се намали с някой друг процент като се вземе система на 24v вместо на 12v. Знам за едни инвертори дето са комбинирани със зареждачка на акомулатроите и вход от соларен панел.
Може би е подходящо за твойте цели.

Re: Монтаж на слънчеви колектори

Публикувано: 01 ное 2012г. 23:28
от SuriCat
Едно прекрасно решение на проблема с автоматичното следене на слънцето :)

http://phys.org/news/2012-09-startup-ro ... anels.html

Re: Монтаж на слънчеви колектори

Публикувано: 03 фев 2013г. 13:51
от infernus
В началото се замислих върху два пропуска в цялата тема, единият отпадна. Че геловите батерии трябва да са вкопани в земята, за да не се преохлаждат зимата. Но като видях цената и циклите, просто този вариант отпадна. Въпреки че като гледам документацията им, те дават тези цикли при C 10 разряд, моля някой да ме поправи ако бъркам, докато бой китаец дава много разряди, но при 0,5 C. Но ако е вярно това, има 400 разряда и заряда, не виждам смисъл да сменят всяка година батерии. Особено като гледам как ги изчисляваш всеки ден да остават без ток.
Ето и характеристиките на двете батерии:
http://www.monbat.com/fa12mvr150.pdf
http://koorteh.com/batteries/wb-lyp/wb- ... 160aha.pdf

Добре че в последният пост Шурека е боднал това за ежедневното насочване, но ми се вижда че като цена, еле пък за 1 фотосолар ще е някаква космонавтика. Защото това ми беше другата забележка, че може с ежедневно насочване за по-голяма ефективност.
Лично и аз съм си мислел за подобно нещо, като първо се мине само на осветлението, защото редовно спират тока в нашия квартал, но си го мисля директно на 230V, за да има по-малко загуби в мрежата, а и за да може да се използва и от други по-маломощни домакински уреди.

Re: Монтаж на слънчеви колектори

Публикувано: 03 фев 2013г. 14:26
от SuriCat
1150Wh литиева батерия струва 450$. Колко според вас ще струва геловият акомулатор и колко ще спестите?!

Литиевата батерия ще издържи поне 2500 цикъла, ако се ползва само за осветление, и съответно ако е сметната правилно системата. Според мен за 200$ първоначална икономия няма смисъл да се прави, след като съвсем скоро ще ви се наложи да сменяте батерии!

Иначе ако се гони максимална ефективност на системата и искате да изцедите до последния ват-час полезна енергия с минимални загуби, трябва да си направите светодиодно осветление на ниско напрежение(12в или 24в)

От няколко месеца си играя с подобна система и съм доста доволен от резултатите. Единственото неудобство е, че трябва да си пуснете отделни кабели за диодните осветители, но това не е такъв проблем (поне за мен).

@infernus
- Незнам за шурека ти, но ако имаш предвид поста на колегата от предното мнение, аз все си мислех, че SuriCat (сурикат) е някакво дребно животно, дето прилича едновременно на Пор, Опосум, Катерица, Мангуста и подобие. Живеещи предимно в саваните, хранят се с каквато им мръвка попадне и имащи интересно поведение. :lol: :D :lol: