Монтаж на слънчеви колектори

Енергия от слънцето. Фотоволтаици. Слънчеви батерии.
Потребителски аватар
infernus
Мнения: 200
Регистриран: 08 авг 2011г. 21:29

Re: Монтаж на слънчеви колектори

Мнение от infernus » 04 фев 2013г. 14:04

Е при 12/24 волтова система не са ли по-големи загубите за преноса от 220 волтовата система.

SuriCat = ШуреКат а.к.а. Шурек за по-кратко или малко животинче, прекаляващо с Фанта ечемик :)
Потребителски аватар
SuriCat
Мнения: 629
Регистриран: 23 авг 2011г. 11:18
Местоположение: София

Re: Монтаж на слънчеви колектори

Мнение от SuriCat » 04 фев 2013г. 14:23

Да бе прав си, на 24В може би ще са ти по-малко загубите в кабелите заради простичкия закон на Оммммммм.

( P = I.U p = I^2 * R ) от където следва, че загубите в кабела са по-големи при по-голям ток, и същевременно токът е по-голям при по-ниско напрежение и еднаква мощност на консуматора.......

Но никой до сега не смята загубите при 2-та инвертора, веднаж да го направиш на 220в, после да го направиш и АЦ, пренасяш по кабела, правиш го пак ДЦ в крушката и пак го понижаваш в 13-14в колкото за ЛЕД-овете....

и като се сметне по 80% капд на инвертор се оказва......................

а загубите в кабелите на тези кратки разстояния като за едно жилище ще са многократно по-малки.....
dane78
Мнения: 55
Регистриран: 24 сеп 2012г. 18:14

Re: Монтаж на слънчеви колектори

Мнение от dane78 » 05 фев 2013г. 11:03

И аз стигнах до идеята, че е по-добре на 12 волта директно, за целта си поръчах 5 крушки лед 7 вата на 12 волта DC
E 27 фасунга, като пристигнат мисля да ги тествам с един акумулатор, 20метра кабел 1.5 квадрата и накрая да навържа фасунгите с крушките, като вържа волтметър и амперметър на акумулатора и накрая на веригата преди крушките пак волтметър и амперметър. Така според мен ще мога практически да видя загубите и да изчисля за целия апартамент колко ще бъде.
Ако имате друга идея как да тествам, ще се радвам да споделите.
Потребителски аватар
SuriCat
Мнения: 629
Регистриран: 23 авг 2011г. 11:18
Местоположение: София

Re: Монтаж на слънчеви колектори

Мнение от SuriCat » 05 фев 2013г. 12:17

@ dane78

Няма смисъл да слагаш 2 амперметъра, само 1 стига и няма значение дали е в началото или в края на кабела, токът е един и същ. Обаче напрежението е различно в 2-та края поради наличието на съпротивление в кабела, водещо до "пад на напрежение"

Средната стойност на пад на напрежение за 1А на кабел със сечение 0,5мм2 е 0.05в на метър. Обаче трябва да се смета общата дължина за отиване и връщане, за 2-те жила на кабела.

Сигурен ли си, че крушките са ти 12v/7W? Ако е вярно, това е мнооо силно за светодиодна крушка.
По груби предположения, ако вържеш 5-те на края на 20м кабел 1,5мм2 ще има 2в пад на напрежение по кабела.
dane78
Мнения: 55
Регистриран: 24 сеп 2012г. 18:14

Re: Монтаж на слънчеви колектори

Мнение от dane78 » 05 фев 2013г. 19:51

Така ги дават по спецификация, със 7 диода по 1 ват, общо 7 вата. Пише, че са специално за соларно осветеление, затова са на 12 волта DC. Не бях виждал досега такива и затова ги поръчах, за съжаление ще дойдат към края на месеца, че са от Хонконг по пощите, иначе цената им беше добра – 35 долара за 5 крушки с доставката. Имаха 5 ватови и 7 ватови като 5 ватовите излизаха 30 долара за 5 бр. В нас съм наслагал навсякъде 5 ватови, но на 220 волта, реално светят колкото 40 вата крушка. Разглабял съм една от тях, има 5 диода вързани към платка, на която е изписано 60-230 V.
Доколкото разбирам, разликата в двата волтметъра ще ми покаже точно колко ще е падът при 5-те и така ще мога да изчисля за целия апартамент. Чудно ми е как ще светят крушките при пад на напражението от 4-5 волта и дали ще светят въобще.:)
Потребителски аватар
SuriCat
Мнения: 629
Регистриран: 23 авг 2011г. 11:18
Местоположение: София

Re: Монтаж на слънчеви колектори

Мнение от SuriCat » 05 фев 2013г. 20:14

Ще светят във всички случаи, просто много ще падне силата. Те затова по-скъпите крушки си вървят с малко Дц-Дц за да регулира тока и да свети винаги еднакво (и аз мойте ги правя с контролер за да компенсира падовете в кабелите)
Ivanovv
Мнения: 2
Регистриран: 05 фев 2013г. 17:28

Re: Монтаж на слънчеви колектори

Мнение от Ivanovv » 06 фев 2013г. 13:45

Здравейте, нов съм във форума и се обръщам с един въпрос към вас. Предстои ми основен ремонт на апартамента, намира се на 8 последен етаж. Искам да поставя слънчеви колектори за топла вода. Гледах плоски и кръгли колектори, за сега се спрях на тръбните, според много от информацията, която намерих те имат изброени повече предимства http://www.emde-solar.com/%D1%82%D0%B5% ... 0%B8%D0%B8. Въпросът ми е дали ще има голяма загуба на вода, докато затоплената вода слезе до етажа и до колко ефективен ще бъде този метод за 4 членно семейство?
Потребителски аватар
SuriCat
Мнения: 629
Регистриран: 23 авг 2011г. 11:18
Местоположение: София

Re: Монтаж на слънчеви колектори

Мнение от SuriCat » 06 фев 2013г. 17:01

Здравей,

Загуба на вода не трябва да има, освен ако не си стегнал тръбите както трябва и тече от някъде.
Загуба на топлинна енергия ще има, въпросът е колко. Ако си купиш хубави тръби с хубава изолация, загубите са малко. Предполагам, че ти е известно, че трябва да си купиш бойлер със серпентина за 2-ри кръг, отделна водна помпа за панела и контролер задължително.

Дали ще стига за 4 човека никой не може да ти каже, защото си зависи от начина на ползване и от размера на панела. Във всички случай ще пестиш от ток за отопление на вода. Най-вече през лятото.
dane78
Мнения: 55
Регистриран: 24 сеп 2012г. 18:14

Re: Монтаж на слънчеви колектори

Мнение от dane78 » 06 фев 2013г. 22:24

Може и без помпа, монтирал съм 3 броя досега вакумни колектори с външен бойлер, но задължително със серпентина в бойлера. Първия го монтирахме с брат ми на къщата на баща ми в Калофер на 2 метра над банята преди 6 години и единственият проблем беше, че маркучето на доливника, което показва нивото на водата (от което няма и нужда) беше изгоряло от слънцето и се разпадна тази година. Срещу 2 лева от железарията го сменихме. Втория го монтирахме преди 3 години на моята вила до Самоков, която е на 2 етажа и подпокривното пространство си е почти 1 етаж, същият бойлер лятно време захранва и двете бани едновременно и кухнята с топла вода, единствено зимата се налага да включваме вградения нагревател, който е 1.5 кв. Имахме проблеми със замръзването на тръбите, които отиват до колектора, но това лято го решихме с плосък нагревател, залепен за тръбите и вързан към едно копче 5 метра харчи 50 вата, а загрява бая – към 50 градуса.

Третия го монтирахме това лято на покрива на асансьора на блока, където живее брат ми. Той е на 5-тия етаж, а блокът е 7 етажа, пътят на тръбите беше към 12 метра до банята му, директно през отдушника ги пуснахме. Лятото вода колкото искаш, сега го пуска нощем да грее, за да има през деня достатъчно за миене и къпане. Ако температурата навън е до 10 градуса и е слънчево, минаваш изцяло на слънце, но под нулата си пускаш нагревателя да помага на слънцето.

И трите колектора са 200-литрови с по 20 тръби на 180 см и вградена серпентина. Колекторът служи като акумулатор на топлина, а през 20-метрова (поне по спецификация) медна серпентина минава студената вода и излиза вряла. :D
dane78
Мнения: 55
Регистриран: 24 сеп 2012г. 18:14

Re: Монтаж на слънчеви колектори

Мнение от dane78 » 06 фев 2013г. 22:29

Не знам от къде е колегата, който се интересува, но се ползвам с отстъпка в една фирма, от която взимам колекторите, лятото взех този за брат ми и за един съсед на по 1200 лв бр. И няма нужда от сложни изпълнения, помпи и чудесии. Боцкаш студената вода във входа и връзваш топлата на изхода. :D
Отговори