Монтаж на слънчеви колектори

Енергия от слънцето. Фотоволтаици. Слънчеви батерии.
Потребителски аватар
SuriCat
Мнения: 629
Регистриран: 23 авг 2011г. 11:18
Местоположение: София

Re: Монтаж на слънчеви колектори

Мнение от SuriCat » 07 фев 2013г. 01:14

Не знам дали те разбрах правилно, но вкарваш водата от чешмата, дето е под налягане в студения край и източваш от другия край без да циркулира една и съща вода през панела???????
dane78
Мнения: 55
Регистриран: 24 сеп 2012г. 18:14

Re: Монтаж на слънчеви колектори

Мнение от dane78 » 07 фев 2013г. 01:53

Не, не си ме разбрал правилно – това е вакумно-тръбен колектор от отворен тип, тоест 20 тръби влизат в един 200-литров бойлер директно, водата, която е вътре си остава вътре и не се използва за нищо друго, освен за акумулиране на топлина. През целия този бойлер преминава една медна серпентина от медна тръба, ако не се лъжа 12мм диаметър и с дължина 20м (което не ми се вярва), та в единия край на тази серпентина има вход 1.2 цола – там връзваш студената вода от водопровода (пише, че издържа до 6 атмосфери). А на изхода връзваш тръбата, която ти отива към топлата вода.

И това е – има ли слънце, тези 200 литра вода се загряват и топлоотдават на серпентината. Забелязали сме, че например ако температурата на колектора е 40 градуса, тече вода с температура около 30-35 градуса. Ако искаш да се окъпеш, е нужно да е 45-50гр. температурата на колектора и стига за около 10-20мин. душ. Забелязали сме, че ако темпераурата на колектора е 90 градуса, като се изкъпе някой тя пада с 5 градуса лятно време, докато зимата пада с по 10 градуса заради по студената входяща вода. Лятото често завира колекторът заради силното слънце и се налага да го допълвам всеки път, като ходя на вилата – забелязал съм, че завира някъде към 3-4 часа седобед, хубавото е, че като е отворен тип колекторът, просто виждаш как през преливника излиза пара като заври и нямаш щети, освен че го допълваш от време на време. За тази цел му взех покривало да го засенчва докато не съм на вилата и така ми се налага по-рядко да го допълвам. Ще потърся снимка с описание да кача, за да ти стане по ясно.
dane78
Мнения: 55
Регистриран: 24 сеп 2012г. 18:14

Re: Монтаж на слънчеви колектори

Мнение от dane78 » 07 фев 2013г. 02:11

kolektor.jpg
kolektor.jpg (88.4 KиБ) Видяна 17223 пъти
serpentina.jpg
serpentina.jpg (317.81 KиБ) Видяна 17223 пъти
ето и две снимки – едната е на целия колектор, другата е на самата серпентина
Потребителски аватар
SuriCat
Мнения: 629
Регистриран: 23 авг 2011г. 11:18
Местоположение: София

Re: Монтаж на слънчеви колектори

Мнение от SuriCat » 07 фев 2013г. 13:42

Ахааа, ти ползваш от другия тип, дето е с външен (вграден) бойлер.

Другият вариант е с вътрешен комбиниран боилер, ток + серпентина за парно или за слънчев колектор.
Ivanovv
Мнения: 2
Регистриран: 05 фев 2013г. 17:28

Re: Монтаж на слънчеви колектори

Мнение от Ivanovv » 07 фев 2013г. 14:16

Благодаря, че сте дали отговор на въпроса ми. Доста от прочетеното ще ми бъде от полза. Честно казано, не съм много запознат с тази технология, сега навлизам. Тези дни очаквам техници от фирмата у дома, за да доуточним детайлите. Задължително ще пиша пак. Окончателно се спрях на тръбни колектори. Благодаря
Потребителски аватар
infernus
Мнения: 200
Регистриран: 08 авг 2011г. 21:29

Re: Монтаж на слънчеви колектори

Мнение от infernus » 08 фев 2013г. 22:09

Всичко е много хубаво, ама смесихме две теми:
- за слънчевите колектори за топла вода
- и соларните панели, които правят електричество

Иначе и аз силно съм навит да си взема лятото слънчев колектор, но съседката си мисли, че от него има радиация и с радиацията от него ще й изпаря и малкото останал мозък, абе с прост човек да се занимаваш.
teodor.ivanov
Мнения: 116
Регистриран: 21 окт 2011г. 00:39
Местоположение: Исперих
Контакти:

Re: Монтаж на слънчеви колектори

Мнение от teodor.ivanov » 09 фев 2013г. 02:46

Има и комбиниран вариант – фотоволтаик с водна риза да я наречем – хем прави ток, хем топлейки водата охлажда силициевите клетки.
Потребителски аватар
SuriCat
Мнения: 629
Регистриран: 23 авг 2011г. 11:18
Местоположение: София

Re: Монтаж на слънчеви колектори

Мнение от SuriCat » 09 фев 2013г. 12:27

Е то за вода или за ток, панелът си е панел, все на слънце работи. Темата е за монтажа и за изчисляване на елевацията спрямо сезона и географската ширина...
teodor.ivanov
Мнения: 116
Регистриран: 21 окт 2011г. 00:39
Местоположение: Исперих
Контакти:

Re: Монтаж на слънчеви колектори

Мнение от teodor.ivanov » 09 фев 2013г. 13:27

Това може да е от помощ :idea:
http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/ ... map=europe
pikaso9061
Мнения: 55
Регистриран: 08 дек 2014г. 12:47

Re: Монтаж на слънчеви колектори

Мнение от pikaso9061 » 15 фев 2015г. 18:33

А какво ще кажете за тези http://www.solarmarket.bg/pokrivni-sistemi Заслужават ли си парите, или ако си го направиш сам ще е по-евтино и производително? Отдолу като натиснеш снимката са написали какво получаваш за тази цена.
Отговори