Кога е нужен инверторът във ВЕИ инсталацията?

Енергия от слънцето. Фотоволтаици. Слънчеви батерии.
pikaso9062
Мнения: 38
Регистриран: 10 апр 2014г. 11:33
Местоположение: София/Павлово
Контакти:

Кога е нужен инверторът във ВЕИ инсталацията?

Мнение от pikaso9062 » 23 фев 2017г. 13:22

Разглеждам по сайтовете за домашни ВЕИ системи и в описанието на компонентите, които трябва да бъдат закупени фигурира винаги опционално инвертор. Кога той е необходим за ВЕИ домашната микросистема и кога не? Най-вероятно винаги е по-добре да има такъв инвертор, предполагам.
https://www.facebook.com/ElectricVintageCars Класическите електромобили.
Потребителски аватар
roadhelp.bg
Мнения: 9
Регистриран: 28 апр 2018г. 20:29
Контакти:

Re: Кога е нужен инверторът във ВЕИ инсталацията?

Мнение от roadhelp.bg » 28 фев 2019г. 19:27

pikaso9062 написа: 23 фев 2017г. 13:22 Разглеждам по сайтовете за домашни ВЕИ системи и в описанието на компонентите, които трябва да бъдат закупени фигурира винаги опционално инвертор. Кога той е необходим за ВЕИ домашната микросистема и кога не? Най-вероятно винаги е по-добре да има такъв инвертор, предполагам.
Съжалявам, че по-рано не съм бил във форума, но отговорът е ВИНАГИ.
ELPUNTO
Мнения: 29
Регистриран: 16 ное 2014г. 19:55

Re: Кога е нужен инверторът във ВЕИ инсталацията?

Мнение от ELPUNTO » 16 мар 2019г. 20:24

pikaso9062 написа: 23 фев 2017г. 13:22 Разглеждам по сайтовете за домашни ВЕИ системи и в описанието на компонентите, които трябва да бъдат закупени фигурира винаги опционално инвертор. Кога той е необходим за ВЕИ домашната микросистема и кога не? Най-вероятно винаги е по-добре да има такъв инвертор, предполагам.
Отговорът е . . . . . НЕ винаги е нужен инвертор. Фото Волтаичните панели (ФВ) могат да се ползват успешно
и без инвертор. Казвам това от личен опит. Имам 8 бр. ФВ панели с обща мощност 2 000 Wp. монтирани на покрива.

Свързах ги последователно и на празен ход т.е. без товар на изхода имах 260 - 280 V DC
Пуснах кабел от покрива и монтирах "слънчев контакт", захранван директно от ФВ панели.
Първоначално "слънчевият контакт" захранваше маслен радиатор с мощност 500 Вт., после включих
акумул. ел. печка тип "Ела". От трите реотана на "Ела" оставих само един с мощност 1 000 Вт.

Системата ФВ панели + акумул. печка работи перфектно през зимата 2014 - 2015 г.
Сутрин когато изгрява слънцето ФВ започват да произвеждат ел. енергия, на обяд ФВ
работят на MAX а вечер при залез ФВ се "изключват".
Акум. печка "складира" топлината и нощно време отоплява помещението.
Системата ФВ панели + бойлер също ще работи много добре през лятото.

Разбира се, трябва да се съгласува изх. напрежение на ФВ панели, както и мощността
с нагревателя/ите на бойлера.
Потребителски аватар
SuriCat
Мнения: 629
Регистриран: 23 авг 2011г. 11:18
Местоположение: София

Re: Кога е нужен инверторът във ВЕИ инсталацията?

Мнение от SuriCat » 05 апр 2019г. 10:41

Ако ще ползваш слънце само за отопление, има панели които са за затопляне на вода. Много по-ефективни са от това да правиш ток и после да го гориш в печката.
Иначе друг вариант да ползваш ток без инвертор е да да включваш в "слънчевия контакт" уреди които имат "импулсни захранвания" като Лаптоп, зарядно за телефон и други подобни.

---- ВАЖНО Е ДА НЕ СЕ ВКЛЮЧВАТ УРЕДИ КОИТО ИМА ОБИКНОВЕН МРЕЖОВ ТРАНСФОРМАТОР!!!!!

Друго с което трябва да се съобразите е напрежението което е в контакта да е около 200в прав ток когато нищо не е включено (на празен ход) за да няма изненади с пренапрежения когато напече яко слънцето...

Още един факт който малко хора знаят е, че веригата не трябва да се остава без никакъв товар. В момента на изключване на товара панелите са склонни към пиково пренапрежение. Трябва да се вземат мерки за защита.
ELPUNTO
Мнения: 29
Регистриран: 16 ное 2014г. 19:55

Re: Кога е нужен инверторът във ВЕИ инсталацията?

Мнение от ELPUNTO » 07 апр 2019г. 15:58

SuriCat написа: 05 апр 2019г. 10:41 Ако ще ползваш слънце само за отопление, има панели които са за затопляне на вода. Много по-ефективни са от това да правиш ток и после да го гориш в печката.
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
SuriCat имам слънчева система за топла вода - Солар. Системата работи целогодишно около 10 години.
Зимата използвам топлината за парно отопление, а през лятото за БГВ.
Работата на Солара може да се наблюдава в реално време, данните са в графичен вид и са качени в :

сайт . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ThingSpeak.com
раздел . . . . channels
в полето . . . search by tags . . . . се пише . . . .Solar-Gas Heating
в полето . . . search by ID . . . . . се пише . . . . punto100

при което се влиза в моята страница . . . . Solar - Gas Heating nearby Sofia
ако има интерес във Форума мога да дам подробни обяснения на шесте графики . . . . . :|

Твърдението в цитата по горе, просто не е вярно . . . . 8-)
Потребителски аватар
SuriCat
Мнения: 629
Регистриран: 23 авг 2011г. 11:18
Местоположение: София

Re: Кога е нужен инверторът във ВЕИ инсталацията?

Мнение от SuriCat » 08 апр 2019г. 16:21

На мен ли ми се разминават "постовете" или само така ми се струва.....
По-горе се споменават акумулиращи печки и маслени радиатори, а тука вече си говорим за топла вода и некфи други абревиатури.......

Все таааа....! :lol:
nedij
Мнения: 3
Регистриран: 31 май 2014г. 14:32

Re: Кога е нужен инверторът във ВЕИ инсталацията?

Мнение от nedij » 18 фев 2022г. 12:55

Здравейте! :)
Поздравления за желанието и инвестицията в зелена енергия!
Но както се казва - "сейфа първо", т.е. безопасността - много, ама много внимавайте с постоянния ток(DC) от фотоволтаиците, и при първа възможност (финансова) сложете ивертори към панела (под панела) за да си захраните контактите с AC 230V!
Великият Н. Тесла побеждава през 19век Едисон заради изобретяването на АС, тъй като първоначално в САЩ мрежата е била DC и е имало много жертви.
При АС, при токов удар човек има шанс (аз самият съм опитвал не веднъж :) ), докато при DC при напрежение по-високо от 48V е вече опасно за живота!

пс. Това го писах на друго място но май тук му е мястото! :)
Отговори