Лодка с фотоволтаик

Кораби, яхти и всичко, което се движи по вода... и под вода
Потребителски аватар
veteran
Мнения: 9
Регистриран: 24 яну 2015г. 15:18
Местоположение: Pazarzhik
Контакти:

Лодка с фотоволтаик

Мнение от veteran » 24 яну 2015г. 23:29

По принцип си падам много по фотографията, снимам от 1971г. с прекъсване от 1990 до 2005 (икономически причини). Обичам да снимам неща, които не са снимани много-много, но си заслужава трудът, защото след това се чувствам много удовлетворен. Та преди две или три години със сина бяхме на Керамоти и решихме да снимаме делтата на р.Места – стигането до там си беше истинско преживяване (пътувахме с миниван, нямам джип), тогава разбрах, че отиването до делтата на Места с лодка е елементарно. В началото на лятото в Джъмбо видях лодка за 120 лв. (купих я) и реших, че с нея ще стигна до делтата. Е да, ама не – оказа се, че то си иска един ден да гребеш, а аз нямах такова.
Та така се роди идеята да си купя ел. двигател за лодка и акумулатор. Абе да си кажа направо се зарибих след първото каране с ел.двигателя. Постепенно купих това-онова и сега оборудването е следното: лодка – надуваема – 2.98m, 2бр. спасителни жилетки, ел. двигател – 0.48 Kw, акумулатор – 13.2V 40 Ah LiFePo4 – окомплектован с BMS-30A, сонар, ел. помпа 12 V 1.2 Ah, зарядно 12 V/6A. Повозих се няколко пъти и ми хареса, та реших да доразвия идеята. Сега си купих фотоволтаичен панел монокристален 150W 18V гъвкав (Biard 150W Watt Semi Flexible Solar Monocrystalline PV Panel), контролер за зареждане на акумулатора (20A 12V/24V waterproof solar charge controller), радиостанция и телефон с GPS. Още не съм измислил как ще закрепя панела, защото ще сменям лодката, че тази която имам била за самоубийци – според някой многознаещи, може и така да е.

Имам нужда от помощ по отношение на BMS – човекът, от когото купих акумулатора и BMS-ът не ми каза, че нямам нужда от контролер за заряда, ако може някой да ми обясни какво точно прави BMS-ът на професионален електротехнически език, сам ще преценя имам ли нужда или не.

P.S. Имам и ATV китайско, което съм решил да го направя електро, но това след като сколасам с лодката.
Най-голямата власт е да владееш себе си.
Потребителски аватар
SuriCat
Мнения: 629
Регистриран: 23 авг 2011г. 11:18
Местоположение: София

Re: Лодка с фотоволтаик

Мнение от SuriCat » 25 яну 2015г. 02:13

Много зависи какъв БМС си взел. Някои директно си регулират тока, други не....

Трудно е да се каже какво прави точно твоят тип БМС....

Иначе идеята му е да следи клетките да не се презаредят или да се изхабят прекалено, също така и да ги изравнява по напрежение да не се "разбягат".

Ако презаредиш някоя клетка, ще я убиеш още първия път. Ако я разредиш докрай, ще загубиш от капацитета на клетката.
Потребителски аватар
veteran
Мнения: 9
Регистриран: 24 яну 2015г. 15:18
Местоположение: Pazarzhik
Контакти:

Re: Лодка с фотоволтаик

Мнение от veteran » 25 яну 2015г. 15:07

BMS който купих струваше 130 лева и беше монтиран на клетките, обясниха ми при зареждане да подавам напрежението -(минус) през BMS-а +(плюс) директно на акумулатора – при консумация директно от акумулатора има изведен светодиод, който като загасне следва да спра консумацията. Продавачът ми каза, че мога да зареждам с максимален ток до 30А, не съм го правил никога, изглежда ми несериозно през 4 мм2 проводник да прекарам 30А. Само един път съм разреждал батериите до 8.2 V (Тогава изгасна лампата). Никога не съм зареждал клетките повече от 3.58V, след заряда забелязах, че има разлика в клетките около 0.2V волта – това нормално ли е?
Най-голямата власт е да владееш себе си.
Потребителски аватар
SuriCat
Мнения: 629
Регистриран: 23 авг 2011г. 11:18
Местоположение: София

Re: Лодка с фотоволтаик

Мнение от SuriCat » 25 яну 2015г. 23:33

За LiFePo4 не е нормално нито напрежението до което ги зареждаш, нито до това до което ги разреждаш ( освем ако не са някакви по-специални клетки )

Тук има малко информация за батерии. Из между китайския текст има и на английски написано:

http://www.everspring.net/IM.pdf
Потребителски аватар
veteran
Мнения: 9
Регистриран: 24 яну 2015г. 15:18
Местоположение: Pazarzhik
Контакти:

Re: Лодка с фотоволтаик

Мнение от veteran » 01 фев 2015г. 23:16

Нищо не можах да прочета на китайския сайт, какви би следвало да бъдат напреженията според теб?
Най-голямата власт е да владееш себе си.
Потребителски аватар
SuriCat
Мнения: 629
Регистриран: 23 авг 2011г. 11:18
Местоположение: София

Re: Лодка с фотоволтаик

Мнение от SuriCat » 02 фев 2015г. 00:33

Там пише 2,7 до 3,9В на клетка...

Само че аз моите ги зареждам до 3,7 за по-сигурно.....
Потребителски аватар
veteran
Мнения: 9
Регистриран: 24 яну 2015г. 15:18
Местоположение: Pazarzhik
Контакти:

Re: Лодка с фотоволтаик

Мнение от veteran » 07 мар 2015г. 21:23

Т.е. минималното напрежение на четири клетъчна батерия следва да бъде 10.8 V, а максималното 15.6 V. Прегледах китайския сайт, абсолютно си прав това е режимът, на който трябва да се работи. Сега остана да си намеря контролер за зареждане и със слънчев панел и с зарядно на ток.
Най-голямата власт е да владееш себе си.
Потребителски аватар
infernus
Мнения: 200
Регистриран: 08 авг 2011г. 21:29

Re: Лодка с фотоволтаик

Мнение от infernus » 24 май 2015г. 14:23

Чиче Ветеран слушай кво ти пее радиото, щото да не се видиш скоро време с някоя мъртва клетка, и после втора и т.н. Човекът по-горе ако реши може да ти направи доста по-добро решение от което и да си намериш на бай Китаец ;) Лично аз с много четене стигнах до извода, че няма уред с батерии, който да не се продава с фабрично зарядно, което да изнасилва батериите и те да си заминават бързо-бързо, или ще ги зареждат със зверски ток, или няма да се изключат като заредят клетките. И тука никой не ти говори за гледане на клетка по клетка, всеки маа на целия пакет като бесен, без да гледа клетка по клетка.
Отговори