Направи си сам електро-мотоциклет

Електрически велосипеди, мотопеди, мотоциклети и триколки
Потребителски аватар
Ufoccer
Мнения: 13
Регистриран: 29 юли 2012г. 20:23

Re: Направи си сам електро-мотоциклет

Мнение от Ufoccer » 03 авг 2012г. 01:06

Това със зумера за пръв път го чувам (честно казано съм нов в електро-задвижвания свят...) И е добра идея, защото наистина изглежда опасно и за управляващия МПС и за останалите участници в движението – когато електро-мобилните единици са на улицата...
Иначе – въпросните електро-мотоциклети могат и да са извън София-град, че и област ;) Не вкарвай цялата страна в 1 град (това е много грешна политика от години насам от бездарните ни ръководители :cry: ) ...Така че проблемът с трафика – по-скоро убийствения като софийския се намалява от една страна в зависимост от мястото... Хората на село примерно ще са страшно доволни да използват супер-евтин превоз за да идат да поливат или копаят градинките в края на селцата :mrgreen: ...
Но все пак – за градовете, за София – може би ужасният въздух ще поизчезне, когато електромобилността завладее улиците... Тогава можем да имаме стария мотоциклет Балкан 50 в електро-вариант :geek: :mrgreen: Със същия вид що-годе... Ще е красиво :)
Интересно дали може да се направи така, че да има същата или по-голяма мощност и пробег... Аз не че съм наясно колко има де :mrgreen: Но имам предвид – да не е окачен целият с батерии, а да се запази теглото му, но да се подобрят параметрите, когато се преправи :)
За маска в каска не съм чувал и аз... Знам само обикновените маски за мръсен въздух... Но все пак както по-горе казах – сигурно ще е излишно... И този път няма кой да убие Електрико :) – все пак сме бъкани с информация вече и е въпрос на време!!!! :) Всъщност засега само батериите трябва да стигнат необходимото ниво – за да се наречем енерго-независими человеци! :mrgreen:
Потребителски аватар
Ufoccer
Мнения: 13
Регистриран: 29 юли 2012г. 20:23

Re: Направи си сам електро-мотоциклет

Мнение от Ufoccer » 03 авг 2012г. 01:12

http://www.instructables.com/id/Electri ... on-a-budg/

Eто едно направи си сам мото-чудовище :D
Изродско изглежда след конверсията ...Според мен доста е натежало ..Май е с оловните акумулатори???
Потребителски аватар
turin
Site Admin
Мнения: 645
Регистриран: 20 май 2008г. 17:20
Местоположение: София/Троян
Контакти:

Re: Направи си сам електро-мотоциклет

Мнение от turin » 03 авг 2012г. 10:18

Ufoccer, аз говоря за София, защото съм от София и тук живея и карам всеки ден. Лично за мен казвам, затова така.
От доста време опитваме да се "изнесем" някъде наблизо, но местните в селата (особено пък селата-квартали) упорито държат безумно високи цени ("а, па я че чекам", като им се каже, че така никой няма да им го купи).

За Балканчето мотопеда – без изобщо да съм ровил спецификациите и/или да съм смятал, само според обща представа – мисля, че няма проблем да стане. И да е по-добро даже. Ето тоя линк в Instructables, дето си дал – супер неща правят хората за малко пари с оловни батерии. Ако пък ма-а-алко повече пари се дадат за литиеви, това ще лети и то ще лети дълго ;) Друг е въпросът дали си заслужава. Пак се връщаме на моите две точки – дали е безопасно в силен трафик и дали е здравословно в тая пушилка без кабина и филтър...

За зумерите – това е стара и леко болна тема в електромобилните среди, и у нас даже сме я обсъждали. Някои страни на запад приеха задължително електромобилите да имат зумери, като се движат до определена скорост (градско каране). Във Великобритания май само е по-мека тая забрана, там е само денем – защото ако бучиш посред нощ на някой ингилизин, като си паркираш колата в спокойния квартал, на следващата сутрин е станала локална революция от съседите.

Та тия зумери са нож с две остриета, защото да, наистина електричките са принципно по-тихи и може някой пешеходец или колоездач да се навре пред теб, без изобщо да предположи, че си там. Но от друга страна много от новите ДВГ коли са по-тихи от електромобилите, а на тях никой не слага зумери и пак хората си ги забелязват... Дано не дойде до България тая "мода", че каквито са ни политиците, това ще е поредната "хранилка" за глоби и вид прехвърляне на вината върху теб, ако се случи нещо ("ама то не му е работел зумерът, точка").

Все едно, извинявам се за отклонението ;) За мотопеди обаче зумер е много на място, си мисля. Като каза Балкан, тия дни видях на улицата едно от новите Балканчета, дето ги внасят на части от Китай и тук ги сглобяват. И после уж са наше производство и уж са "наследник" на Балкан. Нейсе, де. Та видях го и по едно време чувам едно "биип, биип, биип" и веднага по инстинкт както съм в движение се оглеждам за пешеходен светофар... А то бипкало мотопедчето – при включване на мигач му се пуска и бип-алката... Стряскащо в първия момент ("ох, къде има тука пешеходен, да не сгазя някого сега"), но всъщност си е полезно – забелязах и даже поразгледах мотопедчето в движение ;)
Потребителски аватар
Ufoccer
Мнения: 13
Регистриран: 29 юли 2012г. 20:23

Re: Направи си сам електро-мотоциклет

Мнение от Ufoccer » 03 авг 2012г. 18:49

За този китаец ли говориш – http://scoot.bg/news/59-balkan-.html ???
Мен лично ми харесват оригиналните (заводските) Балкан 50 и мисля, че с добър подход ще стане много красив електромотоциклет...

Иначе тези зумъри – не мога много да говоря по тази тема – тъй като ми липсва опит с електромобили и мотоциклети... Но ще е добре да имат, за да не убиваме хора и животни по улиците, че и себе си дори... Все пак вие сте по-компетентни, защото имате електромобили вече, :evil: а аз нямам :lol:

A пък за София си прав... Аз бих карал колело там, защото мога да минавам навсякъде и не е нужно да се бутам между автомобилите...
И така на този "смръдлив" етап от транспортната система – електромотоциклетът е един чудесен мотоциклет за средни-малки градове и селца без толкова интензивен трафик... Чудесно щеше да е, ако можеше за 700-800лв. да се купи един преработен Балкан'50 с литиево-охидни батерии :lol: :mrgreen: :P
Потребителски аватар
turin
Site Admin
Мнения: 645
Регистриран: 20 май 2008г. 17:20
Местоположение: София/Троян
Контакти:

Re: Направи си сам електро-мотоциклет

Мнение от turin » 03 авг 2012г. 19:15

Същият, на Scoot.

Зумърите наистина са спорна тема. Няма категорично мнение, че спасяват живот, но че допринасят за шумовото замърсяване в града си е факт. Нещо като това със светенето с фарове през деня – много, много спорна тема, така че да го оставим.

Иначе много малка част от нас имат електромобили. Трима-четирима общо и да кажем, че още толкова са в повече или по-малко напреднал стадий на конверсия. Всички останали сме най-вече ентусиасти, които все още събират ресурс и/или планират. ;)
Потребителски аватар
Ufoccer
Мнения: 13
Регистриран: 29 юли 2012г. 20:23

Re: Направи си сам електро-мотоциклет

Мнение от Ufoccer » 05 авг 2012г. 18:22

Ако управниците ни бяха по-разумни да вложат средства в електромобилност и замяна на двг-тата, щяхме да сме много, ама много напред в еко, ико и васал-положение :)) :geek:
totosmoto
Мнения: 49
Регистриран: 11 дек 2011г. 22:31

Re: Направи си сам електро-мотоциклет

Мнение от totosmoto » 16 сеп 2012г. 17:40

С всеки изминат ден се самонавивам да започна да правя собствен електро-мотоциклет, тъй като конверсията на една кола си е доста скъпа. Скоро ще се местя да живея в Смолян и работата ми там е на края на града, та си мисля, че един мотоциклет от рода на старите Балканче-та ще ми пасне много добре.
Искам да достига максимална скорост 45км/час за да мога да го карам само с категория М. По задание допустимата му максимална маса е 220 кг., така че и нея не трябва да надвишавам. Теглото на мотора с гориво е 70 кг. и ще се старая теглото с батериите да се движи в този диапазон.
Мисля, че добър и не ръждясал донор лесно може да се намери за 100 - 150 лв. Сега е време да планирам какъв двигател да си купя. По задание на Балканче-то максималната му мощност е 3,3 кс. или около 2,5 кв. Двигателите, които намирам из нета са или много по-мощни или маломощни или са с вал, чийто край не е с шпонков канал или шлици, а предполага някакъв вид по-сложно закрепване на верижното колело. По-мощните двигатели са от типа "палачинка", както ги нарича Ben Nelson и с такива данни: Power 4.8 KW continuous and 15 KW for 1 minute, Voltage 24-48 Volts, Speed 3360 rpm at 48V Unloaded, Size 8" OD, 5.9" long (w/o shaft), Shaft 7/8" x 3/4", 3/16" key, Weight 28 lbs. По-маломощните с вал с край с шпонков канал са киловат - киловат и половина и ги гледам при Капрони двигателите http://www.caproni.bg/common/pdf/CD_motors.pdf.
Как обаче може да се изчисли каква ще е максималната скорост, ако знаем мощността на двигателя и предавателното число (макар че не го знам колко е) между задвижващото верижно колело и колелото на задната гума? Трябва да потърся формули за да го сметна, ако някой ги има и ги знае може да помага :). Като избера двигател, ще избера и контролер според него - за контролера ще искам помощ, че там ми е тъмна Индия.
Това е засега - малко по малко.
teodor.ivanov
Мнения: 116
Регистриран: 21 окт 2011г. 00:39
Местоположение: Исперих
Контакти:

Re: Направи си сам електро-мотоциклет

Мнение от teodor.ivanov » 16 сеп 2012г. 20:36

Знам, че темата е направи си сам, но ако се гони добро съотношение цена/резултат, може би за начало е по-добре да си вземеш някой готов мотор. Вромос например внасят китайчета с добро качество и на цена, която мисля е трудна да се постигне ако сам си търсиш части, просто защото китайците са опасни :D За 1600лв имаш готин чистак нов скутер. А след това ако ти се човърка можеш да му направиш някоя дисекция. :idea:
totosmoto
Мнения: 49
Регистриран: 11 дек 2011г. 22:31

Re: Направи си сам електро-мотоциклет

Мнение от totosmoto » 16 сеп 2012г. 21:31

Абе трудно ще се реша да направя дисекция като съм дал 2000 лв с ддс. Сега като се замисля като му умрат батериите може и да се пробвам :)). Вярно че не съм завършил сметките, ама мисля да излезе собствената конверсия към 2000 лв, но предстои да видим.
teodor.ivanov
Мнения: 116
Регистриран: 21 окт 2011г. 00:39
Местоположение: Исперих
Контакти:

Re: Направи си сам електро-мотоциклет

Мнение от teodor.ivanov » 16 сеп 2012г. 23:10

1600лв са с ДДС. А по тяхни думи подмяната на батериите е към 200 лв, :D така че може верно да не го дисектираш.
Да си призная и на мен ми се върти да почовъркам старото балканче и да му вкарам малко електрически живот, но ще почака малко
Отговори