Solid state Precharge system

Силова и допълнителна електроника в електромобила
Потребителски аватар
stealthhack
Мнения: 243
Регистриран: 24 май 2011г. 16:45
Местоположение: София

Solid state Precharge system

Мнение от stealthhack » 14 дек 2014г. 13:58

Здравейте, съвсем скоро ще стане готова тяговата батерия и ми трябва Precharge система за начално подаване на волтаж към контролера!
Вариантът с резистор + малко реле (механично) не ми харесва, търся вариант със Solid state реле, а основен контактор си имам вече! :)
Ако някой има идеи за реализация да пише!
Потребителски аватар
SuriCat
Мнения: 629
Регистриран: 23 авг 2011г. 11:18
Местоположение: София

Re: Solid state Precharge system

Мнение от SuriCat » 14 дек 2014г. 20:33

Здравей,

Какъв е проблемът с резистора и релето? Защо не ти харесва?

Какво търсиш като функционалност?
Потребителски аватар
stealthhack
Мнения: 243
Регистриран: 24 май 2011г. 16:45
Местоположение: София

Re: Solid state Precharge system

Мнение от stealthhack » 15 дек 2014г. 04:11

SuriCat написа:Здравей,

Какъв е проблемът с резистора и релето? Защо не ти харесва?

Какво търсиш като функционалност?
Механичното реле има степен на износване когато говорим за мигновени токове през него, а и с новите Solid State релета мисля има голяма степен на безотказност.
Потребителски аватар
SuriCat
Мнения: 629
Регистриран: 23 авг 2011г. 11:18
Местоположение: София

Re: Solid state Precharge system

Мнение от SuriCat » 15 дек 2014г. 10:29

Идеята на резистора е да предотврати големите стартови токове. Стойността трябва да се сметне на база максимално напрежение на батерията. По принцип и със солид реле можеш да го направиш вместо механично, принципът е еднакъв.

Идеята на тази верига е да работи за кратко време ( 1-2 секунди) преди да затвори мощният контактор.
Потребителски аватар
stealthhack
Мнения: 243
Регистриран: 24 май 2011г. 16:45
Местоположение: София

Re: Solid state Precharge system

Мнение от stealthhack » 15 дек 2014г. 15:12

SuriCat написа:Идеята на резистора е да предотврати големите стартови токове. Стойността трябва да се сметне на база максимално напрежение на батерията. По принцип и със солид реле можеш да го направиш вместо механично, принципът е еднакъв.

Идеята на тази верига е да работи за кратко време 1-2 секунди) преди да затвори мощният контактор.
Волтажът който ще ползвам е 88,8V мисля че кондензаторите в контролера може да се вземат за 10 000uF поради липса на информация от производителя (Sevcon 80V gen 6).
Впрочем контакторът (основният) е с бобина за 72V и в предвид ползвания от мен волтаж ще трябва ли да сложа резистор преди нея за да не грее излишно?
Потребителски аватар
SuriCat
Мнения: 629
Регистриран: 23 авг 2011г. 11:18
Местоположение: София

Re: Solid state Precharge system

Мнение от SuriCat » 17 дек 2014г. 11:09

Ами ще му дойде греенето в малко повечко. Хубаво е да му сложиш нещо да разтовари малко. Въпросът е и колко ток иска на 72В.

Относно кондензаторите, вижда ми се малко височка тази стойност, но там може да се направят измервания и да се определи оптималният резистор за заряд. Най-лесно ще стане с осцилоскоп.
Отговори