Да си поговорим за суперкондензаторите

Акумулатори, кондензатори – новини, цени, технологии
rrumpe
Мнения: 162
Регистриран: 23 яну 2013г. 17:10

Re: Да си поговорим за суперкондензаторите

Мнение от rrumpe » 13 мар 2013г. 22:38

Аз предлагам една събота или неделя, да се съберем някъде всичките скептици, да ни демонстрираш как правиш кондензатора. Ние ще го видим, измерим, натоварим и ако всичко е както казваш, вече няма да има съмняващи се в думите ти хора и много по-лесно ще намериш съмишленици. Така ще се избегне всичкото това губене на енергия (към което всички се стремим;) ) в подигравки, съмнения, нападки и т.н.
altero1
Строител на електромобилната реформа
Мнения: 106
Регистриран: 02 фев 2013г. 01:43
Местоположение: София

Re: Да си поговорим за суперкондензаторите

Мнение от altero1 » 13 мар 2013г. 22:42

Един човек да предложи нещо разумно. Става. Кажете кога и къде?

Аз все още не виждам изцяло български електромобил, на който да стои името на човек даващ работа на хиляди хора в България, така че все още нямам кого да догонвам.
Потребителски аватар
turin
Site Admin
Мнения: 645
Регистриран: 20 май 2008г. 17:20
Местоположение: София/Троян
Контакти:

Re: Да си поговорим за суперкондензаторите

Мнение от turin » 14 мар 2013г. 00:04

На последната среща като се видяхме, казахме че някой път ще направим така – ще донесеш мостри и ще мерим, ще обсъждаме и ще изпитваме продукта. Нещо са ни трудни уговорките зимата, но вече се затопля времето.
altero1
Строител на електромобилната реформа
Мнения: 106
Регистриран: 02 фев 2013г. 01:43
Местоположение: София

Re: Да си поговорим за суперкондензаторите

Мнение от altero1 » 14 мар 2013г. 00:42

Аз дойдох с една от триколките ми на следващата среща, обаче вас ви нямаше, имаше някакава сватба в заведението в "Света троица" и си тръгнах. После прочетох, че е имало среща в Слатина, където живея. Сега къде ще ви е срещата?
Потребителски аватар
fantom4e
Мнения: 27
Регистриран: 25 фев 2010г. 12:24
Местоположение: София

Re: Да си поговорим за суперкондензаторите

Мнение от fantom4e » 14 мар 2013г. 10:37

Проводимост мерил ли си на твоите въглеродни материали? Или някаква представа в какъв диапазон е горе-долу?
Как го активираш после? Електролитът какъв е и с каква концентрация, добавки слагаш ли (до колкото разбрах, има вече направено "прототипче"), колко активна маса има и капацитетът е?
Не се срамувай да питаш, въпреки всичко сме доброжелателни и имаме възможността да ти помогнем....
Потребителски аватар
turin
Site Admin
Мнения: 645
Регистриран: 20 май 2008г. 17:20
Местоположение: София/Троян
Контакти:

Re: Да си поговорим за суперкондензаторите

Мнение от turin » 14 мар 2013г. 10:45

altero1 написа:Аз дойдох с една от триколките ми на следващата среща, обаче вас ви нямаше, имаше някакава сватба в заведението в "Света троица" и си тръгнах. После прочетох, че е имало среща в Слатина, където живея. Сега къде ще ви е срещата?
Срещите са когато някой ги организира и съответно когато се съберат хора, които са свободни въпросния ден. Опитваме да е регулярна, на две седмици, но както казах в последно време не става винаги. Следи темата http://electriclub.com/cafe/topic-t101.html – това е единственият начин и там е правилното място. Може да опитаме в Слатина пак, има и други хора от квартала, аз също съм от съседен квартал – но нека там, да не ти отклоняваме темата тук. ;)
altero1
Строител на електромобилната реформа
Мнения: 106
Регистриран: 02 фев 2013г. 01:43
Местоположение: София

Re: Да си поговорим за суперкондензаторите

Мнение от altero1 » 14 мар 2013г. 12:35

fantom4e написа:Проводимост мерил ли си на твоите въглеродни материали? Или някаква представа в какъв диапазон е горе-долу?
Как го активираш после? Електролитът какъв е и с каква концентрация, добавки слагаш ли (до колкото разбрах, има вече направено "прототипче"), колко активна маса има и капацитетът е?
Не се срамувай да питаш, въпреки всичко сме доброжелателни и имаме възможността да ти помогнем....
Постигал съм и съпротивления под 1.6 ома, но обикновено варира около 2-3 ома и това е при разстояние между сондите от 1 см, разбира се зависи и от натиска на сондите върху материала.
Не го активирам, излишна загуба на време и енергия е. А при чистия целулозен въглен това ще е напълно излишно.
Електролитът е калиева основа. Добре е концентрацията да бъде поне 2 към 1, вода - KOH.
Капацитетът по мои изчисления е около 5 ват/часа на кг при МДФ въглен, при 100% целулозния капацитетът ще е по-голям. Какво имаш предвид под активна маса, за да ти отговоря?
Потребителски аватар
turin
Site Admin
Мнения: 645
Регистриран: 20 май 2008г. 17:20
Местоположение: София/Троян
Контакти:

Re: Да си поговорим за суперкондензаторите

Мнение от turin » 03 апр 2013г. 12:43

http://www.wimp.com/supersupercapacitor/

За разлика от твоите електрохимични кондензатори, тези правят опити със суперкондензатори без химични процеси. Производство на нещо подобно на графен в (почти) домашни условия. Според мен в домашни условия може да успееш да правиш само батерии (или както им викат ингилизите, електрохимични суперкондензатори), но не и (супер)кондензатори без химичен процес. Може да започнеш опити с графен, но ще ти трябва по-прецизна установка от горене на пакет салфетки между два котлона. Може да се запознаеш с любителския 3D-печат, но това значи да навлезеш в доста други области, като програмиране и т.н. Ако решиш и имаш въпроси, можем да помагаме. Защото в "домашни" условия най-добре можеш да се доближиш до нещо като графен именно с що-годе прецизен триизмерен принтер... или с такива хардуери хакове, като на тия хора от видеото. Това с дисковете е много добра хрумка, между другото, може да ти даде идеи. Но това вече са кондензатори, а не химични батерии. И искат по-друга опитна апаратура от котлоните, за които казваш.
Потребителски аватар
SuriCat
Мнения: 629
Регистриран: 23 авг 2011г. 11:18
Местоположение: София

Re: Да си поговорим за суперкондензаторите

Мнение от SuriCat » 03 апр 2013г. 16:49

http://www.tme.eu/bg/katalog/superkonde ... ernej%20EN

Хайде най-накрая да си поговорим за нещо истинско, което го има и може да се види и пипне, дори и купи.

пп:

кондензатор със C = 1F U=10v има запасена енергия: E = 50J

Някой ще предположи ли колко джаула има в една литиева батерия за GSM 3,6v 1000mah :D
altero1
Строител на електромобилната реформа
Мнения: 106
Регистриран: 02 фев 2013г. 01:43
Местоположение: София

Re: Да си поговорим за суперкондензаторите

Мнение от altero1 » 05 апр 2013г. 21:27

turin написа:http://www.wimp.com/supersupercapacitor/

За разлика от твоите електрохимични кондензатори, тези правят опити със суперкондензатори без химични процеси. Производство на нещо подобно на графен в (почти) домашни условия. Според мен в домашни условия може да успееш да правиш само батерии (или както им викат ингилизите, електрохимични суперкондензатори), но не и (супер)кондензатори без химичен процес. Може да започнеш опити с графен, но ще ти трябва по-прецизна установка от горене на пакет салфетки между два котлона. Може да се запознаеш с любителския 3D-печат, но това значи да навлезеш в доста други области, като програмиране и т.н. Ако решиш и имаш въпроси, можем да помагаме. Защото в "домашни" условия най-добре можеш да се доближиш до нещо като графен именно с що-годе прецизен триизмерен принтер... или с такива хардуери хакове, като на тия хора от видеото. Това с дисковете е много добра хрумка, между другото, може да ти даде идеи. Но това вече са кондензатори, а не химични батерии. И искат по-друга опитна апаратура от котлоните, за които казваш.
Този клип съм го гледал преди 3 месеца и не бях много впечатлен от него, последните ми суперкондензатори могат да накарат светодиод да свети няколко дни, че дори и седмица. Много интересно ми е защо не се опитаха да задвижат малък електродвигател, което моите суперкондензатори могат да направят без никакъв проблем. Освен това, кое те наведе на мисълта, че сепариращият диелектрик, разделящ двата плоски гъвкави електрода, не е напоен с електролит, което директно го прави електрохимичен кондензатор, според теб от къде се взимат електростатичните заряди по повърхността на графеновите нанотръби и графеновите микро листове, показани на снимките? Това, че във видеото никъде не споменаха наличието или името на електролита или веществото, което присъства като пълнеж в състава на графеновите електроди, не означава че не ползват такива. А това, че използвам евтини подръчни материали, като котлони, за експериментите си, не означава, че масовото производство на порести въглеродни плочи ще бъде извършвано с тях. Много ясно, че ще бъдат изградени пресови пиролизни пещи.
Отговори