Избор на двигател!

Електродвигатели – новини, цени, предимства и проблеми
Потребителски аватар
eltransbg
Мнения: 215
Регистриран: 23 мар 2009г. 15:37
Контакти:

Re: Избор на двигател!

Мнение от eltransbg » 17 яну 2013г. 09:57

teodor.ivanov написа:И аз да се включа с едно предложение:
1300Евро 22кВ AС трифазен
1100Евро за контролер на 96V :idea:
Много добро предложение!
Има ли го вече да се използва в някой проект?
Как стои въпросът със сертификатите – предполагам ги има всичките, нали?
teodor.ivanov
Мнения: 116
Регистриран: 21 окт 2011г. 00:39
Местоположение: Исперих
Контакти:

Re: Избор на двигател!

Мнение от teodor.ivanov » 17 яну 2013г. 14:00

Всичко си има.
За проект – все още не.
От цената произлиза и една разлика с моторите, които използваме по принцип – на А2-ката има 25кВ/130Нм, а този е 22кВ/90Нм. За малко купе ще е идеален.
dj_marti79
Мнения: 21
Регистриран: 30 мар 2013г. 22:56

Re: Избор на двигател!

Мнение от dj_marti79 » 02 апр 2013г. 19:48

Аз съм за DC мотор. При същата мощност е малко по-лек. Предлагам когато педалът за ускорение е до долу, да натиска бутон, който чрез мощен контактор да шунтира вход-изход на контролера. Така вече няма загуби. А и можеш да се прибереш инцидентно с изгорял контролер. Това не може да се реализира при AC мотор! Ускорението трае от няколко секунди до няколко минути, а през останалото време се движите с максимална скорост и без загуби в контролера. DC моторът търпи неколкократно кратковременно претоварване и въртящият момент е почти обратнопропорционален на оборотите.
Все пак който има по-големи възможности, да си го направи с АС мотор!?
Потребителски аватар
SuriCat
Мнения: 629
Регистриран: 23 авг 2011г. 11:18
Местоположение: София

Re: Избор на двигател!

Мнение от SuriCat » 02 апр 2013г. 22:25

Да, вярно е това за ДЦ-то, че може да шунтираш контролера, но да караш винаги на макс си е яко прецаквация на батерията. Това е готино за гонки или други такива дето ти трябва МАКС. В градско ще е много интересно да се прибереш по този начин до вкъщи :)

Без да се регулира мощността, батерията ще ти осигури малко пробег. А и регенерация няма да има :(

Вярно, че е малко по-скъпо АЦ-то зарад контролера, но бих го препоръчал.

Колкото до килограмите, има и леки АЦ-та.... въпрос на качество и цена. И да не забравяме за лиспа на четки, следователно липса на шум и загуби, армортизация и тнт....
bLdC
Мнения: 46
Регистриран: 05 юни 2012г. 20:46

Re: Избор на двигател!

Мнение от bLdC » 03 апр 2013г. 10:51

Не виждам каква полза може да има от това.
По-голямата част от загубите се получават при самото превключване на транзисторите в контролера.
Когато си на пълна газ и транзисторите са постоянно отворени загубите са нищожни. При опитите, които съм правил с мощни MOSFET, в момента, в който транзисторите останат постоянно отпушени температурата им спада бързо, въпреки по-големия ток, който минава през тях!
После, мощен контактор, който е в състояние да прекъсва голям ток на индуктивен товар и да не се скапва бързо може да струва повече от DC мотора!
Излязохме много от темата. Ако трябва, да се направи нова тема.
varvarin
Мнения: 1
Регистриран: 03 апр 2013г. 23:13

Re: Избор на двигател!

Мнение от varvarin » 07 апр 2013г. 21:32

Аз подкрепям идеята за постояннотоков четков електродвигател, когато става въпрос за любителско изпълнение. Управлението е по-елементарно и регенеративното спиране се осъществява по-лесно. Не мога да открия обаче проект, в който управлението да се осъществява през статорната намотка единствено. Някой знае ли каква е причината това да не се прави или не съм догледал?
todor_raev59
Мнения: 78
Регистриран: 30 апр 2011г. 11:11
Местоположение: Бургас
Контакти:

Re: Избор на двигател!

Мнение от todor_raev59 » 07 апр 2013г. 22:10

Еми всички говорим за безчетков.
Потребителски аватар
infernus
Мнения: 200
Регистриран: 08 авг 2011г. 21:29

Re: Избор на двигател!

Мнение от infernus » 15 сеп 2013г. 16:36

Ако толкова е зор за нещо любителско, слагай DC-to един реостат вместо контролер и си в бизнеса. Само дето няма да е грам ефективно.
Потребителски аватар
SuriCat
Мнения: 629
Регистриран: 23 авг 2011г. 11:18
Местоположение: София

Re: Избор на двигател!

Мнение от SuriCat » 06 ное 2013г. 14:05

Малко видео материал на тема AC - мотори:

http://www.youtube.com/watch?v=sFWpzzh8l00
Отговори